Rozhovor s praktikem tradiční čínské medicíny (TČM) Milanem Schirlem, který provozuje rodinnou firmu MycoMedica a zaměřuje se na tvorbu přípravků z hub posilujících imunitu. Milan má téměř 20 let praktických zkušeností s TČM a jeho firma se stala největším producentem vitálních hub v Evropě.

„Radím pacientům, jak vítězit své každodenní malé bitvy, které pomohou něco uzdravit, něco vylepšit, něco posílit. Ukazuji cestu, jak zdravěji žít a myslet, jakou cestou léčby či prevence se dát. Nediktuji, dávám na výběr,“ uvádí Milan Schirlo na svých webových stránkách.

Protože jsme se v několika posledních reportážích, které naleznete pod článkem, zajímali o situaci čínské medicíny v ČR a rovněž o situaci v oblasti prodeje doplňků stravy, bylin a hub, položili jsme panu Schirlovi několik otázek.

Zajímala nás především problematika prodeje doplňků stravy a jak prodej ovlivňují nařízení Evropské unie (EU) a činnost Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Jak dlouho se věnujete prodeji doplňků stravy?

Čínské medicíně se věnuji asi 20 roků. A přibližně 12 roků mám vlastní praxi terapeuta čínské medicíny, kde používám jak byliny a houby, tak třeba akupunkturu. Běžná ordinace čínské medicíny.

Asi před 10 lety jsem založil společnost MycoMedica, která se věnuje výrobě kvalitních přípravků z vitálních hub. Sám je používám ve své ordinaci, stejně jako většina terapeutů čínské medicíny v Čechách, ale i jinde v Evropě.

Asi před dvěma lety jsme rozšířili výrobu o alkoholové tinktury, které jsou postavené na tradičních receptech čínské medicíny. Jsme v tom takoví pionýři. Ale lidé si tinktury již oblíbili, zjistili stejně jako u hub, že jim fungují, a tak se výroba neustále rozšiřuje. Dnes se prodává pod značkou Yaomedica již 102 druhů bylinných tinktur.

Kromě úspěchů ve vaší praxi v ČR narážíte také na nějaké problémy či překážky?

No, občas to není s úřady jednoduché. Nesmíme mluvit o tom, jak houby a byliny mohou lidem pomoci, jak účinkují, co dělají v lidském organismu. Respektive pro některé byliny (a dvě houby) existuje seznam „schválených zdravotních tvrzení“, která jsou ale ve většině případů zcela odtržena od reality. Evidentně je nevytvářel odborník, ale nějaký úředník. Čínská medicína má tisíciletou tradici. Ty účinky jsou vyzkoušené doslova na miliónech pacientů. Ví se přesně, co dělají. A v drtivé většině případů nemají negativní vedlejší účinky. A pak přijde úředník EU a šmahem tuto zkušenost zakáže předávat. Absurdní.

Další specialitkou úředníků EU je seznam „nových potravin“ (Novel food). Obsahuje seznam bylin a hub, které se v EU nesmí používat v doplňcích stravy. A jediným kritériem pro určení toho, zda se bylina či houba dostane na seznam „nových potravin“, je to, zda je prodejce schopen doložit, že se v zemích EU prodávala před rokem 1997.

Vyhláška o „nových potravinách“ vznikla původně kvůli geneticky modifikovaným potravinám (GMO). Což se zdá jako bohulibý nápad. Pak ale někdo vyhlášku rozšířil o byliny a houby. Jaký byl jeho záměr, se můžeme jen dohadovat. Ale určitě to vytváří prostor pro různé spekulace. Podle mých zkušeností bych se nedivil ani vlivu různých zájmových skupin.

Nařízení EU

Nařízení Komise (EU) č. 1924/2006 zřizuje seznam schválených zdravotních tvrzení při označování potravin. Toto nařízení zásadně mění možnosti použít všeobecně známé informace u minerálů a vitamínů. Je povoleno použít pouze zdravotní tvrzení posouzená Evropským vědeckým poradním orgánem (EFSA), který hodnotil účinky potravin a živin na naše zdraví.

