Vášnivá cyklistka Anna Heuslerová z Adelaide v Jižní Austrálii jezdí pravidelně do přírody, včetně oblastí, které poslední dobou pustoší obří požáry. V plamenech nekončí jen lesy a rostliny, ale i spousta živočichů. Ochranáři mají obavy zejména o populaci koal.

V prosinci 2019 byla Anna na projížďce s kamarády, když narazili na zoufale žíznivou koalu, která ji zastavila uprostřed cesty a prosila o vodu. Žena se s ní samozřejmě ráda podělila a dojemnou scénu natočila na telefon.

Z jejího videa nahraného na Instagram se stal na internetu hit. Ukazuje roztomilé zvířátko, jak lačně polyká drahocennou tekutinu.


V ten den bylo pořádné horko, 42 stupňů Celsia a když skupina cyklistů spatřila koalího samce, jak si to šine přes silnici. Zastavili a snažili se dostat ho zpátky do lesa, aby ho nesrazila auta.

„Koala ke mně přišla velice rychle, očividně měla velkou žízeň. Jak jsem mu dávala pít z našich lahví, vylezla mi na kolo,“ popsala scénu pro CNN Anna.

„Dali jsme jí co nejvíc napít a pak jsme ji odvedli ze silnice zpět do bezpečí,“ řekla cyklistka pro portál 7 News Sunrise.

Rozsáhlé požáry, které sužují jižní část Austrálie, zejména státy Victoria a Nový Jižní Wales, zasáhly doposud 500 tisíc divokých zvířat, včetně symbolů země: koal a klokanů.

Požáry se teď rozšířily i do oblastí považovaných za důležitá útočiště koal jako Klokaní ostrov ležící u Adelaide. Ostrov je důležitý už proto, že na něm přebývají koaly, které netrpí chorobami. Profesor John Winarski z Charles Darwin University, který se zabývá výzkumem ohrožených druhů, uvedl pro ABC News, že riziko vyhynutí koal na tomto ostrově se „značně zvýšilo“.

Vážení čtenáři, naší prací vyplňujeme mezery na českém trhu s informacemi. Sledujeme události v Číně i v USA z nezávislého úhlu. Podporujeme tradiční kulturu a vzestup morálních hodnot. Podpořte naši činnost darem, podpoříte tak naše zpravodajství. Děkuji Vám,

Milan Kajínek, šéfredaktor Epoch Times ČR.

australie pozary
Požáry v Austrálii trvají již několik měsíců, ničí lesy, zabíjí faunu a vyhání lidi z domova. (©Getty Images | SAEED KHAN)

Anna Heuslerová, cyklistka zmiňovaná na začátku článku, využila svou dočasnou slávu, aby upozornila na kritickou situaci koal. Pro neziskovou organizaci Adelaide Koala Rescue, která zachránila přes 110 zraněných a dehydratovaných koal z okolí Adelaide a nyní se o ně stará, vybrala pomocí portálu GoFundMe přes 13 tisíc dolarů.

I kdyby dnes požáry ustaly, což není příliš pravděpodobné vzhledem k vysokým teplotám a větru, koaly nemají moc dobré vyhlídky. Ministryně životního prostředí Sussan Leyová uvedla pro ABC News, že Austrálie kvůli požárům přišla o 30 procent celkového počtu koal.

Najít vhodné životní prostředí pro přeživší jedince navíc nebude vůbec snadné a stejně tak je tu problém úbytku genetické diverzity.

Přeloženo z anglického originálu.