Janita Kan

21. 7. 2020

Americké Ministerstvo spravedlnosti (MS) oznámilo 21. července podání žaloby na dva čínské hackery z kradení obchodních tajemství, citlivých informací a informací o výzkumu COVID-19 v hodnotě milionů dolarů.

Obžalovaní jsou Li Siao-jü (34) a Tung Ťia-č‘ (33). Tito hackeři se měli během svého desetiletého „tažení“ nabourat do počítačových systémů firem, vládních a nevládních organizací, disidentům a lidsko-právním aktivistům v USA i po celém světě.

Žalobce uvádí, že Li a Tung nehackovali pouze pro osobní prospěch. Oba mají pracovat s a asistovat Ministerstvu státní bezpečnosti Komunistické strany Číny – hlavní zpravodajské agentuře režimu.

Li a Tung se měli zaměřovat na high-tech výrobní a další společnosti v odvětvích, jako jsou obrana, farmaceutika, zdravotní zařízení, civilní a průmyslové inženýrství. Má jít o firmy podnikající v USA, Austrálii, Belgii, Německu a Japonsku.

Mezi jejich posledními cíli měly být sítě biotechnologických firem známých výzkumem COVID-19.

„Tato obvinění jsou zatím dalším příkladem bezostyšné snahy Číny zapojovat se do kradení skrze počítačové útoky navzdory jejich mezinárodním závazkům, jako je vzájemný souhlas s USA z 2015 nebo s dalšími zeměmi o neprovádění a vědomé podpoře kybernetických útoků na intelektuální vlastnictví,“ uvedl na úterní tiskové konferenci John C. Demers, náměstek Ministra spravedlnosti pro Národní bezpečnost.

Demers řekl, že odvětví, na která se hackeři zaměřují, korelují s odvětvími v iniciativě čínského režimu Made in China 2025. Ten byl „vykopnutý“ v roce 2015 coby ekonomický plán s cílem udělat z Číny světového hráče v 10 technologických sektorech.

Náměstek také dodal, že žaloba poukazuje i na to, jak je čínský režim ochotný přivřít oči před plodnými hackerskými operacemi na svém území, citujíc výčet údajných kyber-kriminálních aktivit, jichž se měli Li a Tung dopustit pro své vlastní obohacení.

Snahy MS ocenilo i několik zákonodárců včetně senátora Ricka Scotta (rep.), který již měsíce upozorňuje na čínské snahy o kradení a sabotování amerických snah ohledně vakcíny proti novému koronaviru.

Podrobnější výčet konkrétních skutků najdete v původním článku newyorské redakce. Redakční úprava: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.