Čínský vědec Che Ťien-kchue vyvolal ke konci roku 2018 etickou debatu kvůli svému úspěchu ve vytvoření prvních zdravých geneticky upravených dětí na světě. 122 čínských biomedicínských vědců vydalo následně důrazné prohlášení, v němž jeho úspěchy odsuzují. Experiment je podle nich nezákonný, neetický a bezohledný.

Che podle čínských státních médií prováděl lékařský výzkum bez licence. Koncem minulého roku byl odsouzen na tři roky vězení a dostal pokutu ve výši 3 miliony juanů (10 milionů korun). Dva další vědci zapojení do projektu obdrželi menší tresty a pokuty. Všichni tři vědci se doznali k vině.

Pozorovatelé se však domnívají, že k takovému experimentu mohlo dojít pouze v prostředí ateismu a morálního bezpráví vytvořených komunismem.

Čínská média totiž úspěch vědce zprvu hlásala v pozitivním světle a zprávy s hrdostí velebily vytvoření dívek Lulu a Nany jako „historický průlom v čínské technologii úpravy genů v oblasti prevence nemocí“.

Čínská vláda obrátila až po mezinárodním odsouzení a nařídila dočasné zastavení výzkumu genových úprav. 

Rizika genové manipulace

Che oznámil, že upravil geny embryí zacílením na gen známý jako CCR5 při použití metody CRISPR-Cas9, kdy se pokusil deaktivovat gen, který umožňuje viru HIV vstoupit do buňky. 

Metoda CRISPR již byla testována u dospělých k léčbě jiných nemocí, ale mnozí ve vědecké komunitě ji označili za medicínsky zbytečnou a neetickou, protože jakékoli genetické změny by mohly vést k poškození celých souborů dalších genů, které by poté mohly být přeneseny na budoucí generace. 

I když byla tato technologie vynalezena ve Spojených státech a její replikace je relativně snadná, mezinárodní vědecká komunita má přísné protokoly proti jejímu použití na lidské subjekty. Spojené státy zakazují úpravu embryí s výjimkou laboratorního výzkumu.

„Smutný příběh – všichni kvůli tomu ztratili (Che, jeho rodina, jeho kolegové a jeho země), ale jediným přínosem je, že svět je probuzen k závažnosti našich pokrokových genetických technologií,“ myslí si vědec Dr. William Hurlbut, bioetik na Stanfordské univerzitě, jehož radu vyhledal Che více než rok před svým experimentem. 

„Myslím, že nejděsivější věcí je, že bychom to mohli použít takovým způsobem, že transformujeme svět, ve kterém ztratíme své vlastní kořeny,“ vyjádřil profesor na Twitteru své obavy .

V červnu minulého roku odborníci informovali, že manipulace genů k ochraně před virem HIV může vést k riziku „hloupé“ volby genu. Lékařský časopis Nature Medicine zveřejnil studii, že lidé, kteří mají dvě kopie tzv. „Delta 32“ mutace CCR5 – která u některých lidí chrání před infekcí HIV – mají také výrazně vyšší riziko předčasného úmrtí.

Vědci z Kalifornské univerzity uvedli, že jejich zjištění ukázala nezamýšlené důsledky zavedení mutací u lidí. Robin Lovell-Badge, profesor a odborník na geny v britském institutu Francis Crick a organizátor konference, jíž se zúčastnil i Che, řekl, že výsledky ukazují, že čínský vědec „byl pošetilý, když si vybral ve svých pokusech o zárodečnou úpravu genomu k mutaci CCR5. Jednoduše o genu zatím dost nevíme“.

„Tato studie by měla být jasným varováním, že manipulace s lidským genomem za účelem snížení náchylnosti ke konkrétním nemocem není bez významného rizika,“ myslí si Andrew Freedman, odborník na infekční choroby na Cardiffské univerzitě.

Ještě než Che zprovoznil laboratoř na úpravy genů na čínské univerzitě, prováděl postdoktorandský výzkum na Stanfordské univerzitě. Ta ihned po odsouzení Chea zahájila revizi interakcí, které s ním měli členové fakulty. Několik profesorů ze Stanfordu uvedlo, že věděli nebo měli silné podezření, že chce zkusit genovou úpravu embryí, avšak takový experiment odmítali.

Che Ťien Kchue Deti Geny
Čínský vědec Che Ťien-kchue hovoří na Druhém mezinárodním summitu o úpravě lidského genomu v Hongkongu, 28. listopadu 2018. (Song Bilong / The Epoch Times)

Podpora čínského režimu

Che byl zprvu čínskými médii uváděn jako “velká zbraň v globálním genetickém výzkumu”. Po mezinárodním odsouzení byl však propuštěn z univerzity poté, co následné vyšetřování čínské zdravotní komise zjistilo, že „úmyslně unikl dohledu“. 