Nařízení Komise (EU) č. 432/2012 zřizuje seznam schválených zdravotních tvrzení při označování potravin jiných než tvrzení o snížení rizika onemocnění a o vývoji a zdraví dětí.

Katalog „nových potravin“ naleznete na stránkách Evropské komise a přímo v katalogu můžeme rychle vyhledávat. V seznamu však nenaleznete podrobnosti, kdy a proč byla nějaká potravina na seznam zapsána.

Těch absurdit, se kterými se setkáváme, je mnoho. Před asi dvěma roky nám SZPI zakázala používat výraz „medicinální houby“. Tento výraz označuje skupinu hub se zvýšenou koncentrací určitých účinných látek, které mají pozitivní vliv na lidský organismus. Původně jsme ho používat mohli, pak ho zakázali. Když jsme se dotazovali, proč, když se vyhláška nezměnila a tento souhrnný název rozhodně nelze považovat za zdravotní tvrzení, tak nám bylo řečeno, že se vnímání zákazníků vyvíjí a mohli by si myslet, že medicinální houby by mohly pomoci řešit některé zdravotní nerovnováhy.

Začali jsme tedy používat výraz vitální houby. Ten sice SZPI nevadí, ale už na něj útočí jedna konkurenční firma. Ale ta útočí na všechno, co děláme, takže nás to příliš neznepokojuje. Pokud to tedy shrnu, tak místo řešení důležitých věcí musíme často řešit různé nesmysly a absurdity.

Podnikl jste vy nebo někdo jiný, koho znáte, něco proti postupům SZPI, respektive proti nařízením EU? Pokusili jste se zpochybnit jejich vědecký základ a má podle vás něco takového cenu dělat?

No, je to poměrně sisyfovská práce. Podle mého názoru ale jednoznačně má smysl bojovat s absurditami. A také to děláme. Se SZPI vedeme několik sporů. Nicméně český soudní systém je běh na hodně dlouhou trať.

Možná ale důležitější je, aby s čínskou medicínou mělo pozitivní zkušenost co nejvíce lidí. To znamená, že je třeba vzdělávat kvalitní terapeuty, dělat přednášky, psát články anebo dělat rozhovory. Naštěstí zde máme dvě velké a dobré školy, ze kterých vychází každý rok velké množství dobrých terapeutů.

Mohl byste prosím popsat, jaké spory se SZPI vedete? Také bych se rád zeptal na ony dvě školy TČM, které jste zmínil. Jaké to jsou?

Ty spory vedeme o pojem „medicinální houby“. Lidé by si prý mohli myslet, že houby mohou někomu pomoci s jeho zdravotními problémy. Když to řekl úředník EU, tak je přece jasné, že nemohou. Stejně tak bylinky a spol. A celá čínská medicína.

A další spory už ani nemám sílu vysvětlovat. Kdyby nám kontrolovali kvalitu hub a bylin, jestli neobsahují těžké kovy či pesticidy, tak nic neříkám. Ale oni se vyžívají jen v nesmyslech. Popravdě, všechny kontroly k nám chodí pouze na udání naší bdělé konkurence. Tato konkurence udala dalších asi 65 terapeutů a prodejců. Přitom sama má na stránkách to, za co na ostatní žaluje. Ale i tak to někdo má.

Dvě školy, o kterých jsem mluvil, jsou TCM INSTITUT1. škola tradiční čínské medicíny. Navštěvoval jsem obě (tedy už dost dávno), ale obě jsou velmi kvalitní. Ale popravdě, ono nestačí vystudovat školu, čínská medicína je učení na celý život. Učím se v podstatě s každým pacientem.

Děkujeme za rozhovor.


Související:

Rozhovor s praktikem tradiční čínské medicíny Milanem Schirlem

Rozhovor s praktikem tradiční čínské medicíny Milanem Schirlem o pohledu starých Číňanů na imunitní systém člověka. Jak je možné imunitu efektivně posilovat a jak to dělali právě staří Číňané.