Zachary Stieber

19. 4. 2020

Testy americké vlády ukazují, že sluneční paprsky rychle ničí virus Komunistické strany Číny, známý jako nový koronavirus, vyplývá z dokumentu ministerstva vnitra Spojených států amerických.

Epoch Times virus nazývá virus Komunistické strany Číny (virus KS Číny), protože čínský režim existenci viru tajil po dobu 6 týdnů a umlčoval lidi, kteří na něj upozorňovali, což vedlo k masovému rozšíření viru v Číně a následně ve světě.

Vědci z ministerstva simulovali sluneční svit a zjistili, že v porovnání s neslunečným prostředím výrazně zvyšuje inaktivaci viru KS Číny, který způsobuje nemoc COVID-19.

„Už po třech minutách solárního záření, odpovídajícího vystavení se slunci v poledne za slunečného dne ve střední zeměpisné šířce na území USA, zredukovala sluneční záře nakažlivý virus na nedetekovatelné hodnoty,“ napsali vědci ve své zprávě.

Poloviční sluneční intenzita zabila virus za 3 minuty a čtvrtinová intenzita, odpovídající slunečnému dni na konci února, ho deaktivovala za 4 minuty. Bez použití světla koronavirus přežíval bez újmy dál.

Z testů tedy vyplývá, že riziko přenosu choroby u venkovních povrchů je menší při slunečním svitu. Vědci plánují vykonat víc testů se silnějšími koncentracemi viru, aby posoudili, jakým tempem se virus rozkládá.

Výzkumníci rovněž objevili, že virus inaktivují také vyšší teploty a větší vlhkost vzduchu. „Pokud se na místě nachází jedinec s COVID-19 a místnost se má čistit, zvyšte pokud možno pokojovou teplotu a vlhkost vzduchu,“ napsali autoři testů, kteří navíc radí, že riziko přenosu může snížit také větrání vnitřních prostorů.

Výsledná zpráva nebyla dosud oficiálně zveřejněna, ale podařilo se ji získat Yahoo News. Ministerstvo vnitra neodpovědělo na žádost o komentář k vědeckým výzkumům.

„Bylo by nezodpovědné spekulovat, dělat závěry či se nedopatřením snažit ovlivňovat veřejnost na základě dokumentu, který dosud neprošel peer-review (opakovanými pokusy od jiných vědeckých týmů, pozn. red.) či nebyl podroben rigoróznímu vědeckému ověřování,“ uvedlo ministerstvo.

Doktorka Kavita Patelová připustila pro Yahoo News, že letní teploty šíření viru mohou omezit, ale těžko ho zastaví úplně. Podle ní je to jako s běžnou chřipkou. Přestože jde o sezónní záležitost, vyskytuje se i v létě, byť v omezené míře.

Předchozí studie o jiných virech prokázaly, že sluneční záře proti nim zabírá. V listopadu 2019 zjistili vědci, že kapičky viru chřipky se na slunci rozkládají daleko rychleji než v tmavém prostředí. Tato studie byla publikována v odborném časopise The Journal of Infectious Diseases.

Další studie, publikovaná v roce 2003, objevila, že UV světlo dokáže „účinně eliminovat virovou nakažlivost“ u SARSu, dalšího z koronavirů.

Původní článek americké redakce byl českou redakcí editován a doplněn.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.