Testy americké vlády ukazují, že sluneční paprsky rychle ničí virus Komunistické strany Číny, známý jako nový koronavirus, vyplývá z dokumentu ministerstva vnitra Spojených států amerických.

Epoch Times virus nazývá virus Komunistické strany Číny (virus KS Číny), protože čínský režim existenci viru tajil po dobu 6 týdnů a umlčoval lidi, kteří na něj upozorňovali, což vedlo k masovému rozšíření viru v Číně a následně ve světě.

Vědci z ministerstva simulovali sluneční svit a zjistili, že v porovnání s neslunečným prostředím výrazně zvyšuje inaktivaci viru KS Číny, který způsobuje nemoc COVID-19.

„Už po třech minutách solárního záření, odpovídajícího vystavení se slunci v poledne za slunečného dne ve střední zeměpisné šířce na území USA, zredukovala sluneční záře nakažlivý virus na nedetekovatelné hodnoty,“ napsali vědci ve své zprávě.

Poloviční sluneční intenzita zabila virus za 3 minuty a čtvrtinová intenzita, odpovídající slunečnému dni na konci února, ho deaktivovala za 4 minuty. Bez použití světla koronavirus přežíval bez újmy dál.

Z testů tedy vyplývá, že riziko přenosu choroby u venkovních povrchů je menší při slunečním svitu. Vědci plánují vykonat víc testů se silnějšími koncentracemi viru, aby posoudili, jakým tempem se virus rozkládá.

Výzkumníci rovněž objevili, že virus inaktivují také vyšší teploty a větší vlhkost vzduchu. „Pokud se na místě nachází jedinec s COVID-19 a místnost se má čistit, zvyšte pokud možno pokojovou teplotu a vlhkost vzduchu,“ napsali autoři testů, kteří navíc radí, že riziko přenosu může snížit také větrání vnitřních prostorů.

Výsledná zpráva nebyla dosud oficiálně zveřejněna, ale podařilo se ji získat Yahoo News. Ministerstvo vnitra neodpovědělo na žádost o komentář k vědeckým výzkumům.

„Bylo by nezodpovědné spekulovat, dělat závěry či se nedopatřením snažit ovlivňovat veřejnost na základě dokumentu, který dosud neprošel peer-review (opakovanými pokusy od jiných vědeckých týmů, pozn. red.) či nebyl podroben rigoróznímu vědeckému ověřování,“ uvedlo ministerstvo.

Doktorka Kavita Patelová připustila pro Yahoo News, že letní teploty šíření viru mohou omezit, ale těžko ho zastaví úplně. Podle ní je to jako s běžnou chřipkou. Přestože jde o sezónní záležitost, vyskytuje se i v létě, byť v omezené míře.

Předchozí studie o jiných virech prokázaly, že sluneční záře proti nim zabírá. V listopadu 2019 zjistili vědci, že kapičky viru chřipky se na slunci rozkládají daleko rychleji než v tmavém prostředí. Tato studie byla publikována v odborném časopise The Journal of Infectious Diseases.

Další studie, publikovaná v roce 2003, objevila, že UV světlo dokáže „účinně eliminovat virovou nakažlivost“ u SARSu, dalšího z koronavirů.

Původní článek americké redakce byl českou redakcí editován a doplněn.