PR článek

13. 7. 2020

Ztrácí vaše prádlo barvu, tvar i pružnost už po několika vypráních? Přestože praní je záležitost každého dne, řada z nás v něm dělá školácké chyby. Připravili jsme pro vás tipy, díky kterým bude vaše prádlo voňavé a dlouho jako nové.

Čtěte etikety

Přestože většinu prádla můžete dát bez obav do pračky, některé kousky si žádají ruční praní. To platí obzvlášť pro jemné blůzky, krajku nebo mohérové svetry. Před praním si proto vždy pro jistotu zkontrolujte vnitřní etiketu oblečení.

Pokud perete v ruce, prádlo namočte do vody až v okamžiku, kdy je v ní prací prostředek důkladně rozpuštěný. Nejlepší způsob, jak pak jemnou látku vyždímat v ruce, je zlehka z ní vymáčknout vodu, položit na ručník a pevně zamotat. Prádlo tak vyždímáte, aniž byste narušili jeho vlákna.

Proč je prádlo časem zaprané?

Mění se vaše černé oblečení po několika vypráních na šedé? Věci nestačí před praním jen roztřídit podle barev a materiálu. U každého kousku zapněte knoflíky, zipy a otočte je naruby. Zabráníte tak seprání látky, blednutí barev i poničení. Důležité je také pračku nepřeplňovat, v bubnu by měl zbývat prostor na šířku dlaně.

Správné sušení pro svěží prádlo

Sluníčko svědčí pouze čistě bílému oblečení, černé a barevné věci nechte sušit ve stínu, aby barvy neztratily sytý odstín. Pokud však máte doma alergiky, prádlo sušte vždy doma. Bude voňavější a nenachytají se na něj pyly. Sušáky na prádlo nemusí v domácnosti zabrat ani mnoho místa. Víte, že na Favi.cz najdete jak klasické zahradní sušáky, tak ty třípatrové, které se vejdou i do malé garsonky?

Funkční oblečení perte zvlášť

Sportovní oblečení potřebuje extra péči, aby si zachovalo své funkční vlastnosti. Perte ho maximálně na 30 °C a v pracím gelu, který nenaruší membránu látky. A co je nejdůležitější, nikdy do praní nepřidávejte aviváž, funkční materiál pak ztrácí své vlastnosti. Vyprané prádlo nesušte na slunci, ani v sušičce, nechte ho volně uschnout na sušáku doma.

Prací prášek, gel nebo kapsle?

Žádný univerzální prací prostředek neexistuje, každý druh prádla potřebuje trochu jinou péči. Prací gely mají výhodu, že se dokonale rozpustí i ve studené vodě, hodí se tak především na praní jemných látek. Naopak ručníky, povlečení nebo silně znečištěné prádlo vám nejlépe vypere klasický prací prášek.

Dáváte-li přednost kapslím, u kterých si nemusíte lámat hlavu s dávkováním, dávejte je vždy do prázdného bubnu. Pokud ji dáte do pračky mezi hromadu oblečení, špatně se rozpustí a zůstane na prádle.

Čištění pračky

Prádlo vyndáváte z pračky sice čisté, ale bez vůně? Stejně jako ostatní spotřebiče i pračka potřebuje jednou za čas generální úklid. Nemusíte přitom kupovat drahé čističe, na pomoc si stačí vzít jedlou sodu. Pak už jen nastavte prací program na 90° a do zásobníku nasypte půl hrnku sody.

Chcete-li pračku zbavit nejen nečistot, ale také zápachu, sáhněte po octu, který buben dezinfikuje, odstraní zbytky pracích prášků i zárodky plísní. Opět nastavte program na 90° a jakmile do bubnu nateče voda, zmáčkněte pauzu a nalijte skrz zásobník do pračky láhev octa.

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...