Zdenka Danková

12. 2. 2020

Pamětníci možná ještě znají to žertovné heslo z doby socialismu: „DoDo“. Znamenalo „dodělej doma“. Domácí kutilství v době minulého režimu v Čechách vzkvétalo mimo jiné také proto, že obchody nabízely mnohdy nekvalitní výrobky, které zcela dobře neposloužily svému účelu. A tak nastoupila domácí dílna a šikovné ruce nebo „meloucháři“, kteří bývali pozváni, aby vhodně dokončili opravu, stavbu nebo různá udělátka v domácnosti či na zahradě.

Na přelomu zimy a jara i v novém státotvorném celku právě nyní Češi, převážně muži, tráví hodiny v obchodech, jako jsou různé hobby-markety, nebo i v malých obchůdcích s potřebami pro kutily. Nemohou se vynadívat – však oproti minulosti se v obchodech nachází nesčíslný výběr zboží.

Zahrada, kuchyně, železářství

Zahradní sortiment náleží do celoročně nejprodávanějšího zboží. Se svým prodejem zaujímá téměř třetinový podíl, jak uvádí TZ. V ročním úhrnu vévodil 29 procenty, od února do října. Nejvyšší zájem byl o toto zboží od dubna do července.

Mezi další velice oblíbené skupiny pak patří i zboží do kuchyně a oblast železářství.Nejstabilněji prodávaným sortimentem je pak zboží určené do koupelen a pro úklid.

Rovnoměrně v průběhu roku se prodává i sortiment pro zvířata. Data zároveň ukazují, že Češi za zboží v hobby-marketech nejvíce utrácí na přelomu jara a léta.

„Ukazuje se, že Češi jsou částečně stále národem chatařů, kde mimo jiné pečují o své zahrádky. Obliba tohoto sortimentu na přelomu jara a léta zapříčinila výrazný růst tržeb… Ještě zajímavější je pak skutečnost, že zájem o toto zboží vévodil sortimentu i mimo sezónu, například v únoru…,“ sdělil Roman Mazák, předseda Družstva CBA, pod které patří Kinekus v České republice.

Vytápění domu a v neposlední řadě – domácí mazlíčci

Do hospodyňkami oblíbeného sortimentu je zboží určené do kuchyní, a to v zimních měsících. Nejstabilněji prodávaným zbožím je sortiment určený pro koupelnu a úklid.

Částečně je to dáno tradičním předvánočním úklidem, dílem také skutečností, že určitou část tohoto sortimentu tvořily vánoční dárky, míní R. Mazák.

Z hlediska jednotlivých měsíců se na tržbách hobby-marketů nejvíce podílí květen, a to necelými 11 procenty.

Koupelna
Uklizená koupelna. (Chastity Cortijo / Unsplash)

Podle Mazáka je také zajímavostí vývoj prodeje u sortimentu určeného pro vytápění:

Téměř polovina zakoupeného sortimentu se vměstnala do období od října do prosince. Vůbec nejsilnější byl právě desátý měsíc, na něj připadlo skoro 19 procent všech prodejů v rámci roku.

V únorovém předjaří se hospodáři, kutilové i kutilky těší na jarní práce a činnosti. Často navštěvují bohatě zásobené obchody a očima vybírají potřebné věci.

Nezapomínají přitom na domácí mazlíčky, kteří také určitým podílem zvedají tržby ve zmíněných obchodech.

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.