„My už zkoušením jaksi víme, že kreslit křídou na chodník není trestné.“Ivana Kudry, občanka a aktivistka

Protestní aktivita před čínským velvyslanectvím ukazuje, že jde vyjádřit nespokojenost i bez oficiálních povolení a ve dvou lidech.

Ve čtvrtek 3. 9. 2020 přibližně od 10 hodin dopoledne proběhla minimalistická protestní akce přímo na ulici Pelléova, před Čínským velvyslanectvím v Praze. Účelem akce bylo dát najevo názor na výrok čínského ministra zahraničí a funkcionáře komunistické strany Wanga I.

„Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ vyhrožoval Wang I předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Více zde…

Svůj protest uskutečnili dva čeští aktivisté Ivana Kudry a David Šteffel tak, že položili na chodník papíry s různými výroky v podobě letáků a následně je polili vodou, čímž je k chodníku v podstatě přilepili. Na papírech stálo například: „Nejsme součástí jedné Číny“, „Česko je suverénní země“ nebo „Čang Ťien-mingu odejdi“ a „Komunistická strana Číny je banda vrahů a hrozba demokracie“.

Podle reakcí procházejících lidí, kteří si četli letáky přilepené k chodníku a také samotných zaměstnanců čínského velvyslanectví, kteří utekli před kamerou, je patrné, že akce měla účinek.

Na snímku je vidět, že aktivisté se ochotně vrhli do protestu i navzdory blízkosti velvyslanectví a v očekávání kontroly ze strany policistů, kteří mají za úkol chránit místní oblast zahraničních velvyslanectví.

Zaměstnanci čínského velvyslanectví se sice pokusili aktivisty vypudit z chodníku před velvyslanectvím, ale aktivisté velmi dobře věděli, co dělají a proč na místě jsou nebo kam sahají jejich lidská práva a svobody.

Protest proběhl velmi poklidně, i když se z videozáznamu akce zdá, že policisté byli originálním protestem zaskočeni. Nakonec díky profesionalitě aktivistů společně dospěli k závěru, že nedošlo k poškození veřejného majetku ani újmě na zdraví. S tímto závěrem byli aktivisté policií pouze legitimováni a po dalším čekání propuštěni.

Gepostet von David Šteffel am Donnerstag, 3. September 2020

Zde je odkaz na Facebook a videonahrávku aktivistů.