Ivan Pentchoukov

21. 12. 2020

Bývalý viceprezident Joe Biden podle oznámení jeho týmu podstoupí očkování proti wuchanskému koronaviru.

Reportér, který minulý týden cestoval s prezidentským kandidátem Demokratické strany USA Joem Bidenem a jeho poradcem, měl pozitivní test na koronavirus.

Bidenův poradce, poslanec Cedric Richmond (demokraté), byl pozitivně testován na COVID-19 dne 17. v prosince 2020.

Richmond odcestoval 15. prosince 2020 do Atlanty ve státě Georgie, aby zde promluvil na shromáždění na podporu demokratických kandidátů do Senátu – Jona Ossoffa a Raphaela Warnocka. Druhé kolo senátních voleb ve státě Georgie se bude konat 5. ledna 2021. Obě strany již vložily do senátních voleb v Georgii masivní investice.

Senátní volby v Georgii budou mít zcela zásadní vliv nejenom na fungování Senátu, ale celého politického aparátu USA. Rozhodnou o obsazení posledních dvou senátních křesel. Pokud vyhrají republikáni alespoň jedno ze dvou křesel, budou mít v Senátu většinu. Pokud obě křesla získají demokraté, bude poměr hlasů v Senátu 50:50. Potom bude mít převažující hlas podle zákona viceprezident.

Reportér, který měl pozitivní test na koronavirus, také cestoval s Bidenem 15. prosince 2020. V prohlášení Bidenův tým uvedl, že reportér nebyl v úzkém kontaktu s Bidenem.

Několik dalších významných politiků již vakcínu dostalo 18. prosince: viceprezident Mike Pence (republikáni), předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiová (demokraté) a vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell (republikáni).

Prezident Donald Trump na začátku tohoto měsíce uvedl na Twitteru, že „není naplánováno“, aby vakcínu dostal, ale těší se, že „tak učiní ve vhodnou dobu“. Podle Bílého domu stále diskutuje o načasování se svými lékaři.

Prezident byl v říjnu krátce hospitalizován s COVID-19 a byl podroben experimentální léčbě protilátkami, kterým připisoval vliv na své rychlé uzdravení.

Poradní výbor Centra pro kontrolu a prevenci nemocí uvedl, že lidé, kteří podstoupili tuto léčbu, by měli s očkováním počkat nejméně 90 dní, aby se zabránilo možnému rušení.

Tisková mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová minulý týden novinářům řekla, že Trump částečně očkování odkládá proto, aby „ukázal Američanům, že naší prioritou jsou ti nejzranitelnější“.

„Prezident chce vyslat souběžnou zprávu, že prvořadou důležitost mají z dlouhodobého hlediska obyvatelé pečovacích zařízení a pracovníci v předních liniích, a prezident chce jít v tomto ohledu příkladem,“ uvedla tisková mluvčí Bílého domu.

Pandemie wuchanského viru si ve Spojených státech vyžádala více než 317 000 obětí na životech.

Mimi Nguyen Ly a The Associated Press přispěly k této zprávě.

původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil a upravil M. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.