Čína plánuje postavit uhelné elektrárny na několika kontinentech. (Screenshot / endcoal.org)
Čína plánuje postavit uhelné elektrárny na několika kontinentech. (Screenshot / endcoal.org)
Čína je vedle Indie považována za jednoho z největších znečišťovatelů životního prostředí v celosvětovém měřítku. Ve spojitosti s budováním projektu „Nové Hedvábné stezky“ oznámil čínský prezident Si Ťin-pching novinářům, že se zasadí o „otevřený, čistý a zelený rozvoj“.

Avšak zahraniční experti vidí rozpor mezi stavebními záměry Číny a prohlášeními čínského prezidenta. Pochyby se týkají zejména uhelných elektráren budovaných v rámci projektu „Nové Hedvábné stezky“.

Čínský režim byl minulý víkend v Pekingu na fóru Hedvábné stezky vystaven rostoucí kritice. Fóra se zúčastnili řídící pracovníci a delegáti z téměř 40 zemí. Na samotné fórum bylo ze strany mezinárodních expertů na životní prostředí nahlíženo spíše kriticky.

Specialista na Čínu a její energetické trhy na Harvardské univerzitě Edward Cunningham ve vysílání National Public Radio prohlásil, že Čína plánuje postavit více než 300 uhelných elektráren napříč kontinenty. A to v Turecku, ve Vietnamu, Indonésii, Bangladéši, Egyptě a na Filipínách.

Tyto stavby jsou významnými investicemi v době, kdy se většina národů na světě včetně Číny zavázalo bojovat proti klimatickým změnám, řekl Cunningham. „Pokud vezmete do ruky peníze a postavíte s nimi uhelnou elektrárnu, pak je to závazek na 40 až 50 let,“ zdůraznil expert. Jedná se tedy o investice s dlouhodobým dopadem.

Z nedávných satelitních snímků je také zřejmé, že čínský režim obnovil výstavbu desítek uhelných elektráren. Zprávu zveřejnila německá radiostanice Deutsche Welle. Nová výstavba byla odhalena také ve společné zprávě Global Energy Monitoru, Greenpeace a Sierra Clubu. Více zde…


článku německé redakce Epoch Times přeložila Bohumila Chocholová


Čtěte také:

Objevení tajných uhelných elektráren v Číně

Čínská honba za obnovitelnou energií

Čína bez cenzury: Jak si Čína kupuje australské politiky

Čínská poptávka po dřevu ničí lesy v Rusku a Zambii