Konečně získat svobodu díky digitálnímu očkovacímu certifikátu? To, co zní svůdně, se může rychle změnit v noční můru a vést ke dvoustupňové společnosti – těch, co jsou a těch, co nejsou očkováni. Debata o digitálním osvědčení o očkování po vzoru Izraele vyvolává polemiku v mnoha evropských zemích a také ve Velké Británii. Kritici se obávají sociálního vyloučení lidí, kteří nejsou očkováni.

Petice proti očkování prošla ve Velké Británii

Občané Velké Británie se cítí ohroženi na svých svobodách. Více než 298 000 občanů již podepsalo petici proti nařízení k používání takového „průkazu“.

Petice požaduje, aby se vláda Spojeného království zavázala, že nebude zavádět status elektronického očkování ani průkaz imunity. Takové průkazy by mohly být použity k omezení práv lidí, kteří odmítají být očkováni proti Covidu-19 a to je podle občanů Británie nepřijatelné.

Petice rovněž požaduje, aby vláda jasně sdělila veřejnosti své záměry týkající se použití záznamů o očkování. Existují obavy, že neuvážená manipulace s daty by mohla ovlivnit sociální soudržnost a hospodářské oživení Spojeného království, které je plánováno do roku 2022.

Vzhledem k tomu, že petice byla předložena oficiální parlamentní cestou, musela na ni vláda reagovat, protože obdržela více než 100 000 podpisů.

Parlament projednal petici 15. března 2021. V době psaní článku ještě nebylo k dispozici oficiální prohlášení.

Společnost dvou tříd

Kritici se obávají rozdělení společnosti do dvou tříd, protože zavedení takového očkovacího pasu by nevyhnutelně vedlo k rozkolu.

Sam Grant, ředitel kampaně za skupinu pro lidská práva Liberty, varoval, že tento krok by „vytvořil dvoustupňovou společnost, kde by někteří lidé měli přístup k podpoře a svobodám“, zatímco „ostatní by byli vyloučeni – přičemž ti nejvíce omezení by byli postiženi nejvíce“.

Laura Perrins, spoluautorka knihy „Konzervativní žena“, označila očkovací pasy za „monstrózní útok na naše občanské svobody. Diskriminují etnické menšiny, těhotné ženy a kohokoli, kdo nechce odhalit svůj zdravotní stav úplně cizím lidem “.

Na konci ledna 2021 prohlásila Rada Evropy v rezoluci, že opatření jako povinné očkování nebo osvědčení o očkování, jakož i jakákoli diskriminace těch, kteří nebyli očkováni, budou představovat porušení lidských práv.

V jedné části rezoluce se píše: „Zajistit, aby občané byli informováni o tom, že očkování NENÍ povinné a že na nikoho není vyvíjen politický, sociální nebo jiný tlak, aby se očkoval, pokud nechce; a že nikdo nebude diskriminován, protože nebyl očkován, kvůli možným zdravotním rizikům nebo proto, že nechce být očkován “.

původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.