Ella Kietlinska

18. 6. 2020

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se dnes setká na vojenské základně na Havaji s čínskou delegací, kde by se dle zdroje Reuters měly projednávat bilaterální vztahy.

Dle South China Morning Post by měl čínskou delegaci vést Jang Ťie-čch‘, bývalý čínský ministr zahraničí a velvyslanec v USA, jenž je momentálně členem politického úřadu Ústředního výboru Komunistické strany Číny a ředitelem kanceláře Ústředního výboru pro zahraniční věci KS Číny.

Zdroje tvrdí, že pravděpodobná agenda by měla zahrnovat témata jako reakce na virus KS Číny, zbraně, obchod, Hongkong, Severní Korea a „novinářské oko za oko“.

Setkání ve středu večer potvrdila i mluvčí amerického MZ Morgan Ortagus: „Ministr zdůraznil důležité americké zájmy a potřebu plně recipročních dohod mezi národy v oblasti obchodu, bezpečnosti a diplomatického styku“. Dodala také, že mluvil i o důležitosti sdílení informací v boji proti COVID-19.

Jaderné zbraně

USA chtějí 22. června rokovat o nukleárním odzbrojení s Ruskem a pozvaly k jednání i Čínu. Ta ale pozvání odmítla.

Právě Čína se ale masivně pustila do vývoje svého jaderného arzenálu a během další dekády má v plánu jej zdvojnásobit.

Třenice mezi Čínou a USA

Když koncem května udělal Peking krok k zavedení nového bezpečnostního zákona v Hongkongu, americký prezident Trump 29. května oznámil, že kvůli ztrátě autonomie ostrovního města zruší jeho speciální status a uvalí sankce na zodpovědné úředníky.

Ve stejný den také Trump oznámil, že USA formálně vystupují z WHO, nepovolí studium čínských studentů s vazbami na čínskou armádu a že nechá zkontrolovat čínské firmy zalistované na amerických burzách.

Potlačování svobody tisku Čínou

V březnu čínský režim vykázal z ČLR dva americké korespondenty z Wall Street Journal a poté vyhlásil pracovní zákaz na pevnině všem Američanům pracujícím pro The New York Times, The Wall Street Journal a The Washington Post jako součást mediální války s USA.

Pompeo 17. června ve svém prohlášení uvedl, že čínský režim „vyhrožuje zasahováním do práce amerických novinářů v Hongkongu.“

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.