Ledeč – hrad strmí na skále bezmála tisíc let. (Z. Danková / ET ČR)
Ledeč – hrad strmí na skále bezmála tisíc let. (Z. Danková / ET ČR)
Uprostřed krabatiny Českomoravské vrchoviny, v malebném Posázaví, ve stínu skal spočívá městečko Ledeč. Nad řekou Sázavou strmí hrad, který se řadí mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách. Ve středním Posázaví je jediným dochovaným hradem a na vysoké skále je nepřehlédnutelný. Dole v podhradí vás vlhký dech řeky příjemně doprovází při procházce po nábřeží.

Návštěva hradu nabízí rovnou 4 okruhy. Nedejte se odradit dětským okruhem, zhlédnete sice asi tisíc plyšových medvídků a starých hraček, ale na konci vás čeká báječná vyhlídka z parkánu a děti se mohou proběhnout v zeleném bludišti z živých plotů. Z hradní výšky zahlédnete v dáli vrch Melechov, jehož hřbet hýří všemi odstíny zeleně, a siluetu hradu Lipnice.

Starý hrad je natolik zachovalý, že s v jeho zdech natáčelo několik filmových pohádek, jako třeba pohádka Čertí brko, Anděl Páně 2 nebo Mucimutr.

2. Ledeč shůry řeka
Ze skály jsou nádherné výhledy na městečko v údolí Sázavy. (Z. Danková / ET ČR)

Kromě retro okruhu a výstavy historických hodin se v hradě nachází i muzeum Jaroslava Foglara, jež je prvním muzeem věnovaným českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil několik generací, s množstvím dobových fotografií, skautských artefaktů a ježků v kleci (hlavolam z 1. republiky, pozn. redakce).

Čas v městečku je odměřován hodinami na věži kostela sv. Petra a Pavla, které odbíjejí každou čtvrthodinu. Míru času třikrát za den doplňuje zvon, zvoucí ke klekání. Památník poblíž chrámu připomíná faráře Josefa Toufara, s jehož pastoračním působením v blízké Číhošti je spjat takzvaný číhošťský zázrak.

3. Ledeč vodáci na Sáz
Vodáci splouvají Sázavu už desítky let. (Z. Danková / ET ČR)

Malebný kraj i město jsou spojeny také s bohatou husitskou historií, což dokládá řada důkazů i nedaleká obec s názvem Bojiště.

Významným milníkem pro městečko byla počátkem 20. století stavba železnice podél řeky, po které pak uháněl tzv. Posázavský Pacifik (  ). Dodnes je to jediná přímá spojka podél celým Posázavím.


Skalnatý vrch Šeptouchov na konci města zve k procházkám mezi altány, lavičkami a okrasnými keři.

Kromě na hrad vás ledečské informační centrum pošle do Sluneční zátoky, kde bezmála již sto let táboří skauti. Pod táborem se nalézá pamětní kámen zakladatele tábora, Jaroslava Foglara, zvaného Jestřáb.


„Pojď se mnou tam, kde nebe je vysoké a modré a kde oblaka bílá rychleji než kde jinde plují. Slyšíš tu píseň větrů v korunách borovic? … Jaroslav Foglar

Cyklostezkou kolem řeky tam můžete dojet, pokračovat na Stvořidla, pokochat se jejich peřejemi a zamávat odvážným vodákům, kteří splouvají řeku. Poté se dá vystoupat vrch Melechov a vyhledat zříceninu malé stejnojmenné tvrze.

Nebo můžete za Sluneční zátokou pěšky přejít přes lávku a na druhé straně Sázavy se vydat do Vilémovic, kde se nachází zámeček a hospoda U čerta. Nebo můžete dojet do obce Kouty, kde naleznete báječné koupání. Cyklisté musí jen počítat s tím, že vše je tu „do kopce“

Ledeč i její okolní krajina nabízí romantické zážitky při řece, možnosti rekreačního sportu i cyklistiky, ubytovací a pohostinské služby.

4. Ledeč hradní nádvoří
Hradní nádvoří známe z filmových pohádek. (Z. Danková / ET ČR)
5. Ledeč hrad koleje
Večerní smrákání u hradu.
6. Ledeč zátoka tábor
Sluneční zátoka bývá o prázdninách plná dětí.
7. Ledeč zátoka Foglar
Pomník Jaroslavu Foglarovi ve stínu vzrostlých smrků. (Z. Danková / ET ČR)
8. Ledeč Šeptouchov
Skalnatý vrch Šeptouchov, pod nímž protéká Sázava.