Zdenka Danková

6. 4. 2021

Dlouhými roky vypěstované koníčky lidem schází, obzvlášť v době lockdownu. Ti, kteří si je nepěstovali, si je teď zničehonic nevytvoří. Nějakou dobu potrvá, zatímco budou stále nadávat a stěžovat si na vládní opatření.

Zatímco pěší zóny nebo parky jsou plné sportujících lidí, někteří jedinci sedí doma a nevědí, co si počít.

Psychiatři se nezastaví, léčebnám přibývají pacienti. Přibývá kyberšikany. Terapeuti konzultují se svými pacienty online.

Děti bez školy

Zaměstnaná matka přijde domů, najde tam své děti, jak mají svěšené hlavy – schází jim kamarádi, kolektiv, kroužky a jiné akce.

„Ty děti, které si neumí najít zábavu, jsou rozmazlení spratkové! Když přijdu z práce, vezmu auto a jedeme ven, abychom měli všichni změnu,“ sděluje jiná mladá maminka.

Rodiče s povzdechem konstatují – děti už máme doma rok. Přijdeme z práce – děti nemají hotové školní úlohy, a tak, místo odpočinku, jdeme se s nimi učit.

Malé děti si spolu hrají v pokojíčku nad rozestavenou Chevou a povídají si: „Už jste obdrželi moji objednávku?

„Jaké číslo má vaše zakázka? Ano, dostali, vyřídíme do týdne,“

Tak vypadá odposlech rodičů, kteří pracují doma s dětmi na home office.

Lockdownový sport

Autoservisy i servisy na kola fungují. Servis běží přes telefon – silniční vozidlo lze opravit, kola do toho spadají. Navíc, kola a koloběžky jsou touto dobou vyprodané. Lidé shánějí víc a víc, protože začali chodit ven i ti, kteří dříve moc nechodili.

Na sídlišti pobíhají party dětí s koloběžkami i bez. Některé partičky se domlouvají:

„Odpoledne budeme malovat na kameny.“ Malování je teď vyhledávaná zábava.

„Ti lidé, kteří žili jen pro nákupy, jsou teď v koncích. Neznají nic jiného, dochází až k depresím,“ konstatuje starší paní na městě.

„Vždyť teď ani neutratím svůj celý důchod,“ říká čerstvá důchodkyně. „Koupím si potraviny, něco z drogerie – a víc není a co utratit!“

„Co chtějí lidé pořád nakupovat? Ty šaty, co mi visí v šatníku, mi už vydrží do konce života. Nemusím už nic nakupovat,“ říká jiná starší žena a dodává:

„Moje nejmladší dcera, zdravotní sestra se nechce dát očkovat – je mladá, chce se právě vdát a založit rodinu, mít miminko.“

V USA mají stránky, kde lidé dobrovolně přidávají příspěvky, jaký průběh u nich mělo očkování. Dost těhotných maminek potratilo. Číslo však není s čím porovnat, jelikož portál je pouze free.

„Rodiče (přes 80 let)se nechali naočkovat, otec nereagoval, ale maminka měla den dva potíže,“ uvádí jejich dcera.

„Švagrová mé babičky byla na očkování AstraZeneca, zemřela druhý den,“ je smutná jiná mladá paní.

Muž ve středním věku byl na očkování, nebylo mu dobře jeden den, dnes už je docela fit, konstatuje jeho příbuzná.

„Moje matka (62 let) stihla první dávku očkování, potom se nakazila, ale možná díky tomu měla lehčí průběh,“ konstatuje paní ve středním věku.

Lékaři upozorňují, že lidé mohou doplatit na průtahy při odkladu běžných operací, jakou je např. šedý zákal oka nebo operace kloubů.

„V jakém státě to žijeme? S debilní vládou.. atd., atd.,“ ulevují si dva muži sedící v MHD. „Nebudu se rozčilovat!“ prohlásí jeden, ale znovu se rozčiluje, stále dokola.

Za drobné krádeže hrozí vysoké tresty…

V prodejně levných potravin volá pokladní za dvěma muži, kteří jsou na odchodu:

„Nezaplatil jste za ten sýr, co máte v kapse.“

„Na koho mluvíte, na mne?“ ptá se jeden z nich.

Další zákazníci tlumočí:

„Pane, paní říká, že máte v kapse sýr.“

Druhý muž zaváhá, pak se vrátí k pokladně s omluvou,

že „zapomněl“, a sýr zaplatí.

Už tak levné potraviny si někdo snaží ještě více slevnit… Mezi lidmi se zvyšují finanční rozdíly. Někdo ušetří, někdo prodělal, někdo ztratil hodně.

„Lockdownové zákazy a nařízení bychom nejraději vynesli za humna a spálili jako naši předkové smrtku. A co dál?“ píše účastnice na sociální síti.

„Velikonoce rozhodnou,“ prohlásil pro idnes.cz ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.