Milan Kajínek Cathy He

a 14. 4. 2020

Zástupce komunistické strany Číny byl 1. dubna 2020 jmenován do Rady OSN pro lidská práva, která pomáhá při výběru vyšetřovatelů dohlížejících na dodržování lidských práv ve světě. Jmenování přichází navzdory dlouhodobým záznamům o závažném porušování práv náboženských skupin, disidentů a etnických menšin v Číně.

Jiang Duan, zástupce čínské mise v OSN, byl 1. dubna jmenován asijsko-pacifickým zástupcem pětičlenné poradní skupiny Rady OSN pro lidská práva.

Skupina vetuje kandidáty na roli nezávislých odborníků, kteří vyšetřují situace v oblasti lidských práv v konkrétních zemích a podávají o nich zprávy, například v otázkách náboženské svobody nebo svobody slova.

„Do této doby jsem věřil v důležitost a opodstatněnost WHO a OSN, i když vím že mají své chyby,“ uvedl bývalý zpravodaj v Číně Tomáš Etzler v pořadu Meltingpot. „Po posledních zkušenostech s koronavirovou pandemií mě WHO zklamala. To, jak se choval šéf WHO, naprosto podrývá důvěryhodnost těchto organizací.“

Dalším šokem je podle Etzlera skutečnost, že „šéfem Výboru pro lidská práva OSN byl jmenován jakýsi Jiang Duan, Číňan, který bude mít velice důležitou funkci. Je to aparátčík, komunista, který bude dosazovat lidi, odborníky do lidskoprávních komisí Spojených národů, kteří mají dohlížet na lidská práva původních obyvatel různých zemí, na práva menšin a na svobodu náboženství“.

„Podívejte se, co se děje v Tibetu, podívejte se, co se děje v Sin-ťiangu,“ říká Etzler, podle kterého je jmenování nového šéfa „parodie“. „To mi připadá jako výsměch lidstvu,“ dodává Etzler.

Podle neziskové organizace U.N. Watch obhajující lidská práva v Ženevě je jmenování čínského zástupce „absurdní a nemorální“.

„Povolit čínskému represivnímu a nehumánnímu režimu, aby si vybíral světové vyšetřovatele svobody projevu, svévolného zadržování a vynucených zmizení, je jako učinit pyromana náčelníkem městského hasičského sboru,“ uvedl Hillel Neuer, výkonný ředitel UN Watch, 2. dubna 2020.

„Vzhledem k tomu, že svět trpí smrtící pandemií coronaviru, která se šířila jako požár ve Wu-chanu, zatímco čínský režim umlčoval lékaře, novináře a další občany, kteří se pokusili bít na poplach, jakou logiku může mít zapojit pekingský režim do výběru světových dohližitelů na lidská práva?“ ptá se Neuer.

„Rada pro lidská práva OSN se stala projevem nestydatého pokrytectví, kdy mnoho z nejhorších případů porušování lidských práv na světě bylo ignorováno a zástupci některých z pachatelů nejzávažnějších zločinů světa sedí v samotné radě,“ řekl státní tajemník USA Mike Pompeo.

Pompeo označil Čínu, Kubu a Venezuelu za jedny z nejhorších porušovatelů lidských práv, jejichž vyslanci zároveň sedí v radě OSN.

Článek v Angličtině od redaktorky Cathy He.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.