Petr Šváb

28. 5. 2020

YouTube přiznal, že z komentářů pod videi mazal některé čínské výrazy, které byly kritické vůči Čínské komunistické straně.

„Jedná se zřejmě o chybu v našich kontrolních systémech, kterou vyšetřujeme,“ uvedl mluvčí YouTube pro The Verge.

Když se deník Epoch Times před týdnem dotazoval na tuto záležitost společnosti Google, která vlastní YouTube, společnost nepřiznala, že by došlo k mazání komentářů, přesto, že jim bylo poskytnuto množství důkazů.

Mazání komentářů si všimla 13. května Jennifer Zeng, blogerka a autorka obsahu pro YouTube zaměřeného na Čínu. Následně zveřejnila video, které zachycovalo mazání komentářů. Její zjištění potvrzovali také další uživatelé. O této záležitosti se zmínil například list Taiwan News.

The Verge zjistili, že někteří uživatelé si na mazání komentářů stěžovali již v říjnu 2019, a to přímo na oficiálních stránkách podpory pro YouTube.

Jedním zjevně zakázaným výrazem je „gongfei“ (共匪), což se překládá jako „komunistický bandita“. Je to výraz, který má kořeny v období čínské občanské války.

Další výraz, který je automaticky mazán, je „Wumao“ (五毛), což doslova znamená „50 centů“ a používá se k označení armády internetových trollů šířících komunistickou propagandu. O trollech se říká, že za každý komentář jim platí 50 centů.

Deník Epoch Times zkoušel napsat v komentářích opakovaně oba výrazy, a to pod různými účty a pod různými videi, pokaždé se stejným výsledkem – vždy byly vymazány zhruba za 20 sekund.

Americký kongresman Jim Banks oslovil Google ohledně mazání komentářů ve svém dopise z 26. května 2020, v němž žádá, aby společnost „objasnila politiku Google, která by měla blokovat kritiku oddělení internetové propagandy Čínské komunistické strany“.

Kongresman upozornil, že Google na jedné straně říká, že „nemůže sám kontrolovat prodej narkotik, koordinaci terorismu nebo nezákonný obsah“ na jeho platformách a neměl by za něj nést odpovědnost, ale na druhé straně má společnost dostatek zdrojů na to, aby „blokovala kritiku brutálního diktátorského režimu“.

Vazby na čínské komunisty

Google byl mnohokrát kritizován za to, že má blízko k čínské komunistické straně. Od roku 2018 Google spolupracuje na výzkumu umělé inteligence s prestižní čínskou univerzitou Tsinghua, která vyvíjí umělou inteligenci i pro čínskou armádu.

Google také čelil kritice poté, co v roce 2018 unikly interní informace o tom, že v tajnosti vyvíjí cenzurovanou vyhledávací aplikaci pro čínský trh v projektu s názvem „dragonfly“ (vážka).

Podle informací insiderů měla kontroverzní aplikace spojovat historii vyhledávání s telefonními čísly uživatelů a tak usnadnit čínskému režimu vyhledávání a zatýkání disidentů.

Poslanci, lidsko-právní aktivisté a dokonce někteří zaměstnanci Googlu vůči projektu ostře vystoupili a zdá se, že byl od té doby zastaven.

Mezi lety 2006 až 2010 provozoval Google cenzurovanou verzi svého vyhledávače v Číně, své působení v zemi však ukončil poté, co byl na e-mailové účty několika čínských lidsko-právních aktivistů, zřízené ve službě G-mail, namířen kybernetický útok pocházející z Číny.

Porušování lidských práv v Číně

Čína je podle nevládních organizací jedním z největších porušovatelů lidských práv na světě. Za posledních dvacet let má čínský režim na údajně svědomí stovky tisíc politických vězňů, kteří měli být zabiti za účelem prodeje jejich orgánů. Uvádí to zpráva čerpající z rozsáhlého výzkumu, přednesená v Britském parlamentu. Výzkum byl prováděn po dobu několika let a začal již v roce 2006, kdy se objevila první podezření, že v čínském vězeňském systému dochází ke zneužívání vězňů k orgánovým transplantacím.

V roce 2019 nezávislý soudní tribunál v Londýně vynes závěr z několika měsíčního vyšetřování, že v Číně funguje „ve značném rozsahu“, po dobu několika let, státem řízený systém nuceného odebírání orgánů vězňům svědomí, přičemž tato praxe trvá dodnes.

Čínský režim vyvinul nejsofistikovanější systém internetové cenzury a zaměstnává stovky tisíc lidí, kteří mažou kritické komentáře vůči komunistické straně a píší vlastní komentáře podle instrukcí režimu.

Čínská vláda požaduje od zahraničních společností, které v Číně působí, aby cenzurovali témata, která považuje za „citlivé“ jako například demokracie, lidská práva, pronásledování praktikujících meditační praxe Falun Gong, pronásledování křesťanů, Ujgurů, aktivistů a tak dále. Všechny zahraniční společnosti také musejí režimu umožnit přístup ke svým datům, které musejí povinně ukládat na servery v Číně.

Generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai se v minulosti vyjádřil, že společnost v Číně investuje již léta a má v plánu v tom i nadále pokračovat.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.