Prezidentské volby v USA 2020

Demokratický prezidentský kandidát na čtvrteční tiskové konferenci ve státě Delaware uvedl, že on a kandidátka na viceprezidenta Kamala Harrisová mají ze svých šancí na zvolení „velmi dobrý pocit“.

„Nepochybujeme o tom, že až bude sčítání (hlasů) dokončeno, senátorka Harrisová a já budeme prohlášeni za vítěze,“ řekl kandidát Joe Biden.

„Žádám tedy všechny, aby zůstali klidní, všichni lidé zůstali klidní. Proces funguje. Počítání se dokončuje a my se to brzy dozvíme,“ dodal Biden.

Bývalý viceprezident zdůraznil, že „každý hlasovací lístek musí být spočítán,“ a dodal, že „demokracie je někdy chaotická. Někdy to také vyžaduje trochu trpělivosti“.

Prozatím nebylo sčítání dokončeno ve státech Arizona, Severní Karolína, Pensylvánie, Georgia a Nevada.

Bidenova prezidentská kampaň dříve novinářům sdělila, že mají pocit, že jeho vítězství je „bezprostřední“ a „naše data ukazují, že Joe Biden bude příštím prezidentem Spojených států“.

Žádné zpravodajské organizace prozatím neoznačily vývoj voleb ve prospěch Bidena v Pensylvánii, Georgii, Nevadě nebo Severní Karolíně.

Kampaň prezidenta Trumpa podala žaloby v Pensylvánii, Georgii, Nevadě a Michiganu za účelem zastavení sčítání hlasů nebo získání lepšího přístupu ke prověření procesu sčítání hlasů.

Právník Bidenovy kampaně Bob Bauer novinářům ve stejné výzvě sdělil, že jejich žaloby jsou „odsouzeny k neúspěchu“, přičemž uvedl, že Trumpova kampaň se údajně snaží šířit dezinformace.

Manažer Trumpovy kampaně Bill Stepien uvedl, že „Donald Trump je (ve volbách) naživu a je v pořádku“. Mezitím poradce Trumpa, Jason Miller, uvedl, že prezident může být prohlášen za vítěze do pátku.