Volby prezidenta USA jsou jednou z největších událostí ve Spojených státech a mají také mezinárodní význam i dopad na celý svět. Níže v tomto článku je budeme podrobně sledovat a přinášet aktuální klíčové události zaznamenávané na časové ose.

Americké volby prezidenta jsou jiné než u nás. Američané nevolí prezidenta přímo. Více o systému prezidentských voleb v USA zde.

Poslední aktualizace: 30. září 2020.

První předvolební debata na ostří nože

V úterý 29. září se v Trump s Bidenem utkali v prví předvolební debatě, ve které si na sebe „nebrali žádné servítky“. Více zde.

Sjezd republikánů nominoval Trumpa

Dle všech očekávání nominoval Národní konvent republikánů pro příští volební období Donalda Trumpa za svého prezidenta. V roli viceprezidenta pak Mikea Pence.

Sjezd Demokratické strany nominoval Bidena

Delegáti na Sjezdu Demokratické strany 18. srpna, jenž se konal „virtuálně“, zvolili oficiálně Joe Bidena za demokratického kandidáta na prezidentské křeslo.

V roli potenciální vice prezidentky je již nedávno Bidenem potvrzená Kamala Harris.

Konečný výsledek lídrů primárek

Republikánská strana
Donald J. Trump (2395 delegátů)

Demokratická strana
Joe Biden (2671 delegátů)

Trump i Biden potvrdili své „running mates “

Joe Biden potvrdil 11. srpna předchozí zprávy o svém výběru na post viceprezidenta – resp. v tomto případě viceprezidentku Kamalu Harrisovou.

Donald Trump o den později oznámil, že do příštího období bude opět počítat se současným „fantastickým“ viceprezidentem Mikem Pencem.

Connecticut uzavřel primárky

11. srpna se konaly poslední primárky voleb 2020. Voliči v nich potvrdili oba kandidáty dvou hlavních stran – Trumpa i Bidena.

Kanye West chce kandidovat

Americký rapper 4. července na svém Twitteru oznámil, že bude kandidovat na prezidenta USA. Tuto informaci potvrdil i 8. července v rozhovoru pro Forbes. Chce kandidovat jako nezávislý.

Biden proti Trumpovi

V pátek 5. června 2020 si Joe Biden zajistil nominaci Demokratické strany poté, co v primárkách nasbíral dostatečný počet delegátů (hranice pro nominaci byla 1991).

Vítězství přichází téměř 2 měsíce poté, co se vzdal kandidatury jeho poslední soupeř B. Sanders.

Poslední Bidenův soupeř je teď obhájce prezidentského křesla Donald Trump.

Biden vyhrál dalších 7 států

Byť již bez konkurence, Joe Biden vyhrál 2. června v Pennsylvanii , Marylandu, Indianě, Rhode Islandu, Novém Mexiku, Montaně a Jižní Dakotě.

K celkovému vítězství coby kandidát Demokratů potřebuje získat ještě několik delegátů do počtu 1991. To jej čeká pravděpodobně příští týden v primárkách V Georgii a Západní Virginii.

Sanders se vzdal kandidatury

„Prosím, vezte že se mi toto rozhodnutí nedělá lehce. Ve skutečnosti je to těžké a bolestivé rozhodnutí,“ prohlásil Sanders 8. dubna ze svého domova z Vermontu.

Proti sobě se tedy postaví Trump (rep.) a Biden (dem.).

Národní konvent Demokratů (DNC) přesunut na srpen

V souvislosti s pandemií viru KS Číny (nového koronaviru) se Demokratická strana rozhodla přesunout národní konvent z července na polovinu srpna. Oznámil to 2. dubna 2020 předseda Komise DNC, Joe Solmonese .

Tulsi Gabbardová odstupuje z kandidatury

Z kandidatury na prezidentku odstoupila jedna z posledních uchazečů Demokratické strany osmatřicetiletá Tulsi Gabbardová, která měla do té doby pouhé 2 delegáty.

V klání demokratů zůstali už jen Biden a Sanders. Gabbardová podpořila prvního zmíněného, dosavadního lídra demokratické kandidátky.

Další úterý 17. 3. vítězně pro Bidena a Trumpa

V dalším kole primárek obhájil prvenství mezi demokraty Joe Biden, který vyhrál na Floridě, v Illinois a Arizoně. V republikánských volbách si po tomto úterý zajistil definitivní republikánskou nominaci Donald Trump.

Primárky v Missouri, Mississippi, Michiganu, S. Dakotě, Idaho a ve Washingtonu

… se konali 10. března 2020. Bývalí demokratičtí kandidáti Cory Booker a Kamala Harrisová podpořili před tímto kolem Joe Bidena.

Za republikány šlo o sólo jízdu úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa.

Sanders získal většinu demokratických hlasů jen v caucusu Severní Dakoty. V primárkách všech ostatních států zvítězil Biden a začíná tak Sandersovi „utíkat“.

Super úterý pro Bidena

Tzv. „ Super úterý “ 4. března byl velký den, kdy se ve 14 státech USA konaly primárky a caucusy. U demokratů z něj vyšel vítězně bývalý viceprezident Joe Biden, který se po nepříliš úspěšných prvních primárkách dostal do čela demokratických kandidátů před Sanderse

O den později Bernie Sanders prohlásil na tiskové konferenci v Burlingtonu, že voliči si budou muset vybrat mezi ním a Bidenem.

