Zachary Stieber

8. 11. 2020

Prezidentské volby v USA 2020

7. listopadu 2020 – Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden vyhlásil vítězství ve volbách v roce 2020. Jeho prohlášení zpochybnil současný prezident Donald Trump, neboť ještě nebylo dokončeno sčítání hlasů. V některých státech se výsledky přepočítávají, jinde došlo k právním krokům, požadujícím přezkum výsledků z důvodu odhalených chyb ve sčítání hlasů.

Biden (77 let), uvedl, že je „poctěn a pokořen důvěrou, kterou Američané vložili do mě a do nově zvolené viceprezidentky Harrisové“, s odkazem na svou spolukandidátku, senátorku Kamalu Harrisovou.

„Tváří v tvář bezprecedentním překážkám hlasovalo rekordní množství Američanů. Znovu se prokazuje, že demokracie bije hluboko v srdci Ameriky. Po skončení kampaně je čas dát vztek a drsnou rétoriku stranou a spojit se jako národ. Je čas, aby se Amerika spojila. A uzdravila se. Jsme Spojené státy americké. A nemůžeme nic dělat, pokud to neuděláme společně,“ dodal Joe Biden.

„Jsem poctěn a pokořen důvěrou, kterou Američané vložili do mě a do nově zvolené viceprezidentky Harrisové,“ – Joe Biden, prezidentský kandidát

Současný prezident Donald Trump (republikáni), který s Bidenem soupeří o druhé funkční prezidentské období, odpověděl ve svém prohlášení na Bidenovo vyhlášení vítězství ve volbách, ještě před oficiálním ukončení sčítání hlasů.

„Všichni víme, proč Joe Biden spěchá, aby se falešně vydával za vítěze, a proč se mu jeho mediální spojenci tak snaží pomáhat: nechtějí, aby byla odhalena pravda. Prostým faktem je, že tyto volby zdaleka neskončily. Joe Biden nebyl úředně prohlášen jako vítěz žádného státu, natož jako vítěz ve státech, které směřují k povinným přepočtům hlasů, nebo ve státech, kde naše kampaň podala platné a legitimní právní výzvy, které by mohly rozhodnout o konečném vítězi,“ řekl Donald Trump.

„Joe Biden nebyl úředně prohlášen jako vítěz žádného státu, natož jako vítěz ve státech, které směřují k povinným přepočtům hlasů, nebo ve státech, kde naše kampaň podala platné a legitimní právní výzvy, které by mohly rozhodnout o konečném vítězi,“ – Donald Trump, současný prezident USA

„Například v Pensylvánii nebyl našim právním pozorovatelům povolen smysluplný přístup ke sledování procesu sčítání hlasů. O tom, kdo je prezidentem, rozhodují legální hlasy, ne zpravodajské agentury,“ dodal Trump.

Trumpova kampaň plánuje v pondělí v Pensylvánii podat žalobu k soudu, aby se ujistila, že byly všechny volební zákony plně dodržovány a že bude vyhlášen oprávněný vítěz, uvedl prezident.

Zatímco mnoho států má již jasného vítěze, výsledky v některých státech prozatím nebyly uzavřeny.

Výsledky Arizony, Nevady, Georgie, Severní Karolíny, Pensylvánie a Wisconsinu byly zpochybněny Trumpovou prezidentskou kampaní.

Georgia směřuje k přepočítání hlasů. Trump stále získává hlasy a snižuje náskok vedoucího Bidena v Arizoně. Zákonodárci požadují úplný audit v Pensylvánii. Probíhají soudní spory v Pensylvánii i jinde, primárně zaměřené na poštou zasílané volební lístky.

Celá řada sdělovacích prostředků 7. listopadu 2020 prohlásila Bidena za vítěze voleb.

Manažerka Bidenovy kampaně Jen O’Malleyová Dillonová řekla novinářům ve Wilmingtonu v Delawaru, že je „nadšená“ a nazvala 7. listopad „skvělým dnem pro tuto zemi“.

Ve Filadelfii Trumpův právník Rudy Giuliani novinářům sdělil: „(Sdělovací) sítě nemohou rozhodovat o výsledcích voleb. Soudy ano.“

Deník Epoch Times nebude vyhlašovat vítěze voleb v USA dříve, než budou vyřešeny všechny sporné otázky

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.