Univerzita uvedla, že od února 2018 byl na neplacené dovolené; jeho výzkum byl prováděn mimo jejich kampus; a univerzita a jeho oddělení řekly, že o projektu nevěděly. Nemocnice, ve které se dívky narodily, rovněž odmítla jakékoli zapojení do experimentu.

Čínský soud obvinil Chea z tajné spolupráce s Čang Žen-liem a Čchin Ťin-čouem, kteří pracovali ve zdravotnických ústavech ve stejné provincii. Podle verdiktu tito tři obžalovaní nezískali kvalifikaci lékařů, usilovali o slávu a zisky, úmyslně porušili čínské předpisy o vědeckém výzkumu a překročili etickou linii jak ve vědeckém výzkumu, tak v medicíně. Agentura Sin-chua rovněž uvedla, že zfalšovali dokumenty o etickém přezkumu. 

Někteří čínští odborníci jsou však velmi skeptičtí vůči „náhlé“ distanci vládních institucí vůči experimentu.

Čínský komentátor Wen Čao na svém YouTube kanálu ukázal, že podle materiálů, které Che předložil do registru čínských klinických hodnocení, bylo datum, kdy mu etická komise nemocnice v Šen-čenu udělila povolení k prováděnému experimentu, březen 2017. V té době stále pracoval pro Jižní vědecko-technologickou univerzitu, i když tvrzení univerzity, že od února 2018 byl na neplacené dovolené, bylo pravdivé. 

Fotografie „formuláře žádosti o etický přezkum“ však ukazuje úřední razítko nemocnice a podpisy sedmi členů etické komise. V závěru přezkumu je uvedeno: „Experiment je v souladu s etickými standardy a byl schválen souhlas tohoto výboru.“

Podle materiálů, které Che předložil do čínského registru klinických studií, měl být jeho projekt financován Šenčenskou radou pro inovace městských věd a technologií, která však jeho tvrzení popírá. Wen se však podivuje, kde jinde by mohl vzít na projekt tolik peněz. 

Cchao-ťi, s online přezdívkou Netizen (občan), který se na Twitteru představil jako bývalý profesor na univerzitě v Šanghaji, který nyní vyučuje na univerzitě na Tchaj-wanu, poznamenal, že na Cheovo jméno je navíc napsáno šest společností a ve dvou dalších vlastní podíly, z nichž každá obdržela investice od jižní univerzity. Jedna z jeho společností, Direct Genomics, úspěšně získala 218 milionů juanů (31,6 milionu USD) prostřednictvím financování série A a je na cestě stát se společností kótovanou na burze.

Šen-čen náhoda?

V říjnu 2018 The Epoch Times informovalo o uniklém interním čínském vládním dokumentu, který byl vypracován ředitelem Rozvojového a výzkumného centra v Šen-čenu, Wu S’-kchangem, a který vyzýval provinční vládu, aby pochopila, že Trumpova administrativa rychle zvýší schopnost Spojených států zabránit krádeži technologií, což bude mít vliv na hospodářský růst Číny. Wu se snažil poskytnout radu, jak se se situací vypořádat.

Dokument Transplantace Geneticke
Snímek uniklého dokumentu podepsaného Wu S’-kchangem. (Screenshot / Policy Research Office of Shenzhen People’s Government)

Jedním z doporučení je „Využít příležitosti plynoucí z rozdílů mezi právními a institucionálními systémy Číny a Spojených států a urychlit rozvoj nových typů průmyslových odvětví a podniků. Vývoj nových technologií v oblastech, jako je biomedicína, úzce souvisí s předpisy a pravidly. Můžeme určit zvláštní zóny jako experimentální oblasti a v těchto oblastech přijmout zvláštní politiku.“

Profesor Cchao dále napsal na Twitteru, že podle něj byl experiment na Cheové univerzitě, kvůli jeho vysokému financování, propagován vysoce postavenými úředníky čínské vlády.

Poznamenává dále, že Che je elitní biolog, který byl přijat zpět do Číny ze Spojených států prostřednictvím projektu „tisíců talentů“, spuštěného k přilákání zahraničních odborníků do Číny a který obvykle zahrnuje mnohem vyšší platy a úroveň financování. Je proto nemožné, aby získal dlouhodobou neplacenou dovolenou z univerzity, aby vedl svůj projekt genové manipulace bez podpory úřadů na vysoké úrovni.

Ambiciózní iniciativa programu tisíců talentů je pro americké úředníky obzvláště znepokojující. Program byl ustanoven čínským komunistickým režimem v prosinci 2008 s cílem přivést akademické a výzkumné pracovníky do Číny. Program popsala Národní zpravodajská rada USA jako prostředek umožňující přenos technologií do Číny ze Spojených států. Cchao-ťi tak věří, že v očích čínské komunistické strany není ve skutečnosti chybou, že porušoval etiku výzkumu, ale že „neúmyslně odhalil státní tajemství“.

