Útok na Kapitol

Během protestu před budovou Kapitolu ve Washingtonu 6. ledna 2021 se hodně polemizovalo o tom, jací lidé násilně vstoupili do budovy Kapitolu. Většina mainstreamových médií automaticky označila výtržníka jako příznivce prezidenta Trumpa.

Videozáznamy z místa události však ukazují jiný obrázek. Okna kapitolu pravděpodobně rozbíjeli členové hnutí Antifa. Na videozáběrech je také vidět, že Trumpovi příznivci se tyto výtržníky snaží zastavit a křičí na ně „Antifa, přestaň rozbíjet okna!“.

Některá média obvinila Donalda Trumpa, že „vybízel své fanoušky k útoku na Kapitol“. Ze záznamu jeho proslovu, je však slyšet, že nic podobného neprohlásil.

Svědek: Co jsem viděl na Capitol Hill; Příznivci Trumpa zastavoali „Antifu“ před vloupáním do Kapitolu (reportáž)

Média také uvádějí, že „jednání Kongresu o výsledcích prezidentských voleb násilím narušili Donalda Trumpa.“ Byli to ale skutečně jeho podporovatelé, kdo rozbíjel okna Kapitolu?

Stovky tisíc příznivců Donalda Trumpa se 6. ledna 2021 zúčastnily shromáždění na podporu současného prezidenta USA a apelovali za prošetření průběhu voleb, jejichž důvěryhodnost byla opakovaně zpochybněna.

Příznivci Donalda Trumpa byli v médiích obviněni, že násilně vtrhli do Kongresu USA.  Videozáběry však ukazují, že to celé mohlo být jinak. V reportáži televize NTD je však vidět, jak jeden z výtržníků se snaží rozbít okna budovy Kapitolu, a Trumpovi příznivci mu v tom chtějí zabránit. Trumpovci křičí „Antifo, přestaň rozbíjet okna!“

Antifa je krajně levicová militantní síť, kterou americká vláda označila jako teroristickou organizaci. Curtis Bovers jejich přítomnost zaznamenal na videozáběrech z místa události (Video 2:07).

Kongresman Mo Brooks napsal: „Množí se důkazy, že fašistická ANTIFA zorganizovala útok na Kapitol“. Dále uvedl, že zpravodajská služba naznačila, že Antifa měla v plánu infiltroval Trumpovo shromáždění a vydávat se za Trumpovy příznivce.

Jeden účastník shromáždění tyto informace potvrdil (viz video výše), Řekl, že zaslechl, jak se někteří z přítomných lidí domlouvají, že se převlečou za Trumpovy fanoušky, aby je očernili. Také tvrdí, že je viděl, jak rozbili okno Kapitolu.

Jeden z protestujících, kteří vnikli do budovy Kapitolu, byl již identifikován jako člen Antify. Je jím John Earle Sullivan, který organizoval protesty aktivistů Black Lives Matter a Antify a byl již dříve zatčen za násilnosti.

Na starších záběrech Sullivan provolává k protestujícím z hnutí Black Lives Matter, že je čas vyhodit Trumpa z úřadu a začít revoluci. 

Někteří příznivci Donalda Trumpa však také skutečně vstoupili do budovy Kapitolu. Nepoužili k tomu ale násilí, byli tam vpuštěni. Na jednom z videozáznamů je vidět, jak skupinka demonstrujících vstupuje do Kapitolu otevřenými dveřmi. (Video 7:38)

Na videozáznamech z místa události je vidět, jak policisté odstraňují zátarasy (viz video výše) a jak jeden z policistů paradoxně nabádá demonstrující, aby rychle vstoupili dovnitř otevřenými zátarasy.

Většina médií a státníků viní Trumpa z toho, že podnítil násilnosti, ke kterým v Kapitolu došlo.

Během svého projevu na shromáždění 6. ledna Trump ve skutečnosti příznivce k násilí nevyzýval a zakončil svůj více než hodinu dlouhý projev slovy: „Bůh vám žehnej a Bůh žehnej Americe.“

Poté co došlo ke vlámání se do Kapiolu, vyzval prezident Trump protestující před Kapitolem, aby odešli domů se slovy: „Nechceme násilí, musíme mít mír.“

„Vím, že se trápíte. Vím, že jste zranění. Máme volby, které nám byly ukradeny. Bylo to drtivé vítězství a každý to ví. Zejména druhá strana. Ale teď musíte jít domů. Musíme mít mír. Musíme mít vládu zákona. Musíme mít respekt k našim skvělým lidem, k zákonu a pořádku. Nechceme, aby byl kdokoliv zraněn,“ vzkázal prezident Trump protestujícím.