Veronika Sunová

11. 4. 2021

Co je digitální covidový pas a jaká jsou jeho rizika? Pomůže nám pas v návratu k normálnímu životu nebo povede k dalšímu omezování práv jednotlivců ve jménu „vyššího dobra“?

Co je digitální zdravotní pas?

V zásadě se jedná o aplikaci v chytrém telefonu, která svítí jako semafor. Zelené světlo znamená, že nejste nakaženi koronaviry, oranžové světlo znamená, že je třeba aktualizovat váš stav, a červené světlo, že jste v karanténě nebo infikováni.

Propagační video na oficiálních stránkách zdravotního pasu v-healthpassport.co.uk/ vysvětluje výrobci, že k prokázání svého stavu potřebujete test. Tento test je pak platný pouze po omezenou dobu a vaše světlo se postupně změní ze zelené na oranžovou až červenou, jakmile dosáhnete dalšího data testu.

Někteří politici ve Velké Británii navrhují digitální zdravotní pas jako „bezpečnou cestu zpět k normálnímu životu“. Podobně v USA administrativa Joea Bidena spolupracuje na systému vakcinačních pasů se soukromými společnostmi. V Izraeli je už dokonce systém nějakou dobu v provozu.

V květnu 2020 byla uzavřena smlouva na dodávku 50 milionů „digitálních zdravotních pasů“ do 15 zemí. Česká republika mezi nimi není.

Británie – nadšení i odpor

Britská společnost zabývající se kybernetickou bezpečností VST podepsala smlouvu s mezinárodní firmou Circle Pass Enterprises, na dodávky pasů.

Členové královské britské rodiny Mike & Zara Tindall jsou z digitálního zdravotního pasu nadšeni:

„Jedná se o opravdu vzrušující novou technologii, která má tak velký potenciál.“

Ne každý ve Velké Británii však jejich nadšení sdílí.

Mnozí občané se cítí ohroženi na svých svobodách. Více než 300 tisíc Britů již podepsalo petici proti nařízení k používání takového „průkazu“.

Petice požaduje, aby se vláda Spojeného království zavázala, že nebude zavádět status elektronického očkování ani průkaz imunity. Takové průkazy by podle nich mohly být použity k omezení práv lidí, kteří odmítají být očkováni proti Covidu-19, a to je podle občanů Británie nepřijatelné.

Kritické hlasy z USA

Guvernér Floridy Ron DeSantis podepsal výkonné nařízení, které zakazuje používání „vakcinačních pasů“. Stal se tak prvním guvernérem ve Spojených státech, který zavedení pasu zakázal.

Některé občanskoprávní skupiny označily pas, kvůli možné ztrátě soukromí, za „noční můru“.

Autorka knihy „The End Of America“ Naomi Wolfová v rozhovoru pro Fox news varovala, že zavedení vakcinačního pasu bude mít „orwellovské následky“ a že pokud se tento plán uskuteční, bude to pro západní společnost doslova konec svobody.

„Jsem ředitelka technologické společnosti a rozumím tomu, co tato platforma dělá. Nejde o vakcínu nebo virus, jde o vaše data. Lidé musí pochopit, že na tuto platformu lze načíst bez problémů jakoukoli další funkci.“

Ve svém videu na sociální síti MeWe liberální demokratka Wolfová prohlašuje, že platforma na vakcinační pasy je stejná jako systém sociálních kreditů v Číně, který tam zotročuje přes miliardu lidí.

Německo – vláda uvažuje o zavedení pasů

Bývalý parlamentní poradce Spolkového sněmu Sebastian Friebel již v prosinci 2020 varoval, že digitální pasy jsou projektem soukromých společností podporovaných Rockefellerovou nadací, Googlem, bankou JP Morgan, finanční skupinou BlackRock nebo některými zástupci OSN. 

Podle Friebela nám média a vlády v nadcházejících měsících předloží použití pasu jako základní požadavek pro takzvaný „návrat k normálu.“

Podle jeho zkušeností z praxe je schopnost soukromých společností jednat podceňována, a naproti tomu jsou schopnosti států a politiků nadhodnocené. Ve skutečnosti mnoho politiků a států podlehne jednání soukromých korporací.

Izrael – fungující pasy a diskriminace „odpadlíků“

V Izraeli již byly covidové pasy zavedeny. Lidé, kteří nedůvěřují experimentálním vakcínám s geneticky modifikovanými organismy a odmítají se dát očkovat, jsou podle zpráv uživatelů sociálních sítí kritizováni, zostuzováni a vylučováni ze společnosti. Společnost na ně vyvíjí nátlak, aby následovali „jediné možné řešení“.

Kde končí svoboda jednotlivce a začíná totalitní společnost?

Napište nám do komentářů, co si myslíte o digitálních covidových pasech.

Děkuji za sledování videa a pokud se vám líbilo, nezapomeňte mu přidat like a přihlásit se k odběru.


Zdroje použité v reportáži:

https://www.realclearpolitics.com/video/2021/03/29/naomi_wolf_mandatory_vaccine_passport_could_lead_to_end_of_human_liberty_in_the_west.html

https://www.theepochtimes.com/florida-governor-signs-executive-order-banning-vaccine-passports_3759979.html

https://www.electronicspecifier.com/news/latest/digital-health-passports-supplied-to-15-countries

https://healthcare-in-europe.com/en/news/sold-50-million-digital-health-passports.html

https://www.theepochtimes.com/texas-bans-covid-19-vaccine-passports_3764045.html

https://www.theepochtimes.com/airline-trade-group-covid-19-vaccines-should-not-be-mandated-for-international-travel_3761803.html

https://www.theepochtimes.com/covid-19-vaccine-travel-pass-to-be-launched-on-apple-in-mid-april_3763940.html

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.