Masooma Haq

9. 5. 2020

Několik republikánů v dolní i horní komoře Kongresu USA představilo návrh zákona, dle kterého by se měla přejmenovat ulice před čínskou ambasádou ve Washingtonu po wuchanském lékaři, který se pokusil varovat před epidemií viru KS Číny. Ulice by se měla dle návrhu jmenovat „Li Wen-liang Plaza“.

„Čínská vláda se pokusila umlčet Dr. Li Wen-lianga, který, byť riskoval, varoval před nebezpečím koronaviru,“ řekla ve svém prohlášení předkladatelka návrhu ve Sněmovně reprezentantů, kongresmanka Liz Cheneyová (rep.).

Doktora Li ocenili jako odvážného informátora lidé v mnoha koutech světa, včetně Číňanů. Li, 34letý oftalmolog z Wu-chanu, varoval čínské doktory o nakažlivosti viru. Byl jedním z prvních, kteří informace o epidemii ve Wu-chanu zveřejnili (30. prosince 2019 na WeChatu).

Dr. Li Wen-liang, který se v prosinci 2019 pokusil přitáhnou pozornost k výskytu nového nebezpečného viru. (Photograph: Handout)

I když Li při informování upozornil, aby se informace „nešířila externě“, zpráva se rychle začala šířit po internetu. 3. ledna jej policie spolu s dalšími sedmi doktory pokárala na šíření fám a obvinila jej z porušení zákona.

O několik dní později se doktor Li nakazil virem také a 7. února zemřel.

Mnoho odvážných Číňanů, kteří o pandemii řekli pravdu, zaplatilo za odhalení lží KS Číny vysokou cenu. Nebylo tomu jinak ani u doktorky Aj Fen, která poskytla informace doktoru Li. Dle zprávy Australia’s „60 Minutes”  z 31. března byla Aj Fen již několik dní pohřešována poté, co řekla, že úředníci jí a její kolegy umlčovali před tím, aby svět před virem KS Číny varovali.

Kongresmanka Cheneyová řekla, že doufá, že přejmenování ulice bude „sloužit jako trvalá upomínka světu a čínské vládě, že pravda a svoboda zvítězí“.

Překlad a redakční úprava původní zprávy newyorské redakce: J. S.

Umlčeni za zprávy o nebezpečném viru

Represivní postupy čínského režimu proti takzvaným „fámám“, které měly podle komunistické strany ohrožovat „stabilitu“, vedly k tomu, že nový virus a jeho nebezpečnost nebyly včas rozpoznány a nebyla zavedena bezpečnostní opatření. Díky tomu se mohl rychle rozšířit po celé Číně a do celého světa.

Projekt Sinopsis ve svém článku z 16. března 2020 uvádí jako příklady umlčování právě oftalmologa Li Wen-lianga, který později na virus zemřel, nebo primářky pohotovosti Ústřední nemocnice ve Wu-chanu paní Aj Fen.

Po uzavření Wu-chanu pak postupně „zmizeli“ mimo jiné dva občanští aktivisté – amatérští novináři, kteří se snažili o situaci informovat ve svých videích, podnikatel Fang Pin, právník Čchen Čchiu-š‘, a také nezávislý novinář Li Ce-chua.

Podle organizace Chinese Human Rights Defenders již bylo zdokumentováno 450 případů zatčení občanů za „šíření fám na internetu“.

Výhrůžkám nebo blokování pak museli na svých WeChatových účtech čelit i uživatelé v zahraničí a z ČLR bylo vyhoštěno několik zahraničních novinářů.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.