Inženýr Vít Syrový se z chemika proměnil v člověka, který před používáním chemie varuje. Do potravin, kosmetiky i čisticích prostředků se podle chemika dávají škodlivé látky, které tam nemusí být.

Vít Syrový na tato témata napsal několik knih. Například Tajemství výrobců potravin, Tajemství kosmetiky, Tajemství krve. V těchto publikacích se věnuje otázkám, jak ke svému zdraví využívat přírodu.

„Studoval jsem kdysi v Rakousku a dostal se tam na ekologické statky. Když jsem tamní hospodáře chválil za způsob jejich hospodaření, tak se divili a říkali, že nedělají nic zvláštního, že to je přece úplně normální způsob hospodaření, protože takto se choval jejich tatínek, dědeček a další předci,“ vzpomíná chemik.

„Lidé žijí stále v iluzi, že to bude neustále jako v nějaké pohádce, kdy si pošlou v prosinci pro jahody. Už brzy ale poznají, že si nebudou moci dupnout a chtít všechno, a to kdykoli. Zapomněli jsme, že kdysi lidé jedli různé produkty podle toho, jak se střídaly sezóny,“ říká Syrový v rozhovoru pro pořad Kupředu do minulosti.

Podle chemika se lidé mylně domníbají, že se „všechno vrátí do normálu“.

„To je iluze. Jsme na vrcholu doby chemické. Ví se, že každá civilizace před námi měla období vzestupu a následného pádu. A my už kloužeme dolů. Musíme se zkrátka změnit. Mnoho věcí je neúnosných, třeba dovoz všeho možného, kdy se přes půlku zeměkoule vozí spousta zbytečností. Takto to dál nejde,“ míní Syrový.

Vít Syrový 1. díl: Do potravin, kosmetiky i čistidel se dávají škodlivé a rakovinotvorné látky

Proč bychom měli jíst hydroponovaná rajčata, jež neviděla zemi ani slunce, a je v nich chemie? ptá se chemik Vít Syrový.

„Pro lidi je zdraví samozřejmě důležité. Představa, že by mohli zemřít, je vyděsila k smrti, a potom si nechali nabulíkovat všechno možné. Žijeme v době, kdy je už opravdu potřeba si uvědomit, jak žít, a to z hlediska fyzického i psychického zdraví – a co pro to můžeme konkrétně udělat,“ říká Syrový.

„Lidé obětují zdraví, aby vydělali peníze. Potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví. Potom se tak znepokojují minulostí a budoucností, že si neužívají přítomnosti. A tak nežijí ani v přítomnosti, ani v budoucnosti. A žijí tak, jako by neměli nikdy zemřít, a potom zemřou bez toho, že by předtím žili,“ – dalajláma.

Chemik také zahrnuje kritikou velké farmaceutické firmy: „Jsem přesvědčen, že se bude ukazovat stále více důkazů, že jim nejde o zdraví lidí, ale o vydělání co nejvíce peněz.“

V následujícím pořadu se také dotýká otázek, v jakém stavu je půda, voda, vzduch, a jak se obejít bez chemie.

Vít Syrový 2. díl: Proč bychom měli jíst hydroponovaná rajčata, napumpovaná chemií?