Předseda Senátu Miloš Vystrčil na návštěvě ostrova Tchaj-wan při proslovu v místním parlamentu ostře odsoudil autoritářství a stále agresivnější zahraniční politiku Pekingu. Svůj proslov zakončil výrokem: „Já jsem Tchajwanec.“

Vystrčilův výrok je odvolávkou na slavné prohlášení amerického prezidenta J. F. Kennedyho „Ich bin ein Berliner“, který pronesl v západním Berlíně, čímž se vymezil proti komunismu v období studené války. Vystrčilův výrok byl směřován na podporu Tchaj-wanu, který je pod silným tlakem Komunistické strany Číny.

Senátor Vystrčil za svůj projev sklidil potlesk členů tchajwanského parlamentu, ale zároveň přitáhl mezinárodní pozornost.

Celé cestě české delegace na Tchaj-wan se dostalo mezinárodní pozornosti. Cestu české delegace podpořilo 70 světových politiků.

Poté přišly také výhrůžky Komunistické strany Číny o tom, že Vystrčil „zaplatí vysokou cenu“, které prohlásil čínský ministr zahraničí a funkcionář komunistické strany Wang I. „Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ vyhrožoval Wang.

České delegace se ale zastal německý ministr zahraničí Heiko Maas. Řekl, že Evropská unie se svými partnery jedná s úctou. „Totéž očekáváme od druhých. Nátlak k tomu nepatří,“ uvedl Maas. Zároveň označil za důležité, že Evropská unie chce v zahraniční politice i v případě Číny postupovat v úzké soudržnosti.

Dalším, kdo vyjádřil české delegaci podporu, byla mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnès von der Mühllová, která uvedla: „V této souvislosti je nepřijatelná jakákoli výhrůžka členskému státu EU a my vyjadřujeme solidaritu s Českou republikou.“

„Slovensko stojí za Českou republikou,“ napsala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na svém twitterovém účtu. „Vztahy Číny a EU jsou založené na dialogu a respektu, a výhrůžky vůči některému členovi EU jsou nepřijatelné.“

O cestě české delegace na Tchaj-wan informovala řada světových médií. Vystrčilův projev v tchajwanském parlamentu komentovaly listy The Daily Telegraph nebo The Times.

Vystrčilovu cestu podpořilo na dvacet českých umělců, mezi kterými jsou Marta Kubišová, Václav Marhoul, Hynek Čermák, Václav Vydra a další.