Jack Phillips

15. 12. 2020

William Barr odstupuje z funkce ministra spravedlnosti „před Vánocemi“, napsal prezident Donald Trump ve svém příspěvku na Twitteru 14. prosince.

„Právě jsem měl velmi milé setkání s ministrem spravedlnosti Billem [Williamem] Barrem v Bílém domě. Náš vztah byl velmi dobrý, odvedl vynikající práci! Podle dopisu bude Bill odcházet těsně před Vánocemi, aby strávil svátky se svou rodinou,“ napsal prezident Trump.

Trump uvedl, že ministrův náměstek Jeff Rosen, kterého označil za „vynikajícího člověka“, se stane úřadujícím ministrem spravedlnosti poté, co Barr opustí vládu USA.

„Vysoce respektovaný Richard Donoghue převezme povinnosti náměstka ministra spravedlnosti,“ napsal Trump. „Děkuji vám všem!“

Trump také zveřejnil dopis od ministra Barra, který byl Trumpem jmenován v roce 2019, a uvedl, že nyní „uzavře několik důležitých věcí“ na ministerstvu spravedlnosti. Dopis podrobně popisuje, jak ministerstvo nadále zkoumá obvinění z volebních podvodů během voleb, které se konaly 3. listopadu 2020.

„Jsem velmi poctěn, že jste mě vyzval, abych znovu sloužil vaší administrativě a americkému lidu jako ministr spravedlnosti,“ dodal Barr.

V posledních týdnech Trump naznačil, že je zklamán Barrovým výkonem poté, co ministerstvo prohlásilo, že není schopno najít důkazy o rozsáhlých volebních podvodech. Barr na konci listopadu řekl agentuře Associated Press, že „dosud nezaznamenali podvody v rozsahu, který by mohl způsobit jiný výsledek voleb“.

Ministerstvo se později pokusilo vyjasnit své prohlášení s odvoláním na to, že řada zpravodajských serverů publikovala nesprávné nebo zavádějící zprávy.

Prezident také vyjádřil svou nespokojenost s tím, jak Barr zacházel s vyšetřováním původu odposlouchávání Trumpovy kampaně v roce 2016. Barr jmenoval amerického právníka Johna Durhama, aby se vyšetřováním zabýval. Dosud byl obžalován a odsouzen pouze jeden úředník FBI, Kevin Clinesmith.

Trump 3. prosince novinářům řekl, že ministerstvo a Barr se na obvinění z volebních podvodů nebo nesrovnalostí „moc usilovně nepodívali“.

„Když se podívá, uvidí ten druh důkazů, které právě teď vidíte v Senátu Georgie,“ řekl Trump v souvislosti s veřejným slyšením ve státě Georgie o údajných volebních podvodech a nesrovnalostech. „Ještě nic neudělal,“ řekl v té době Trump.

Když byl prezident dotázán na Barrovu pracovní pozici, řekl novinářům, aby se ho na to zeptali „za několik týdnů“.

Barr se ve svém dopise vyjadřoval optimistickým tónem. Poznamenal, že Trump se dokázal vypořádat s „nepodloženými obviněními“ o tom, že se jeho kampaň v roce 2016 tajně spolčila s Ruskem.

„Jen málokdo by mohl takové útoky překonat,“ řekl Barr, „tím méně pokračovat v pozitivním programu pro zemi“.

„Podstatou této kampaně byla snaha ochromit, ne-li vyhnat, vaši administrativu prostřednictvím šílených obvinění ze spolupráce s Ruskem,“ řekl Barr.

Barr také hovořil o Trumpově rekordu v řešení hospodářského vykořisťování USA ze strany Komunistické strany Číny a prezidentových akcích proti mexickým drogovým kartelům.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.