Ztrácí vaše prádlo barvu, tvar i pružnost už po několika vypráních? Přestože praní je záležitost každého dne, řada z nás v něm dělá školácké chyby. Připravili jsme pro vás tipy, díky kterým bude vaše prádlo voňavé a dlouho jako nové.

Čtěte etikety

Přestože většinu prádla můžete dát bez obav do pračky, některé kousky si žádají ruční praní. To platí obzvlášť pro jemné blůzky, krajku nebo mohérové svetry. Před praním si proto vždy pro jistotu zkontrolujte vnitřní etiketu oblečení.

Pokud perete v ruce, prádlo namočte do vody až v okamžiku, kdy je v ní prací prostředek důkladně rozpuštěný. Nejlepší způsob, jak pak jemnou látku vyždímat v ruce, je zlehka z ní vymáčknout vodu, položit na ručník a pevně zamotat. Prádlo tak vyždímáte, aniž byste narušili jeho vlákna.

Proč je prádlo časem zaprané?

Mění se vaše černé oblečení po několika vypráních na šedé? Věci nestačí před praním jen roztřídit podle barev a materiálu. U každého kousku zapněte knoflíky, zipy a otočte je naruby. Zabráníte tak seprání látky, blednutí barev i poničení. Důležité je také pračku nepřeplňovat, v bubnu by měl zbývat prostor na šířku dlaně.

Správné sušení pro svěží prádlo

Sluníčko svědčí pouze čistě bílému oblečení, černé a barevné věci nechte sušit ve stínu, aby barvy neztratily sytý odstín. Pokud však máte doma alergiky, prádlo sušte vždy doma. Bude voňavější a nenachytají se na něj pyly. Sušáky na prádlo nemusí v domácnosti zabrat ani mnoho místa. Víte, že na Favi.cz najdete jak klasické zahradní sušáky, tak ty třípatrové, které se vejdou i do malé garsonky?

Funkční oblečení perte zvlášť

Sportovní oblečení potřebuje extra péči, aby si zachovalo své funkční vlastnosti. Perte ho maximálně na 30 °C a v pracím gelu, který nenaruší membránu látky. A co je nejdůležitější, nikdy do praní nepřidávejte aviváž, funkční materiál pak ztrácí své vlastnosti. Vyprané prádlo nesušte na slunci, ani v sušičce, nechte ho volně uschnout na sušáku doma.

Prací prášek, gel nebo kapsle?

Žádný univerzální prací prostředek neexistuje, každý druh prádla potřebuje trochu jinou péči. Prací gely mají výhodu, že se dokonale rozpustí i ve studené vodě, hodí se tak především na praní jemných látek. Naopak ručníky, povlečení nebo silně znečištěné prádlo vám nejlépe vypere klasický prací prášek.

Dáváte-li přednost kapslím, u kterých si nemusíte lámat hlavu s dávkováním, dávejte je vždy do prázdného bubnu. Pokud ji dáte do pračky mezi hromadu oblečení, špatně se rozpustí a zůstane na prádle.

Čištění pračky

Prádlo vyndáváte z pračky sice čisté, ale bez vůně? Stejně jako ostatní spotřebiče i pračka potřebuje jednou za čas generální úklid. Nemusíte přitom kupovat drahé čističe, na pomoc si stačí vzít jedlou sodu. Pak už jen nastavte prací program na 90° a do zásobníku nasypte půl hrnku sody.

Chcete-li pračku zbavit nejen nečistot, ale také zápachu, sáhněte po octu, který buben dezinfikuje, odstraní zbytky pracích prášků i zárodky plísní. Opět nastavte program na 90° a jakmile do bubnu nateče voda, zmáčkněte pauzu a nalijte skrz zásobník do pračky láhev octa.