Robert Jay Watson

10. 1. 2020

Vášnivá cyklistka Anna Heuslerová z Adelaide v Jižní Austrálii jezdí pravidelně do přírody, včetně oblastí, které poslední dobou pustoší obří požáry. V plamenech nekončí jen lesy a rostliny, ale i spousta živočichů. Ochranáři mají obavy zejména o populaci koal.

V prosinci 2019 byla Anna na projížďce s kamarády, když narazili na zoufale žíznivou koalu, která ji zastavila uprostřed cesty a prosila o vodu. Žena se s ní samozřejmě ráda podělila a dojemnou scénu natočila na telefon.

Z jejího videa nahraného na Instagram se stal na internetu hit. Ukazuje roztomilé zvířátko, jak lačně polyká drahocennou tekutinu.

V ten den bylo pořádné horko, 42 stupňů Celsia a když skupina cyklistů spatřila koalího samce, jak si to šine přes silnici. Zastavili a snažili se dostat ho zpátky do lesa, aby ho nesrazila auta.

„Koala ke mně přišla velice rychle, očividně měla velkou žízeň. Jak jsem mu dávala pít z našich lahví, vylezla mi na kolo,“ popsala scénu pro CNN Anna.

„Dali jsme jí co nejvíc napít a pak jsme ji odvedli ze silnice zpět do bezpečí,“ řekla cyklistka pro portál 7 News Sunrise.

Rozsáhlé požáry, které sužují jižní část Austrálie, zejména státy Victoria a Nový Jižní Wales, zasáhly doposud 500 tisíc divokých zvířat, včetně symbolů země: koal a klokanů.

Požáry se teď rozšířily i do oblastí považovaných za důležitá útočiště koal jako Klokaní ostrov ležící u Adelaide. Ostrov je důležitý už proto, že na něm přebývají koaly, které netrpí chorobami. Profesor John Winarski z Charles Darwin University, který se zabývá výzkumem ohrožených druhů, uvedl pro ABC News, že riziko vyhynutí koal na tomto ostrově se „značně zvýšilo“.

australie pozary
Požáry v Austrálii trvají již několik měsíců, ničí lesy, zabíjí faunu a vyhání lidi z domova. (©Getty Images | SAEED KHAN)

Anna Heuslerová, cyklistka zmiňovaná na začátku článku, využila svou dočasnou slávu, aby upozornila na kritickou situaci koal. Pro neziskovou organizaci Adelaide Koala Rescue, která zachránila přes 110 zraněných a dehydratovaných koal z okolí Adelaide a nyní se o ně stará, vybrala pomocí portálu GoFundMe přes 13 tisíc dolarů.

I kdyby dnes požáry ustaly, což není příliš pravděpodobné vzhledem k vysokým teplotám a větru, koaly nemají moc dobré vyhlídky. Ministryně životního prostředí Sussan Leyová uvedla pro ABC News, že Austrálie kvůli požárům přišla o 30 procent celkového počtu koal.

Najít vhodné životní prostředí pro přeživší jedince navíc nebude vůbec snadné a stejně tak je tu problém úbytku genetické diverzity.

Přeloženo z anglického originálu.

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.