Redakce Epoch Times

12. 2. 2021

Mrtvá těla, zakopané potraviny, prázdné skříně. Poté, co se obyvatelé čínské vesnice vrátili domů z karantény, která na ně byla uvalena, čekalo na ně nepříjemné překvapení.

Tragédie, která se odehrála v malé vesnici v Číně, ukazuje závažné dopady bezohledného totalitního řešení „boje“ proti epidemii wuchanského koronaviru. Na rozdíl od České republiky nebyla lidem v čínské vesnici, po pozitivním testu na koronavirus, nařízena domácí karanténa, ale byli přinuceni se vystěhovat.

Tamní obyvatelé byly nuceni opustit své domovy a odejít do centrálního karanténního zařízení. Celá vesnice byla takto evakuována na dobu delší, než jeden měsíc. Lidé doma nechali všechny své věci, včetně zvířat. Když se obyvatelé postupně vraceli zpět, odhalovali dramatický rozsah škod plynoucích z nucené karantény.

Siao-kuo-čuang* je malá vesnice v provincii Che-pej na severovýchodě Číny, vzdušnou čarou přibližně 210 kilometrů od Pekingu. Když se 61letá vesničanka 28. prosince 2020 zúčastnila svatby v nedalekém hotelu, netušila, jaké to bude mít následky.

2. ledna 2021 u ní byl detekován koronavirus. Poté následovala řetězová reakce. 5. ledna byla celá její vesnice prohlášena za vysoce rizikovou oblast prvního stupně. Ani město Wu-chan, epicentrum epidemie, nebyl na začátku takto klasifikován.

O den později státní orgány komunistické strany rozšířily označení pro vysoce rizikovou oblast na celý okres Kao-čcheng. Více než 4 000 vesničanů muselo 7. ledna ve skupinách opustit své domovy. Byli odvezeni do karantény v centrálních izolačních zařízení. Těmi se staly vybrané hotely nebo blízké střední školy.

Ničení namísto dezinfikování

Informátor, který z důvodu bezpečnosti vystupuje pod pseudonymem Wang Čeng, sdělil deníku Epoch Times, že úřady prováděly dezinfekční opatření ve vesnici Siao-kuo-čuang a okolních vesnicích, zatímco byli obyvatelé v karanténě.

Obvykle se podle něj dezinfekce nařízená vládou provádí jednou nebo dvakrát denně. V případě Siao-kuo-čuan-ku se však úředníci komunistické strany vydali jinou cestou. Zničili téměř všechno, co našli.

Wang Čeng situaci popsal takto:

„Všechny dveře byly rozbity (…), jídlo, pití i oblečení, ložní prádlo, přikrývky, nádobí, zcela zahrabány a zničeny. Nábytek, elektrické spotřebiče a motocykly nebo automobily byly většinou ušetřeny.“

Aby se ujistili, že dobrovolníci ve službě nekradli věci z domů, zavěsili jim údajně na krk kamery. Wang dále řekl, že stát by měl údajně poskytnout odškodné. Nevěděl však o žádných dalších podrobnostech.

Dobytek hladoví

Když šli do karantény, tisíce vesničanů opustilo svá domácí zvířata, kuřata, kachny, kočky, psy a podobně. Údajně se někdo měl o farmy starat s účinností od 12. ledna 2021, ale tato slíbená pomoc se však mnoha zvířatům nedostala. Velké množství hospodářských zvířat, která zůstala bez dozoru v mrazivé zimě, bez čerstvé vody zahynulo v agónii.

„Dobytek umíral hladem nebo zmrznul,“ řekl informátor Epoch Times. „O zvířata se nikdo nestará. Těla mrtvých zvířat byla na určeném místě posypána vápnem a pohřbena.“ Podle Wang Čenga existuje speciální tým, který transportuje mrtvá zvířata z farem a okamžitě je pohřbívá: „Tucet aut, vrstvu po vrstvě, tam a zpět.“

„Těch několik přeživších zvířat bylo dobrovolníky krmeno a napájeno. Ale v podstatě je situace strašná. Jsou velmi hubená a mnoho kuřat, kachen a hus umírá hlady,“ pokračuje Wang Čeng.

Také viděl některé psy zavřené v klecích nebo přivázané na dvoře. Nedostali potravu více než 20 dní a byli strašně vyhublí.

Téměř šílení“ po měsíci v hotelovém pokoji

Podle čínských státních médií byli 4. února 2021 vesničané ze Siao-kuo-čuangu postupně propuštěni z karantény.

Okres Kao-čcheng však stále podle úřadů zůstává vysoce rizikovou oblastí. Desítky tisíc lidí bylo na měsíc umístěno do karantény mimo město nebo ve svých domovech a nesmějí opustit své domy. Nyní, když se blíží novoroční festival, je mnoho lidí z těchto okolností rozrušeno. Na internetu se objevuje celá řada příspěvků požadujících zrušení karantény v okrese Kao-čcheng.

Uživatel internetu, který si říká „Chci…“ (překlad přezdívky), zanechal následující zprávu:

„(…) Jsme izolovaní doma. To ještě jde. Obyvatelé sousední vesnice Nan-čchiao-čaj byli umístěni do karantény v hotelu na jeden měsíc a nemohou se ani dostat ven z místnosti. Moje babička, můj strýc a moje teta se tam skoro zbláznili! Všechny ulice a uličky jsou monitorovány. Policejní auta hlídkují každý den. Pokud někoho přistihnou, jak chodí venku, bude okamžitě odvezen. Kdy to přestane?“

Obyvatel jménem „Peng…“ napsal: „Kdy se otevře Kao-čcheng? Jsem v Š‘-ťia-čuangu. Všichni členové mé rodiny jsou v Kao-čcheng. Neviděl jsem svou rodinu už měsíc. Brzy tu bude Nový rok. Mému dítěti jsou jen dva týdny (…) už na Kao-čcheng zapomenuli?“

Podle oficiálních zpráv bylo k 8. lednu 2021 zaznamenáno celkem 259 pozitivních pacientů v okrese Kao-čcheng, včetně 112 potvrzených případů a 147 asymptomatických případů.

Kolik z těchto lidí ve skutečnosti vážně onemocnělo nemocí COVID-19, není známo. V celém okrese Kao-čcheng žije 787 700 lidí (stav z roku 2019). Proto v době, kdy byl region klasifikován jako oblast s vysokým rizikem, mělo pouze 0,03 procenta celé populace pozitivní test.

Poznámka *: Vesnice Siao-kuo-čuang se v pchinjinu píše: Xiaoguozhuang. Nalézá se poblíž města Shijiazhuang City, v okrese Gaocheng District, v provinci Hebei, v Číně. Vesnici a město poblíž kterého se nachází, jsme na Googlemaps vyhledali podle čínských názvů (石家庄市藁城区小果庄村).

Z článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K. Původní článek čínské redakce Epoch Times naleznete zde.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.