Praha, 10. dubna – Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger navrhne v pondělí vládě, aby se venku a uvnitř mohli nadále setkávat jen dva lidé. Od začátku nového týdne, kdy už v zemi nebude platit nouzový stav, mělo být původně podle rozhodnutí bývalého ministra Jana Blatného povoleno setkávání až 20 lidí pod širým nebem a deseti uvnitř budov.

Arenberger uvedl, že se mu mírnější opatření nelíbí, vzniklo v první polovině tohoto týdne, kdy neměl možnost ho ovlivnit. V sobotu na twitteru napsal, že se ke změně opatření rozhodl na základě stanoviska Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).

„Ta na základě křehké epidemiologické situace včetně aktuálně prvního výskytu brazilské mutace P2 SARS-COV 2 na území ČR nepodporuje z medicínského hlediska původně deklarované omezení shromažďování osob na deset uvnitř a 20 venku, jak bylo uvedeno mým předchůdcem,“ uvedl.

Oddálení je podle něj nezbytné, chce zejména udržet děti ve školkách a školách. „Při rozvolňování musíme postupovat uvážlivě a nesmíme udělat stejnou chybu jako v minulosti,“ podotkl.

Od 30. ledna 2021 se krizová opatření v ČR zpřísnila, kdy vláda nařídila, aby lidé omezili kontakty s jinými osobami než se členy domácnosti na nezbytně nutnou míru. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav. Opatření proti šíření koronaviru se nově budou řídit pandemickým zákonem. Podle něj nelze omezovat lidi v tom, jestli jich pohromadě bude víc, nebo méně.

„My jsme to konzultovali nejen se skupinou MeSES, ale samozřejmě i s jejich právníky, našimi právníky, a dokonce i externími právníky. Nakonec jsme dospěli k názoru, že je to možno omezit nikoliv podle pandemického zákona, ale podle jiných zákonů, kterými se řídí ministerstvo zdravotnictví,“ dodal dnes Arenberger na dotaz Radiožurnálu, zda není jeho rozhodnutí protiprávní.

Zdroj: ČTK