Komunistický pohled na lidský život

Wang Č’-jüan, bývalý lékař Letectva Čínské lidové republiky, bývalý specialista na výzkum histologie na Harvardské lékařské fakultě a prezident Světové organizace pro vyšetřování pronásledování Falun Gongu, řekl, že není překvapen „jedinečnou“ perspektivou Cheova experimentu. Podle něj totiž v komunistické Číně není respektována důstojnost lidského života a lékařská etika zde byla bezohledně pošlapána.

Wang Zhiyuan falun gong
Dr. Wang Č’-jüan, prezident Světové organizace pro vyšetřování pronásledování Falun Gongu, hovoří na fóru v Kapitolu Spojených států amerických ve Washingtonu, 26. května 2016. (Gary Feuerberg / Epoch Times)

„Například Wang Li-ťün, bývalý šéf Úřadu veřejné bezpečnosti v provincii Liao-ning, založil výzkumné středisko psychologie a prováděl experimenty na tisíci živých lidských bytostech, možná praktikujících Falun Gongu, aby studoval psychologický proces během jejich smrti, následně obdržel výzkumný grant ve výši 2 milionů juanů (300 000 USD), aby provedl výzkum transplantace orgánů od dárců, kteří byli podrobeni injekci drogy.“

Wang Li-ťün také vynalezl patentovaný high-tech produkt nazvaný „primární rázové zařízení mozkového kmene“, který byl použit k „zavedení simulace traumatického poranění mozku způsobeného náhlým dopadem“. V korejském dokumentu „Zabíjení pro život: Temná stránka transplantačního cestovního turismu v Číně“ byl tento stroj nazván jako „zlověstný stroj k zabití mozku“ a měl být použit k tomu, aby způsobil smrt mozku, zatímco ostatní orgány zůstaly nedotčeny, což jsou optimální podmínky pro transplantaci orgánů.

Wang Li-ťün
Wang Li-ťün, vynálezce stroje na mozkovou smrt, 2011. (Feng Li / Getty Images)

V patentové přihlášce Wang Li-ťün uvádí, že předmětem experimentů byli všichni muži ve věku 26 až 38 let a experimenty byly prováděny na 12 mrtvolách. „Jak však mohou prokázat, zda stroj funguje? Vážně pochybuji, že se nedělaly na živých lidských bytostech,“ zamýšlí se Wang Č’-jüan.

Článek v New York Times z června 2016 uvádí, že Dr. Žen Siao-pching z Harbinské lékařské univerzity plánuje transplantaci celého těla a že Žen experimentoval s transplantacemi hlavy na myších, ale žily jen jeden den. Řekl, že také začal praktikovat na lidských mrtvolách. Wang Č’-jüan má však podezření, že k provádění těchto experimentů byly také použity živé experimenty, jak by jinak mohli vědět, zda by lidský mozek pracoval s tělem jiné osoby?

Radio Free Asia oznámilo, že tým Che Ťien-kchuea řekl rodičům, kteří se účastnili experimentu, že pokud se v průběhu procesu něco pokazí, budou se muset „vypořádat“ s „vadnými“ dětmi. „Jsem překvapen, že je blázen? Vůbec ne, protože povaha čínské komunistické strany je přesně taková. (Komunisté) nic nedělají,“ uvedl řekl Wang Č’-jüan.

Podle článku na čínském zpravodajském webu Mingjing více než 20 procent čínských občanů, kteří se účastnili online diskusí o jeho genově upravených dětech, uvedlo, že výzkum měl velkou hodnotu a neměl by být kritizován či odsouzený. Někteří dokonce tvrdili, že genová technologie by měla být v Číně používána k vytvoření chytřejších, zdravějších, déle žijících, silnějších a krásnějších lidí a k dosažení rychlého rozvoje v ekonomii, vědě a technologii, aby Čína mohla překonat všechny ostatní národy na světě v každém oboru.

Postoj ve světě

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala velice přímé prohlášení ve kterém vyzvala všechny krajiny světa, ať zavedou legislativu, která zabrání dalším experimentům s genetickou modifikací lidských embryí. WHO varuje že metody jako CRISPR na úpravu lidského DNA  by se neměly používat, dokud nebudou dostatečně prozkoumány všechny následky.

Ve Spojených státech amerických je genetická modifikace lidských embryí aktuálně nelegální. Avšak v Rusku alespoň jeden vědec (Denis Rebrikov) otevřeně hovoří o plánech na blízké využití metody CRISP.

Čtěte také:

V USA poprvé vypustili geneticky upravené můry. Neziskovky volají po větší transparentnosti

Genetické modifikace embryí čínskými vědci jsou na Západě tabu