Janita Kan

1. 4. 2021

Dle sdělení vrchního státního zástupce Texasu Kena Paxtona daňoví poplatníci jeho státu platí za náklady spojené s ubytováním ilegálních migrantů a péčí o ně minimálně 855 milionů $ ročně.

Paxtonův úřad poprvé poskytl tato čísla federálnímu soudu v lednu, aby zdůraznil tíživost vzrůstající nelegální migrace na jižní hranici. Za poslední týdny se situace zhoršila natolik, že počet nezletilých bez doprovodu, kterým nová administrativa umožňuje zůstat v USA, výrazně přesáhla kapacity a zdroje zařízení pohraniční stráže.

Výčet ročních nákladů spojených s nelegální migrací, které hradí Texasané, uvádí Paxtonův úřad následovně: 579–717 milionů $ za nemocniční výlohy zdravotní péče ilegálů, 152 milionů za ubytování, 62–90 milionů na další zdravotní výdaje programu Emergency Medicaid, 30–38 milionů z programu zdravotního pojištění dětí na porodní výlohy, 31–63 milionů na vzdělání nezletilých bez doprovodu a milion dolarů z programu The Family Violence.

„Texasané jsou tvrdě pracující a štědří lidé, ale náklady na ilegální imigraci jsou nespravedlivě uvalené na daňové poplatníky našeho skvělého státu. Pokud spočítáme minimální odhadované náklady na služby, které Texas poskytuje nezákonně přítomným a nezdokumentovaným cizincům, daňoví poplatníci na ně platí 855 milionů $ každý rok,“ uvádí ve stanovisku Paxton.

„Texas vždy uvítá ty, kteří imigrovali legální cestou, ale nemůžeme nutit daňové poplatníky platit za ty, kteří obcházejí zákon a překračují čáru. Budu pokračovat v boji za spravedlnost, bezpečnost a prosperitu všech Texasanů.“

Paxton dává nárůst nelegální migrace za vinu změnám migrační politiky prezidenta Bidena. Obzvláště zrušení Trumpova „Migrant Protection Protocol (MPP)“, který ukončil problematickou doktrínu Obamovy éry „chytni a propusti“. MPP se připisuje největší zásluha na výrazném snížení nelegální migrace v roce 2019.

Krátce poté, co Bidenova administrativa v první den svého fungování vydala zprávu, která nařizovala okamžité zastavení deportací ilegálních migrantů na 100 dní, Paxtonův úřad podal vůči nařízení žalobu.

Federální soud rozhodl ve prospěch žalující strany a v rozhodnutí uvedl, že federální vláda nemůže dělat změny v prosazování práva bez konzultace s Texasem, který by v důsledku takového rozhodnutí utrpěl nenapravitelné škody.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.