Ondřej Horecký

11. 1. 2021

OPRAVA: Tim Berners-Lee právě vytváří novou datovou platformu. Změna v nadpisu na „Navrhuje novou datovou platformu“. Deník Epoch Times lituje chyby. (15. ledna 2021)


Označován jako otec internetu, Tim Berners-Lee je člověk, který vymyslel technickou stránku internetu a vytvořil první standardy.

Teď je však 65letý Angličan znechucen tím, co se z internetu stalo. Digitální giganty, jako Google a Facebook, si nashromáždily obrovskou moc a libovolně zachází s osobními daty uživatelů, ani nemluvě o cenzuře a špehování lidí.

Berners-Lee se proto rozhodl, že přijde s novým konceptem, s novou sítí, která bude fungovat na open-source a kde se uživatelé sami stanou správci svých dat, která v online prostoru sdílí.

Obří korporace učinily z původně svobodného světa internetu místo, kde samy rozhodují o tom, co je pravda a co je lež, a pomocí umělé inteligence blokují, skrývají a mažou to, co se jim nelíbí, a propagují a upřednostňují věci, které uznají za hodna zviditelnění a která jim přinesou největší zisky.

Berners-Lee se chce vrátit do počátků internetu, který byl „svobodný a divoký“. Založil proto start-up Inrupt, kde společně s kolegy usilovně pracují na vývoji a propagaci svých cílů. Tento týden chce svou vizi nového internetu představit světu a v následujících měsících cestovat po světě, aby učil programátory, jak na jeho open-source platformě SOLID vyvíjet aplikace pro konečné uživatele – jedince i firmy.

Jak popisuje deník India Times, každý uživatel bude mít svůj osobní prostor na webu zvaný „pod“, který bude zahrnovat i další aplikace, jako adresář, kalendář, komunikaci s druhými, hudbu atd. Je to jako zkombinovat Google Drive s WhatsApp nebo Messengerem, Spotify a dalšími programy.

Všechno bude na jednom místě, pouze s tím rozdílem, že uživatel si bude svá data kontrolovat sám, ať už jde o to, jaké stránky navštívil, co na internetu nakupoval, kam cestoval nebo jakou hudbu či video si přehrával.

Tato data budou uložena v individuálních datových trezorech, což nebude v podstatě nic jiného než vyhrazené místo na serveru dle svého výběru. Když to srovnáme např. s Google Drive, data se nebudou nacházet na serverech Googlu, takže nebudou být moci zneužita ani odcizena.

Firmy a programy se budou moci k osobním datům dostat pouze se zabezpečeným odkazem a pouze na konkrétní úlohu, kterou uživatel schválí či neschválí, například zpracování žádosti o půjčku u banky nebo nabídnutí personalizované reklamy, poznamenává deník The New York Times. Společnosti nebudou moci data uživatelů ukládat.

Konec monopolu

Solid bude podle Berners-Leeho jakýmsi útěkem od monopolu dat, který zažíváme s digitálními korporacemi typu Google nebo Facebook. Je mu přirozeně jasné, že jeho počin se nebude „Big Tech“ líbit, ale je mu to jedno, řekl v rozhovoru s Fast Company.

„Neprosíme se jich o svolení. Neprobíráme s Facebookem a Googlem, jestli kompletní změnu, při níž budou přes noc vyvráceny všechny jejich obchodní modely, zavést nebo ne,“ prohlásil otec internetu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Začátek účasti KLDR ve válce? Podle ukrajinského ministra obrany došlo k první menší potyčce
Začátek účasti KLDR ve válce? Podle ukrajinského ministra obrany došlo k první menší potyčce

Ukrajinská vojska se poprvé střetla v boji se severokorejskými vojáky, nasazenými na straně Ruska, řekl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov jihokorejské televizi KBS.

Se Zdeňkem Weberem o duševních následcích doby covidové, spiritualitě Čechů a rozklížené společnosti
Se Zdeňkem Weberem o duševních následcích doby covidové, spiritualitě Čechů a rozklížené společnosti

Terapeut Zdeněk Weber vysvětlil, co je kruhová komunikace a jak probíhá. Probrali jsme důsledky doby covidové na duševní zdraví, nakolik si člověk může pomoci s následky traumat sám a na čem může stavět...

Za drobné přestupky jen domluva nebo nižší pokuta. Začal protest policistů
Za drobné přestupky jen domluva nebo nižší pokuta. Začal protest policistů

Za drobné přestupky vám tento týden od některých policistů nehrozí pokuty či sražené body. Pokud to zákon dovolí budou používat formu domluvy či pokárání. Tímto způsobem chtějí poukázat na nízké platy, nedostatečné počty v jejich řadách a vysokou byrokracii, která je odvádí od důležitější práce. Kolik policistů se do protestu zapojí není přesně známo.

Auto na alternativní pohon preferuje o polovinu méně Čechů, než je světový průměr
Auto na alternativní pohon preferuje o polovinu méně Čechů, než je světový průměr

Češi nadále výrazně méně fandí alternativním pohonům v porovnání s celosvětovým průměrem. Zatímco popularita alternativních pohonů, které Češi deklarovali jako preferované pro svůj budoucí vůz, se v posledních letech drží na hodnotách mezi 25 až 30 procenty.

Asijské země diskutovaly technologie ovlivňování počasí. Mraky osévají již mnohé z nich
Asijské země diskutovaly technologie ovlivňování počasí. Mraky osévají již mnohé z nich

Asijští experti na počasí se sešli na semináři v Thajsku, aby diskutovali technologie pro ovlivňování počasí. Semináře se zúčastnila také Čína či Spojené arabské emiráty, které mají v tomto směru bohaté zkušenosti.