Zdenka Danková

29. 3. 2021

Vysočina Vedení kraje po zkušenosti, že družba s provincií Chu-pej nepřináší Vysočině žádné výsledky nebo obohacení kraje, dospělo k rozhodnutí o vypovězení memoranda z r. 2014.

Vedení Kraje Vysočina po vyhodnocení spolupráce se zahraničními partnery v roce 2020 usnesením z počátku února 2021 navrhlo změny, z nichž jednou je vypovězení memoranda o spolupráci mezi Krajem Vysočina a čínskou provincií Chu-pej.

Memorandum o spolupráci Kraje Vysočina a čínské Provincie Chu-pej bylo podepsáno již v říjnu 2014. Avšak nikterak mimořádné výsledky spolupráce se nedostavily.

Například roku 2015 ke zklamání mnoha obyvatel Jihlavy byl tradiční jihlavský pivovar přiklepnut čínskému investorovi, a protože jihlavský Ježek byl i generálním partnerem hokejového klubu Dukla, doufalo se, že peníze potečou i Dukle. Tehdy bylo dohodnuto memorandum o vzájemné spolupráci s čínským městem Wu-chan.

„Pokud by to bylo na ekonomické bázi, čistá podpora sportu a nemotala se do toho politika, tak s tím problém nemám. Nechci ale, aby to byla vstupenka Číny do Evropy,“ uvažoval tehdy architekt David Beke, radní ze zastupitelstva podle idnes.cz.

Upozornil zároveň na nepoměr sil, když v Jihlavě žije 50 tisíc obyvatel a mají se družit s desetimiliónovým Wu-chanem.

Tehdy jihlavští komunisté v radě byli pro, ale náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL), jako bývalý sládek pivovaru, měl pochybnosti.

Spolupráce s provincií Chu-pej se v posledních letech ukazuje jako neefektivní, proto vedení kraje navrhlo vypovězení memoranda o spolupráci. Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) tuto spolupráci vyhodnotil, že se nenaplnily představy o spolupráci a přínos z partnerství byl ve všech oblastech, kterých se memorandum týkalo, malý. Namísto spolupráce v oblasti podnikání, energetiky a zemědělství zůstával efekt pouze na formální společenské úrovni.

Vedení města Třebíče, která má za své partnerské město čínský I-čchang, prozatím váhá a doposud se nezabývá přehodnocením přínosů takovéto spolupráce.

V současnosti také EU, poprvé za tři desetiletí, uvalila na Čínu sankce za porušování lidských práv. Ministři zahraničních věcí EU se 22. března rozhodli zařadit na sankční seznam EU čtyři zástupce komunistické strany a zástupce regionů a také jednu organizaci z provincie Sin-ťiang.

Jedná se o první sankce proti Číně za porušování lidských práv od zásahu proti studentským protestům na náměstí Tchien-an-men v Pekingu v roce 1989.

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.