Nepřízeň počasí může hodně pilotů od vzlétnutí do oblak odradit, ale jsou i tací, kteří tuto příležitost vítají.

Patří mezi ně i letecký fotograf Christiaan van Heijst z Nizozemí, který se po obloze prohání v nákladním Boeingu 747, odkud z kabiny zachycuje úžasné snímky bouřkových mraků, blesků i polární záře.

Christiaan Van Heijst.
Christiaan Van Heijst. (facebook)

37letý pilot začal létat už ve čtrnácti. Nejdřív to bylo doma v Holandsku a později přišla práce v Africe, v Afghanistánu a po celém světě. Všude, kam zavítal, si zdokonaloval své fotografické umění.

Létá se starými jumbo jety – 747-8 a 747-400, které slouží pro přepravu nákladu, a při směně spoléhá na své spolupiloty, kteří za něj při fotografování zaskočí.

stratosfera
(s laskavým svolením Christiaana van Heijsta)

Při honbě za ohromujícími záběry pilot samozřejmě nelétá přímo do epicentra bouře, nechce nikoho ohrozit, ale jak přiznává, i tak už si v životě prožil pěkných pár dramatických a zároveň neuvěřitelných chvil.

„Když vidím velkou bouři, polární záři nebo aktivní bouřku, mám pocit malosti a bezvýznamnosti, když se srovnám s tou nespoutanou energií, krásou a velikostí, které se přede mnou odehrávají,“ prohlásil van Heijst pro britský deník Daily Mail.

Létá se starými jumbo jety – 747-8 a 747-400, které slouží pro přepravu nákladu, a při směně spoléhá na své spolupiloty, kteří za něj při fotografování zaskočí.

(s laskavým svolením Christiaana van Heijsta)

„Kolegové mě velice podporovali, protože teď mohli konečně ukázat svým blízkým doma, jak vypadá naše práce z kokpitu letadla,“ popsal van Heijst.

„Dokumentovat svět seshora a dělit se o něj s druhými, je to, co mě při fotografování pohání nejvíc. Jsem přesvědčen, že každý člověk by se měl pokochat pohledy a zázraky, které ve vzduchu zažívám,“ vysvětluje van Heijst na svých internetových stránkách.

Při honbě za ohromujícími záběry pilot samozřejmě nelétá přímo do epicentra bouře, nechce nikoho ohrozit, ale jak přiznává, i tak už si v životě prožil pěkných pár dramatických a zároveň neuvěřitelných chvil.

Jednou z nejvelkolepějších podívaných, které se mu podařilo zachytit, je přírodní úkaz zvaný Eliášův oheň. Tento surrealistický výboj elektřiny vytváří plazmové pole, které připomíná blesk a námořníci jej kdysi považovali za šťastné znamení.

Jindy měl van Heijst prostě štěstí a byl ve správném okamžiku na správném místě, například když letěl nad Kanadou, zahlédl slavnou polární záři (auroru borealis).

„Vyfotografovat pořádně polární záři s jejími ohromnými šňůrami barevných světel, kdy záře začíná vysoko nad letadlem a táhne se na 500 km do vesmíru, a každá šňůra světla strašně rychle a divoce tančí a vibruje, je skoro nemožné,“ poznamenává holandský fotograf.

Jedním z nejnezapomenutelnějších snímků byla fotografie bouře, kdy elektrický výbor osvětlil bouřkové mraky. Jde o jednoduchou a přesto úžasnou fotku.

„Tento oblak, který jsme viděli po levici, se začal ukazovat na našem radaru jen pár minut předtím a začal předvádět úžasné výjevy s blesky, které byly čím dál intenzivnější. Když jsme se přiblížili, uviděli jsme, že ten mrak se nám vřítí do letecké dráhy, a tak jsme museli vystoupat do desíti kilometrů, abychom do toho nevletěli,“ vzpomíná van Heijst.

„Kolegové mě velice podporovali, protože teď mohli konečně ukázat svým blízkým doma, jak vypadá naše práce z kokpitu letadla,“ popsal van Heijst.

Jeho fotografie jsou krásné samy o sobě, ale pilot věří, že mohou sloužit i vyšším účelům. „Každý člověk by měl být schopný docenit univerzální krásu, která nás všechny na Zemi spojuje. Jsem přesvědčený, že to celé lidstvo povede k lepšímu pochopení a většímu míru,“ věří Holanďan. 

Fotografie Christiaana van Heijsta můžete najít online na těchto platformách:  Website | Instagram | Facebook | Twitter 

Přeloženo z originálního článku newyorské edice The Epoch Times.