Americké Ministerstvo spravedlnosti (MS) oznámilo 21. července podání žaloby na dva čínské hackery z kradení obchodních tajemství, citlivých informací a informací o výzkumu COVID-19 v hodnotě milionů dolarů.

Obžalovaní jsou Li Siao-jü (34) a Tung Ťia-č’ (33). Tito hackeři se měli během svého desetiletého „tažení“ nabourat do počítačových systémů firem, vládních a nevládních organizací, disidentům a lidsko-právním aktivistům v USA i po celém světě.

Žalobce uvádí, že Li a Tung nehackovali pouze pro osobní prospěch. Oba mají pracovat s a asistovat Ministerstvu státní bezpečnosti Komunistické strany Číny – hlavní zpravodajské agentuře režimu.

Li a Tung se měli zaměřovat na high-tech výrobní a další společnosti v odvětvích, jako jsou obrana, farmaceutika, zdravotní zařízení, civilní a průmyslové inženýrství. Má jít o firmy podnikající v USA, Austrálii, Belgii, Německu a Japonsku.

Mezi jejich posledními cíli měly být sítě biotechnologických firem známých výzkumem COVID-19.

„Tato obvinění jsou zatím dalším příkladem bezostyšné snahy Číny zapojovat se do kradení skrze počítačové útoky navzdory jejich mezinárodním závazkům, jako je vzájemný souhlas s USA z 2015 nebo s dalšími zeměmi o neprovádění a vědomé podpoře kybernetických útoků na intelektuální vlastnictví,“ uvedl na úterní tiskové konferenci John C. Demers, náměstek Ministra spravedlnosti pro Národní bezpečnost.

Demers řekl, že odvětví, na která se hackeři zaměřují, korelují s odvětvími v iniciativě čínského režimu Made in China 2025. Ten byl „vykopnutý“ v roce 2015 coby ekonomický plán s cílem udělat z Číny světového hráče v 10 technologických sektorech.

Náměstek také dodal, že žaloba poukazuje i na to, jak je čínský režim ochotný přivřít oči před plodnými hackerskými operacemi na svém území, citujíc výčet údajných kyber-kriminálních aktivit, jichž se měli Li a Tung dopustit pro své vlastní obohacení.

Snahy MS ocenilo i několik zákonodárců včetně senátora Ricka Scotta (rep.), který již měsíce upozorňuje na čínské snahy o kradení a sabotování amerických snah ohledně vakcíny proti novému koronaviru.

Podrobnější výčet konkrétních skutků najdete v původním článku newyorské redakce. Redakční úprava: J. S.