Prezidentské volby v USA 2020

Právní zástupce amerického prezidenta Donalda Trumpa, Rudy Giuliani, uvedl, že volební sčítací systém společnosti Dominion Voting Systems, který byl při letošních prezidentských volbách použit v několika desítkách amerických států, má pochybné pozadí a mohl záměrně dopomoci Joeu Bidenovi k vítězství.

Giuliani v rozhovoru pro stanici WABC 770 AM-N.Y. prohlásil, že Trumpův právní tým bude tlačit na soudy, aby ověřily sčítací přístroje v každém jednom státě. Informoval o tom portál Newsmax.

Podle Giulianiho došlo ve volbách k příliš mnoha případům nesrovnalostí, než aby šlo o náhodu. Sčítací systém firmy Dominion byl použit ve 29 státech. „Je zajímavé, že ve státech, kde Trump těsně, těsně prohrál o méně než 1 procento, se použily tyto stroje,“ prohlásil Giuliani.

Právníkovi amerického prezidenta také vadí, že firma za sčítacím systémem není americká a hlasy se tak sčítají v zahraničí.

„Když se na to podíváte a trochu to prozkoumáte, zjistíte, že Dominion používá software Smartmatic, což je firma datující se do roku 2004. Byla založena dvěma Venezuelany a Cesarem Chavezem. Mají pochybnou pověst, zmanipulovali volby v Argentině, zmanipulovali volby ve Venezuele. Z Texasu je vykopli, protože byli žalostně neschopní. Firmu pořád řídí ti dva Venezuelané, kteří mají blízko k Madurovi. Dominion není americká společnost, je to kanadská společnost,“ kritizoval Giuliani.

Výkonný ředitel Dominion Voting Systém, John Poulos, který kdysi působil jako lobbista pro demokratku a mluvčí sněmovny Nancy Pelosiovou, ostrou Trumpovu oponentku, přiznal letos v lednu před americkým kongresem, že některé součástky sčítacího systému se vyrábí v Číně.

Giuliani rovněž poukázal na fakt, že systém od firmy Dominion byl použit pouze ve městech, které ovládají demokraté. „Prochází jim to, protože to dělají pouze v demokratických městech, která vlastní… na místě, které je republikánské, to neuvidíte,“ uvedl Giuliani.