Vášnivá cyklistka Anna Heuslerová z Adelaide v Jižní Austrálii jezdí pravidelně do přírody, včetně oblastí, které poslední dobou pustoší obří požáry. V plamenech nekončí jen lesy a rostliny, ale i spousta živočichů. Ochranáři mají obavy zejména o populaci koal.

V prosinci 2019 byla Anna na projížďce s kamarády, když narazili na zoufale žíznivou koalu, která ji zastavila uprostřed cesty a prosila o vodu. Žena se s ní samozřejmě ráda podělila a dojemnou scénu natočila na telefon.

Z jejího videa nahraného na Instagram se stal na internetu hit. Ukazuje roztomilé zvířátko, jak lačně polyká drahocennou tekutinu.

V ten den bylo pořádné horko, 42 stupňů Celsia a když skupina cyklistů spatřila koalího samce, jak si to šine přes silnici. Zastavili a snažili se dostat ho zpátky do lesa, aby ho nesrazila auta.

„Koala ke mně přišla velice rychle, očividně měla velkou žízeň. Jak jsem mu dávala pít z našich lahví, vylezla mi na kolo,“ popsala scénu pro CNN Anna.

„Dali jsme jí co nejvíc napít a pak jsme ji odvedli ze silnice zpět do bezpečí,“ řekla cyklistka pro portál 7 News Sunrise.

Rozsáhlé požáry, které sužují jižní část Austrálie, zejména státy Victoria a Nový Jižní Wales, zasáhly doposud 500 tisíc divokých zvířat, včetně symbolů země: koal a klokanů.

Požáry se teď rozšířily i do oblastí považovaných za důležitá útočiště koal jako Klokaní ostrov ležící u Adelaide. Ostrov je důležitý už proto, že na něm přebývají koaly, které netrpí chorobami. Profesor John Winarski z Charles Darwin University, který se zabývá výzkumem ohrožených druhů, uvedl pro ABC News, že riziko vyhynutí koal na tomto ostrově se „značně zvýšilo“.

australie pozary
Požáry v Austrálii trvají již několik měsíců, ničí lesy, zabíjí faunu a vyhání lidi z domova. (©Getty Images | SAEED KHAN)

Anna Heuslerová, cyklistka zmiňovaná na začátku článku, využila svou dočasnou slávu, aby upozornila na kritickou situaci koal. Pro neziskovou organizaci Adelaide Koala Rescue, která zachránila přes 110 zraněných a dehydratovaných koal z okolí Adelaide a nyní se o ně stará, vybrala pomocí portálu GoFundMe přes 13 tisíc dolarů.

I kdyby dnes požáry ustaly, což není příliš pravděpodobné vzhledem k vysokým teplotám a větru, koaly nemají moc dobré vyhlídky. Ministryně životního prostředí Sussan Leyová uvedla pro ABC News, že Austrálie kvůli požárům přišla o 30 procent celkového počtu koal.

Najít vhodné životní prostředí pro přeživší jedince navíc nebude vůbec snadné a stejně tak je tu problém úbytku genetické diverzity.

Přeloženo z anglického originálu.