Skupina 20 vrchních státních zástupců z řad republikánů se 3. března podepsala pod dopis, který upozorňuje vrchní představitele obou komor Kongresu USA na řadu ústavních vad v návrhu volebního zákona „For the People Act“ (nebo také H.R. 1), jenž protlačují Demokraté.

Dopis za podepsané zaslal vrchní státní zástupce Indiany Todd Rokita. Signatáři varují, že pokud se návrh stane zákonem, přistoupí k právnímu napadení.

Ve středu 3. března Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona těsnou většinou. V dalším kroku se jím bude zabývat Senát.

„Tak, jak byl zákon navržený, obsahuje několik ústavních nedostatků a znepokojivých nařízení, která, pokud bude zákon přijatý, zfederalizují státní volby a uvalí na státy a jejich úředníky tíživé náklady a regulace,“ uvádí se v dopisu.

Dopis se odkazuje na ústavu Spojených států, která ukládá výlučnou zodpovědnost za řízení prezidentských voleb zákonodárným sborům jednotlivých států.

„Tento zákon by převrátil strukturu danou ústavou, zabral by státní zdroje, vyvolal by zmatek a nepořádek ve volebních procedurách a nalomil by víru v naše volby a systému řízení,“ uvádí se v dopise.

Návrh zákona H.R. 1 ostře kritizovali během víkendu i hosté konference konzervativců CPAC, včetně Donalda Trumpa.

„Nemůžeme plýtvat časem. Nancy Pelosiová a Demokraté v kongresu spěchají, aby protlačili do nebe volající neústavní útok na první dodatek a integritu našich voleb známý jako H.R. 1. Víte co je H.R. 1? Je to katastrofa. Jejich návrh by drasticky omezil politické projevy, zmocnil by vládu, aby odstavila to původní, a proměnil by Federální volební výbor ve stranickou politickou zbraň,“ řekl Trump.

Vrchní státní zástupci argumentují, že H.R. 1 by protiústavně přiměl státy k zavedení volebních možností, jako např. plošné hlasování přes poštu (tzv. korespondenční hlasování). Mezi dalšími protiústavními body návrhu zákona uvádí např. požadavek na státy pro uznání opožděných hlasů či změnu státních zákonů o identifikaci voličů.

„Navzdory nedávným výzvám k politické jednotě je zákon jednostranným přístupem k vládnutí a uzurpování si pravomocí států nad volbami. V situaci, kdy je důvěra ve volby na rekordním minimu, by se země měla zaměřit na obnovení důvěry ve volební proces,“ uvádí se dále v dopisu.

Obecné volby 2020 způsobily po celé zemi hromadný zmatek a nedůvěru – problémy, které návrh zákona pouze prohloubí. Pokud bude návrh přijatý a stane se zákonem, budeme hledat právní řešení k ochraně ústavy, suverenity všech států, našich voleb a práv našich občanů.“

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.