Ivan Pentchoukov

4. 3. 2021

Skupina 20 vrchních státních zástupců z řad republikánů se 3. března podepsala pod dopis, který upozorňuje vrchní představitele obou komor Kongresu USA na řadu ústavních vad v návrhu volebního zákona „For the People Act“ (nebo také H.R. 1), jenž protlačují Demokraté.

Dopis za podepsané zaslal vrchní státní zástupce Indiany Todd Rokita. Signatáři varují, že pokud se návrh stane zákonem, přistoupí k právnímu napadení.

Ve středu 3. března Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona těsnou většinou. V dalším kroku se jím bude zabývat Senát.

„Tak, jak byl zákon navržený, obsahuje několik ústavních nedostatků a znepokojivých nařízení, která, pokud bude zákon přijatý, zfederalizují státní volby a uvalí na státy a jejich úředníky tíživé náklady a regulace,“ uvádí se v dopisu.

Dopis se odkazuje na ústavu Spojených států, která ukládá výlučnou zodpovědnost za řízení prezidentských voleb zákonodárným sborům jednotlivých států.

„Tento zákon by převrátil strukturu danou ústavou, zabral by státní zdroje, vyvolal by zmatek a nepořádek ve volebních procedurách a nalomil by víru v naše volby a systému řízení,“ uvádí se v dopise.

Návrh zákona H.R. 1 ostře kritizovali během víkendu i hosté konference konzervativců CPAC, včetně Donalda Trumpa.

„Nemůžeme plýtvat časem. Nancy Pelosiová a Demokraté v kongresu spěchají, aby protlačili do nebe volající neústavní útok na první dodatek a integritu našich voleb známý jako H.R. 1. Víte co je H.R. 1? Je to katastrofa. Jejich návrh by drasticky omezil politické projevy, zmocnil by vládu, aby odstavila to původní, a proměnil by Federální volební výbor ve stranickou politickou zbraň,“ řekl Trump.

Vrchní státní zástupci argumentují, že H.R. 1 by protiústavně přiměl státy k zavedení volebních možností, jako např. plošné hlasování přes poštu (tzv. korespondenční hlasování). Mezi dalšími protiústavními body návrhu zákona uvádí např. požadavek na státy pro uznání opožděných hlasů či změnu státních zákonů o identifikaci voličů.

„Navzdory nedávným výzvám k politické jednotě je zákon jednostranným přístupem k vládnutí a uzurpování si pravomocí států nad volbami. V situaci, kdy je důvěra ve volby na rekordním minimu, by se země měla zaměřit na obnovení důvěry ve volební proces,“ uvádí se dále v dopisu.

Obecné volby 2020 způsobily po celé zemi hromadný zmatek a nedůvěru – problémy, které návrh zákona pouze prohloubí. Pokud bude návrh přijatý a stane se zákonem, budeme hledat právní řešení k ochraně ústavy, suverenity všech států, našich voleb a práv našich občanů.“

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.