Po Super Tuesday odešel z boje Mike Bloomberg, který vyjádřil podporu Bidenovi.

Primárky v Jižní Karolíně vyhrál s předstihem Biden

V sobotních (29. 2.) demokratických primárkách v J. Karolíně vyhrál s velkým předstihem před ostatními Joe Biden. Získal přes 48% hlasů a v celkovém součtu má na své straně 48 delegátů.

Jako druhý skončil s necelými dvaceti procenty Sanders a dohromady tak má již 56 delegátů a tedy je na průběžném čele demokratické kandidátky.

Klání Demokratické strany po Jižní Karolíně opustil třetí nejsilnější kandidát Pete Buttigieg (s 25 delegáty) a také miliardář Tom Steyer, který po čtyřech volbách nezískal žádného delegáta, byť do kampaně vložil 191 milionů dolarů.

Den před „velkým úterým“ ukončila kampaň i Amy Klobuchar. Vyjádřila svou podporu Bidenovi, aby vyhrál v souboji se Sandersem.

Debata v Jižní Karolíně „byla hanbou“

Demokratická zástupkyně Sněmovny reprezentantů, Debbie Dingell, kritizovala své stranické kolegy – kandidáty za předvolební debatu v Jižní Karolíně vysílané na CBS 25. února. Stranické klání označila za hanbu. Pro Fox News také uvedla, že „přispívají ke strachu a nenávisti v zemi.“

Nejbližší primárky budou 29. února právě v Jižní Karolíně. Za nimi bude následovat 3. března volba v 15 státech, včetně Kalifornie, kde zatím mezi demokraty suverénně vede B. Sanders.

První velká chyba Sanderse dle republikánů

Kandidát za Demokratickou stranu Bernie Sanders prohlásil v neděli 23. února v pořadu CBS News ’60 Minutes‘ na obhajobu svých minulých výroků o Castrovi: „Silně nesouhlasíme s autoritářskou povahou Kuby, ale víte, je velmi nefér říci, že vše bylo špatné. Když Castro nastoupil do úřadu, víte, co udělal? Zavedl masivní program gramotnosti.“

Za tento výrok oceňující Castra se na Sanderse spustila lavina negativních komentářů nejen ze strany republikánů, ale i demokratů.

Primárky v Nevadě 22. 2. 2020

V nevadských demokratických primárkách zvítězil jednoznačně s 46,6 % Bernie Sanders. Za ním v dalekém závěsu následoval Joe Biden s 19,25 % a Pete Buttigieg s 15,38 %.

Sanders tím potvrdil své vítězství z New Hampshire. Úspěch lze připsat kampani, která se z velké části zaměřuje na obcházení domácností (tzv. door-to door), tj. osobní kontakt dobrovolníků s voliči. Dle Sanderse šlo o stovky tisíc domácností. V Kalifornii je to už téměř milion. Kromě velké části stabilních voličů získal Sanders na svou stranu i velkou část latinské komunity.

Nevadský republikánský ústřední výbor svěřil ve veřejné volbě všechny delegáty úřadujícímu prezidentu Trumpovi a potvrdil tak jednotnost strany.

Komentáře – Pelosiová, Barr, Wray, Bloomberg

Bloomberg po debatě demokratických kandidátů v Nevadě prohlásil, že skutečným vítězem oné debaty se stal Trump. Poukazujíc na to, že pokud proti němu bude za demokraty nominovaný Sanders, nebude mít v souboji s Trumpem šanci.

Ministr spravedlnosti Barr, ředitel FBI Wray a další přední úředníci USA vyzvali veřejnost 19. února, aby se měla na pozoru před zasahováním do voleb, čímž naráželi na události kolem voleb v roce 2016 a takzvaný skandál SpyGate.

Šéfka dolní komory Kongresu Pelosiová (dem.) varovala demokraty v rozhovoru pro CNN (16. února), že musí zůstat jednotní, aby měli jistotu, že Trump nebude znovu zvolený.

První primárky – New Hampshire, 11. únor 2020

Úřadující prezident Donald Trump zvítězil v New Hampshire s 83 % všech hlasů republikánského tábora. Jde o výsledek, jaký se ještě nikomu jinému před ním nepovedl.

Za demokratickou stranu skončil v prvních primárkách nejlépe socialistický senátor Bernie Sanders s 26 %, za ním následuje Pete Buttigieg s 24,4 % a Amy Klobuchar s 19,7  %. Zatím co A. Yang a M. Bennet od kandidatury po New Hampshire odstupují, Bidden si přes předchozí neúspěchy věří a v klání zůstává.

Iowa caucus 3.–6. únor 2020

Demokratické volební shromáždění v Iowě se při volbě potýkalo s problémy s volební mobilní aplikací. Po několikadenním čekání na přepočítání hlasů zvítězil Buttigieg s 26,2 procenty a v jeho těsném závěsu byl Sanders s 26,1 %. V republikánském klání zvítězil Trump s 97 procenty hlasů.