Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se dnes setká na vojenské základně na Havaji s čínskou delegací, kde by se dle zdroje Reuters měly projednávat bilaterální vztahy.

Dle South China Morning Post by měl čínskou delegaci vést Jang Ťie-čch’, bývalý čínský ministr zahraničí a velvyslanec v USA, jenž je momentálně členem politického úřadu Ústředního výboru Komunistické strany Číny a ředitelem kanceláře Ústředního výboru pro zahraniční věci KS Číny.

Zdroje tvrdí, že pravděpodobná agenda by měla zahrnovat témata jako reakce na virus KS Číny, zbraně, obchod, Hongkong, Severní Korea a „novinářské oko za oko“.

Setkání ve středu večer potvrdila i mluvčí amerického MZ Morgan Ortagus: „Ministr zdůraznil důležité americké zájmy a potřebu plně recipročních dohod mezi národy v oblasti obchodu, bezpečnosti a diplomatického styku“. Dodala také, že mluvil i o důležitosti sdílení informací v boji proti COVID-19.

Jaderné zbraně

USA chtějí 22. června rokovat o nukleárním odzbrojení s Ruskem a pozvaly k jednání i Čínu. Ta ale pozvání odmítla.

Právě Čína se ale masivně pustila do vývoje svého jaderného arzenálu a během další dekády má v plánu jej zdvojnásobit.

Třenice mezi Čínou a USA

Když koncem května udělal Peking krok k zavedení nového bezpečnostního zákona v Hongkongu, americký prezident Trump 29. května oznámil, že kvůli ztrátě autonomie ostrovního města zruší jeho speciální status a uvalí sankce na zodpovědné úředníky.

Ve stejný den také Trump oznámil, že USA formálně vystupují z WHO, nepovolí studium čínských studentů s vazbami na čínskou armádu a že nechá zkontrolovat čínské firmy zalistované na amerických burzách.

Potlačování svobody tisku Čínou

V březnu čínský režim vykázal z ČLR dva americké korespondenty z Wall Street Journal a poté vyhlásil pracovní zákaz na pevnině všem Američanům pracujícím pro The New York Times, The Wall Street Journal a The Washington Post jako součást mediální války s USA.

Pompeo 17. června ve svém prohlášení uvedl, že čínský režim „vyhrožuje zasahováním do práce amerických novinářů v Hongkongu.“

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.