První příznaky u některých pacientů, infikovaných wuchanským koronavirem, mohou být gastrointestinální příznaky včetně průjmu, uvádí nová studie.

Studie (pdf), publikovaná 30. března v The American Journal of Gastroenterology, zkoumala pacienty s „onemocněním nízké závažnosti“, kteří vykazovali příznaky zažívacího traktu, a zjistili, že u některých se později objevily respirační příznaky nebo horečka – nebo vůbec nic.

„V některých případech mohou být zažívací symptomy, zejména průjem, počátečním projevem COVID-19 a respirační příznaky nebo horečka se mohou projevit až později,” uvedli vědci.

„Ačkoli COVID-19 se nejčastěji projevuje respiračními příznaky, jako je kašel a dušnost, existuje důkaz o tom, že nemoc může také pouze vyvolat zažívací symptomy, jako je průjem, snížená chuť k jídlu a nevolnost.“

Vědci zjistili, že tyto informace jsou důležité, protože infikovaní bez učebnicových příznaků viru mohou zůstat nediagnostikovaní. Mohou také nevědomky přenášet virus na ostatní, říkají vědci.

Odborníci obecně uvádějí, že příznaky infikování virem zahrnují suchý kašel, dušnost a horečku a že mohou vést k pneumonii, zejména u starších osob a u těch, kteří již nějakými příznaky trpěli.

Autoři studie uvedli, že výskyt gastrointestinálních příznaků u těch, kteří mohli přijít do kontaktu s pacientem pozitivním na koronavirus, „by měl přinejmenším vést k okamžitému otestování nemoci“.

Neschopnost rozpoznat tyto pacienty v rané fázi může vést k nechtěnému šíření nemoci.

Studie analyzovala příznaky 206 pacientů s mírnými případy nakažení virem v Union Hospital, Tongji Medical College, ve Wu-chanu v Číně. Ze 117 pacientů s gastrointestinálními příznaky mělo průjem asi 67 (58 %) a 13 (19,4 %) z nich mělo pouze průjem, jako první příznak nakažení koronavirem.

U zbývajících pacientů se objevil průjem během prvních 10 dnů po nástupu respiračních příznaků, poznamenali vědci. V průměru pacienti trpěli příznaky přibližně po dobu pěti dnů.

„COVID-19 není jen kašel,” řekla pro Today Dr. Brennan Spiegel, spoluautor studie. „Samozřejmě jsme se převážně soustředili na plíce, protože to je to, co může způsobit, že lidé umírají. Ale tento virus, pokud se dostane do vašich slin a spolknete ho, může vstoupit do střevního systému.“

„Nechci, aby lidé panikařili a přemýšleli: Ach můj bože, měl jsem průjem, takže mám COVID-19. No, to asi ne,“ dodal Spiegel. „Řekl bych toto: Pokud se průjem zase zopakuje a máte horečku, to by mělo být něco, co by vás stejně přimělo kontaktovat lékaře, ať už je zde pandemie nebo ne.“

Z originálního článku deníku The Epoch Times New York přeložila M. S.