Ani Asvazadurian

19. 3. 2021

Konečně získat svobodu díky digitálnímu očkovacímu certifikátu? To, co zní svůdně, se může rychle změnit v noční můru a vést ke dvoustupňové společnosti – těch, co jsou a těch, co nejsou očkováni. Debata o digitálním osvědčení o očkování po vzoru Izraele vyvolává polemiku v mnoha evropských zemích a také ve Velké Británii. Kritici se obávají sociálního vyloučení lidí, kteří nejsou očkováni.

Petice proti očkování prošla ve Velké Británii

Občané Velké Británie se cítí ohroženi na svých svobodách. Více než 298 000 občanů již podepsalo petici proti nařízení k používání takového „průkazu“.

Petice požaduje, aby se vláda Spojeného království zavázala, že nebude zavádět status elektronického očkování ani průkaz imunity. Takové průkazy by mohly být použity k omezení práv lidí, kteří odmítají být očkováni proti Covidu-19 a to je podle občanů Británie nepřijatelné.

Petice rovněž požaduje, aby vláda jasně sdělila veřejnosti své záměry týkající se použití záznamů o očkování. Existují obavy, že neuvážená manipulace s daty by mohla ovlivnit sociální soudržnost a hospodářské oživení Spojeného království, které je plánováno do roku 2022.

Vzhledem k tomu, že petice byla předložena oficiální parlamentní cestou, musela na ni vláda reagovat, protože obdržela více než 100 000 podpisů.

Parlament projednal petici 15. března 2021. V době psaní článku ještě nebylo k dispozici oficiální prohlášení.

Společnost dvou tříd

Kritici se obávají rozdělení společnosti do dvou tříd, protože zavedení takového očkovacího pasu by nevyhnutelně vedlo k rozkolu.

Sam Grant, ředitel kampaně za skupinu pro lidská práva Liberty, varoval, že tento krok by „vytvořil dvoustupňovou společnost, kde by někteří lidé měli přístup k podpoře a svobodám“, zatímco „ostatní by byli vyloučeni – přičemž ti nejvíce omezení by byli postiženi nejvíce“.

Laura Perrins, spoluautorka knihy „Konzervativní žena“, označila očkovací pasy za „monstrózní útok na naše občanské svobody. Diskriminují etnické menšiny, těhotné ženy a kohokoli, kdo nechce odhalit svůj zdravotní stav úplně cizím lidem “.

Na konci ledna 2021 prohlásila Rada Evropy v rezoluci, že opatření jako povinné očkování nebo osvědčení o očkování, jakož i jakákoli diskriminace těch, kteří nebyli očkováni, budou představovat porušení lidských práv.

V jedné části rezoluce se píše: „Zajistit, aby občané byli informováni o tom, že očkování NENÍ povinné a že na nikoho není vyvíjen politický, sociální nebo jiný tlak, aby se očkoval, pokud nechce; a že nikdo nebude diskriminován, protože nebyl očkován, kvůli možným zdravotním rizikům nebo proto, že nechce být očkován “.

původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.