Přicházející jaro vítá každý posvém… Někdo nakupuje semínka, někdo přesazuje kytičky, někdo gruntuje celou domácnost a někdo si vyrazí jen tak do přírody. A pokud je vyzbrojen fotoaparátem, pak má i hmatatelný důkaz o svých „objevech“.

Já vám dnes chci přiblížit několikaminutový zážitek, ke kterému se budu ještě dlouho vracet. Při cestě za fotodokumentací do údolí Doubravy jsme zastavili u rybníku Stavenov. Následovala obvyklá obhlídka osazenstva. Ale co to? Volavky se zvedají z rákosí, na rybníku se něco děje…

Dalekohledem se snažíme zjistit příčinu. Až když se zadíváme na nebe, upoutá nás silueta nezvykle velkého dravce zvolna kroužícího nad vodou.

Až s pomocí dalekohledu jsme si jisti, je to orel mořský. Po momentu překvapení začínají cvakat spouště fotoaparátů. Během chvilky se na scéně objevují další aktéři, dva tmavé rychle se přibližující body, káňata.

Letí těsně vedle sebe, míří přímo na orla… V těsné blízkosti se rozdělují, orel se zakomíhá, útok na jeho křídla se káňatům povedl. A to je tu už další nálet, orel se pomalu vzdaluje. Káňata uhájila své teritorium.

Orel mořský. (Jörg Hempel / CC BY-SA 3.0 de)
Orel mořský. (Jörg Hempel / CC BY-SA 3.0 de)