Michal Cabejšek

11. 11. 2020

Praha – Česko má zájem o dva miliony dávek vakcíny proti nemoci Covid-19 od americké firmy Pfizer, připojilo se tak k evropské iniciativě. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Česko se připojilo k zatím nezávazné dohodě o dodávkách vakcíny, kterou sjednala Evropská komise.

Vláda už dříve schválila odběr tří milionů dávek jiného druhu séra od firmy AstraZeneca, ta však výsledky klinických testů zatím nezveřejnila. První vakcíny by se mohly do Česka dostat v první čtvrtině příštího roku, řekl ministr. „Věříme, že tak, jak je to teď nastaveno, bychom měli mít v době, až bude vakcína k dispozici, kolem pěti milionů dávek,“ řekl.

Firma Pfizer s německou BioNTech jako první zveřejnily data z klinické studie vakcíny proti onemocnění Covid-19. Na základě průběžné analýzy oznámily, že má víc než devadesátiprocentní účinnost, a je tak velká šance na její schválení v USA i první aplikování do konce roku. Výkonný ředitel farmaceutické společnosti Pfizer Albert Bourla však v den oznámení úspěšnosti vakcíny zároveň prodal přes 60 procent svých firemních akcií – ty totiž v reakci poskočily o 15 procent. Celkově tak prodal akcie v hodnotě v přepočtu 125 milionů Kč.

Ministr Blatný zopakoval, že po obdržení vakcín by se měli jako první očkovat zdravotníci a senioři, cílem pak je proočkovanost populace 50 až 60 procent. Podle dřívějších odhadů ministerstva by bylo v první vlně v Česku očkováno asi 3,5 milionu lidí. Zdravotníků je zhruba 200 000, starších 65 let dva miliony a dalších 1,3 milionu lidí mladších, ale v riziku kvůli chronickým nemocem. U některých vakcín se imunita vytvoří až po dvou dávkách, bude jich tedy třeba asi sedm milionů. Náklady se mohou pohybovat od 500 milionů po pět miliard korun.

Související témata

Související články