Samota vede k rozjímání a krása přírody může znovu navodit čistou mysl a duchovní propojení.

Dnes žijeme ve světě, kdy má každý práce nad hlavu, tlačí se na produktivitu a náš program je totálně zahlcený. Kromě toho jsou tu technologické prostředky, díky nimž jsme neustále ve spojení s druhými a napojeni na nepřeberné množství informací a zábavy.

Chytré telefony si vyžadují naši pozornost dnem i nocí a neustále nás na něco upozorňují a něco připomínají.

Výsledkem je, že přirozeně se vyskytující chvíle samoty a ticha, které kdysi byly běžné, byly z našich životů vytlačeny. Hudba, televizní reality show, YouTube, videohry, zprávy přes Twitter a Messenger a smsky nahradily časové prostory ticha a samoty. Na tyto okamžiky se pohlíží jako na „mrtvé“ a „neproduktivní“ časy a spousta lidem je dokonce nepříjemné být sami, vyvolává to v nich úzkost.

Někteří lidé si pletou samotu s osamoceností, ale mezi tím být sám a být osamělý je obrovský rozdíl, jelikož samota je pro duševní zdraví a efektivní vůdčí schopnosti nezbytná.

My vyučujeme outdoorové vzdělávání a související témata na několika vysokých školách a v několika organizacích v Severní Karolíně a společně s ostatními akademiky nabízíme výcvik, výzkum, vzdělávání a konzultace ve firmě 2nd Nature TREC, LLC.

Zájem o širší implikace času stráveného o samotě v přírodě v nás vzbudilo studium samotářských pobytů v divočině, například těch, co dělají Outward Bound.

Zjistili jsme, že čas strávený o samotě a v přírodě je prospěšný pro mnohé účastníky z celé řady důvodů a je to podle nich něco, co by rádi víc zažívali v každodenním životě.

Rozjímání a výzva

Naše studie ukázaly, že lidé, kteří se těchto programů zúčastnili, si pochvalovali jak venkovní prostředí, tak zážitek z toho, že jsou sami. Tato zjištění staví na předchozích výzkumech, které jasně demonstrují, jak hodnotné je trávit čas venku.

Vědci v takových oborech jako terapie v přírodě nebo ekologická psychologie dokazují, jak prospěšný je pobyt v přírodě. Uvolňuje stres, má terapeutické účinkyzlepšuje pozornost. Není se co divit, vše se odehrává v krásném, přírodním a inspirativním prostředí.

příroda hory
Procházka v Savage River Loop v Národním parku a rezervaci Denali na Aljašce. (Lian Law/NPS)

Kromě toho příroda poskytuje výzvy, které jedince vedou ke kreativnímu řešení problémů a zvyšuje jejich sebevědomí. Například někteří lidé se bojí zůstat sami v noci venku, ale když se překonají a přijmou tuto duševní, fyzickou a emocionální výzvu, samozřejmě v rozumné míře, může to povzbudit jejich osobní růst v tom smyslu, že absence druhých osob jim už nebude činit problémy.

Být o samotě může také přinést cenný čas k uvažování, k vytříbení si myšlenkových procesů, k ujasnění cílů, nadějí a tužeb. Dává nám to prostor zhodnotit svůj život a učit se ze svých zkušeností. Jsme pak daleko lépe připraveni čelit vztahům ve svém okolí a pracovním povinnostem.

Sám se sebou

Účastníci programových expedicí do divočiny často zažívají prvek zvaný „sólo“, čas záměrné samoty trvající 24-72 hodin. Pobytu v přírodě se věnuje rozsáhlý výzkum, protože řada výchovných programů pochopila vzdělávací hodnotu samoty a ticha.

Čas o samotě vytváří kontrast k normálnímu stylu života a obohacuje lidi duševně, fyzicky i emocionálně. S tím, jak lidé prozkoumávají sami sebe ve vztahu k přírodě, druhým a v některých případech k bohu, jsou ochotni přiblížit se důležitým otázkám svého života a světa, jehož součástí jsou.

Díky osamocenému rozjímání člověk lépe docení osobní vztahy, přeorganizuje si životní priority a zároveň si bude i do budoucna více vážit času o samotě, ticha a přemítání.

Pro některé účastníky je čas v přírodě příležitostí k úvahám o duchovním rozměru života. Takoví lidé se mohou cítit blíže bohu a pobyt v přírodě v nich posiluje víru v boha.

Najděte si čas na samotu

Jak napsal Thomas Carlyle: „V tichu (samoty) se utváří velké věci.“ Bez ohledu na to, jestli těmto výletům do svého nitra říkáme samota nebo sólo, je zřejmé, že když lidé uniknou od neustálé honby za něčím a ujednotí si myšlenky, přinese jim to mnohé.

Abychom mohli efektivně žít, je důležité brát tyto chvíle o samotě vážně a důsledně si na ně vyhradit čas, protože volné okamžiky v denním programu se rychle a snadno zaplní jinými povinnostmi a byla by škoda o ně přijít.

příroda les noc
Sám v lese. (Keenan Barber / Unsplash)

Brad Daniel je profesorem outdoorového vzdělávání na vysoké škole Montreat College, Andrew Bobilya je docentem a programovým ředitelem správy parků a rekreace na Western Carolina University, a Ken Kalisch je docentem outdoorového vzdělávání na Montreat College. Článek byl redakčně zkrácen. Originální znění naleznete na stránkách newyorské redakce deníku The Epoch Times. Článek původně vyšel na portálu The Conversation

Související témata

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.