Primárním zdrojem nechvalně známých Steelových spisů byl ruský obchodní analytik žijící ve Washingtonu. Deníku The Epoch Times to 26. července potvrdil jeho právní zástupce.
Na základě pátrání v dostupných zdrojích, The Epoch Times (ET) identifikoval a 19. července kontaktoval analytika Igora Dančenka. Dančenko ale nereagoval, a tak ET od zveřejnění jeho identity upustil.
Nicméně jeho právní zástupce, March Schamel, ve svém e-mailu napsal: „Igor Dančenko byl identifikován jako jeden ze zdrojů, který poskytl data a analýzy pro Orbis Business Intelligence.“
Orbis Business Intelligence je společnost, kterou spoluzakládal Christopher Steele, bývalý pracovník britské tajné služby.
„Pan Dančenko je velmi respektovaný senior analytik,“ dodal Schamel. „Není ani autorem ani editorem jakýchkoliv finálních zpráv Orbisu. Pan Dančenko poskytuje své datové analýzy a výzkum, ale vyhodnocení a interpretaci finální zprávy Orbisu nechává na ostatních.“
I když Schamel neuvedl, že jeho klient byl primárním zdrojem Steelea, potvrzením, že Dančenko je jedním ze zdrojů spolu s nedávno odtajněným záznamem FBI z výslechu Dančenka z ledna 2017, je dost na určení toho, že primárním zdrojem byl.
Steeleovy spisy hrály hlavní roli v kontrašpionážních povoleních FISA pro FBI, díky kterým mohla sledovat Cartera Pagea z Trumpovy předvolební kampaně.
Generální inspektor Ministerstva spravedlnosti v prosinci 2019 potvrdil, že žádosti o FISA byly plné chyb, a dokonce závažných chyb, které měly co dělat s falšováním a nadhodnocováním Steeleovy interpretace Dančenka. Steele dokonce uváděl coby hodnověrná fakta i nepodložené zvěsti Dančenka.
Nesprávnost některých „faktů“ ve spisech a Steeleova „věrohodná“ obvinění založená na zvěstech potvrdil pro FBI i Dančenko v onom výslechu z ledna 2017.
Přesto, že se o problémech se spisem FBI dověděla, a potažmo i speciální vyšetřovatel R. Mueller, požádala FBI o obnovení kontrašpionážního povolení na Pagea.
Po zveřejnění zprávy generálního inspektora a několika výtkách FISC (soudní instance vydávající kontrašpionážní povolení) FBI připustila, že o prodloužení povolení žádat neměla.
Mnoho dalších důkazů poukazuje na to, že spisy nehrály jen ústřední roli ve špehování Pagea, ale figurovaly i v rozhodnutí FBI sledovat Trumpovu předvolební kampaň. Za „výrobu“ Steeleových spisů přes prostředníky zaplatila předvolební kampaň Hillary Clintonové. Tento fakt FBI při žádosti o FISA „opomněla“.
Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo 17. července redigovanou kopii elektronické komunikace shrnující výslech Dančenka. I přes mnoho začerněných pasáží lze z dokumentu vyvodit, že se jedná o Dančenka (především díky informacím z resumé).
Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.
Související články:
Fusion GPS a „pojistná taktika“ jak zabránit Donaldu Trumpovi získat post prezidenta
Investigativní reportáž z pozadí nedávných prezidentských voleb v USA, v nichž se střetla demokratická kandidátka Hillary Clintonová s republikánským kandidátem Donaldem Trumpem.
Jak se opoziční výzkum, označený bývalým ředitelem FBI Jamesem Comeyem za „oplzlý a neověřený“, stal hnací silou obvinění Donalda Trumpa z udržování tajných vazeb s ruskými úřady? Více zde…
Epoch Times přináší podrobné mediální pokrytí vývoje skandálu Spygate
Deník Epoch Times od počátku sleduje vývoj událostí ohledně údajného spolčení Donalda Trumpa s Ruskem, které je doprovázeno rozsáhlým vyšetřováním. Pracují na něm zejména Jeff Carlson a Jasper Fakkert.
Když se v roce 2016 konaly prezidentské volby v USA, ve kterých proti sobě stáli Hillary Clintonová za demokraty a Donald Trump za republikány, byla na veřejnosti a v zákulisí pravděpodobně rozehrána velká hra s cílem diskreditovat kandidáta republikánů Donalda Trumpa.
Obvinění proti Trumpovi založené na jeho údajné tajné dohodě s Ruskem a odposlouchávání člena jeho prezidentské kampaně mají dohru ještě dnes. Více zde…
Infografika: Jak FBI zneužila soudní povolení k vyšetřování Trumpova poradce
Americký úřad pro vyšetřování (FBI) započal sledování předvolební prezidentskou kampaň Donalda Trumpa v roce 2016. Zaměřila se konkrétně na Trumpova poradce Cartera Page.
Bylo to na jaře roku 2016, kdy si Federální úřad pro vyšetřování začal na Page zajišťovat soudní povolení ke kontrašpionáži (FISA).
Aby FBI získala povolení k odposlechům a sledování, opřela svou žádost především o tzv. Steeleovy spisy. Jak se časem ukázalo, spisy obsahovaly chybné či neověřitelné informace. Soudní vyšetřování ukázalo, že spisy vypracoval na objednávku bývalý agent britské tajné služby Christopher Steele. Vypracování spisů bylo financováno skrze prostředníky předvolební kampaně Hillary Clintonové a Demokratickou stranou USA. Více zde…