Petr Khür

19. 8. 2020

V poslední době se potíže spojené se štítnou žlázou objevují stále častěji. Je to dáno faktory fyzickými, ale hlavně zvyšujícími se emocemi, které s tím souvisí.

Z pohledu západní medicíny je léčba zaměřena na regulaci hormonů pomocí chemických léků, případně vede k operativnímu odstranění štítné žlázy. Jedná se o prakticky nulová řešení s „následky“ na celý život.

Příčina potíží zůstává a časem se začne projevovat v jiné části těla. Navíc pravidelné užívání hormonů vede k oslabení funkce štítné žlázy – proč by tělo mělo něco vyrábět samo, když to dostane bez námahy v prášku? Při dlouhodobém užívání hormonů může štítná žláza dokonce zcela zakrnět.

Z pohledu TČM patří endokrinní systém pod prvek voda (ledviny, močový měchýř). Na potížích štítné žlázy se podílí hlavně ledviny, ale i slezina a játra a jejich energetické sítě. Projevem je snížená či zvýšené funkce, kterou někdy provází struma.

STRUMA neboli vole je mnohdy na první pohled viditelná „nateklina“ v oblasti štítné žlázy, tedy krku. Jedná se o TAN neboli shluk škodlivin. Pokud je jeho příčinou špatně fungující síť ledvin a sleziny, tělo nevylučuje odpadní látky, a ty se hromadí v oblasti krku. Je-li příčinou TAN nedobře pracující energetická síť jater, dojde k rozpouštění odpadních látek, a ty se opět hromadí v oblasti krku.

ZVÝŠENÁ FUNKCE je povětšinou z hlediska příčiny připsána dysfunkci jater. Játra jsou „od přírody“ horká, to znamená jejich náklonnost k projevům nemocí z nadbytku yangu apod. Projevem bývá hněv, agrese, zarudnutí, návaly, horkokrevnost, pocení, bolesti hlavy, vysoký tlak atd.

SNÍŽENÁ FUNKCE je hlavně charakterizována neharmonickým stavem ledvin, mnohdy spojeným se slezinou. Projevy jsou takřka opačné než u horkých jater, a to např. zimomřivost, problémy s menstruací, kterou ledviny řídí, otoky, nízký tlak, chlad či bolest beder a kolenou, slabost, studené ruce a nohy, únava apod.

Výše popsané potíže jsou řešitelné hlavně čínskou fytoterapií spolu s dalšími metodami tradiční čínské medicíny. Nutno podotknout, že léčba je zde naprosto individuální. Každý jsme originál a máme trochu jiné fyzické i psychické rozpoložení než „kolega“, i když se potíže navenek projevují stejně.

Úspěšnost léčby je velmi dobrá. Fyzickou léčbu je vhodné doplnit i prací na psychické rovině. Protože například uzlíky na štítné žláze či jiná změna struktury tkáně má hlavně příčinu psychickou (vzniká například z potlačovaného hněvu).

Samozřejmě je třeba počítat s určitou dobou léčby, která je u každého jiná a závisí od doby trvání potíží, stavu dotyčného i od dodržování předepsaných pravidel. Je třeba si uvědomit, že se jedná o léčení příčin, nejen potlačování následků.

Na závěr trochu osobní zkušenosti s léčbou štítné žlázy. V roce 1995, během mého studia na škole tradiční čínské medicíny, můj tehdy tříletý syn souhrou negativních energií onemocněl zvýšenou funkcí štítné žlázy. Byl to můj první klient a léčba byla velmi úspěšná.

Petr Khür je praktikem tradiční čínské medicíny od roku 1996. Vystudoval Evropskou univerzitu TČM a na farmaceutické fakultě UK obor léčivé rostliny. Je členem Československé sinobiologické společnosti a Česko-čínské společnosti. Svou praxi provozuje v Praze. Jeho blog naleznete zde.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.