Zachary Stieber

2. 7. 2020

Po několikatýdenním odmítání použití síly nechalo vedení Seattlu vyčistit tzv. autonomní zónu.

Policie vybavená ochrannou výstrojí tak začala ve středu ráno likvidovat stany a barikády v zóně u Capitol Hillu (CHOP). Zároveň zatkla nejméně 23 lidí, kteří ji bránili v činnosti, útočili na policii, bránili se zatčení či odmítli místo opustit.

Policie konala na základě výroku starostky Durkanové, která vyhlásila okupaci území za „nezákonné shromáždění“ odvolávající se na První dodatek Ústavy.

Ve výroku starostka zmínila i přestřelky, které se v zóně vyskytly minulý týden. Přišli v nich o život dva teenageři.

Šéfka policie Seattlu, Carmen Best, řekla, že poklidné protesty podporuje, „ale co je moc, to je moc“.

„CHOP se stala bezprávní a brutální. V těchto několika blocích se udály čtyři přestřelky, dvě tragické, vloupání, útoky, násilí a bezpočet majetkových zločinů,“ uvedla v prohlášení.

Její oddělení zveřejnilo videokompilaci několika násilných událostí v oné zóně. (Pozor: video obsahuje násilné scény)

Dle policejních statistik bylo v inkriminované oblasti mezi 8. a 30. červnem nahlášeno 65 násilných případů, což je o 37 více než ve stejném období loňského roku.

usa protesty seattle
Opuštěná policejní stanice v zóně CHOP v Seattlu, 25. červen 2020 (Echo Liu / The Epoch Times)

Někteří z okupantů v uplynulých dnech již začali zónu opouštět. Desítky z nich ale ještě zůstaly a trvaly na tom, že neodejdou, dokud město nevyhoví jejich požadavkům.

Mluvčí Durkanové sdělila The Epoch Times, že den před tím, než byla zóna vyčištěna, byla většina okupantů nenásilná, ale jejich vzkaz „byl zmařený násilím v oblasti“.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times.

Související články