Skupina 4 demokratů z dolní komory Kongresu USA hodlá ve čtvrtek představit návrh zákona na rozšíření Nejvyššího soudu USA (NS) navýšením počtu soudců z 9 na 13. Záměr potvrdil pro The Intercept jeden z navrhovatelů Mondaire Jones.

Plánovaný krok přichází v návaznosti na Trumpovo jmenování nové soudkyně NS Amy Coney Barrettová „na poslední chvíli“, kterou do pozice minulý rok potvrdil ještě tehdy republikány ovládaný Senát. Barrettová nahradila zesnulou soudkyni Ginsburgovou.

Liberální aktivisté byli jmenováním Berrettové znepokojeni, protože její působení na soudu může naklonit rozhodování ve prospěch konzervativních hodnot. A tak začali lobovat za rozšíření soudu.

Počátkem dubna navíc podepsal prezident Joe Biden výkonné nařízení k vytvoření komise, která se má zabývat možnými reformami NS, včetně návrhů na jeho rozšíření.

Komisi budou tvořit bývalí federální soudci a právníci, kteří mají zkušenost s působením u Nejvyššího soudu. Zastřešovat jí budou Bob Bauer, který působil jako právník Bílého domu za Obamy, a Cristina Rodriguezová, profesorka práva na Yale.

Pokusy o rozšiřování Nejvyššího soudu se ve Státech zaznamenávají od roku 1937, kdy demokratický prezident Roosvelt usiloval o navýšení soudců na 15. Jeho záměrem bylo vychýlit tehdejší ideologickou rovnováhu soudu, která by umožnila přijetí jeho „New Deal“ programů.

I když jsou Nejvyšší soud a federální soudní moc ustaveny ústavou, Kongres má pravomoc přijmout zákony ovlivňující systém, včetně určení počtu soudců NS.

Republikáni se proti snahám demokratů o rozšíření NS brání. Nejnovější návrh oznámil v úterý kongresman Mike Gallagher, který představil ústavní dodatek pro omezení počtu soudců NS na devět.

„Nepotřebujeme žádnou komisi na to, abychom věděli, že rozšíření soudu je radikální nápad, který povede k podkopání důvěry v jednu z nejdůležitějších a nejvěrohodnějších institucí v naší zemi,“ uvedl Gallagher ve stanovisku.

„Nejvyšší soud složený z 9 soudců je zde již 150 let a je na čase, abychom tento dlouhotrvající precedent zakotvili do ústavy natrvalo dokud nebude pozdě.“

Pro přijetí dodatku ústavy je ale potřeba souhlasu 2/3 většiny obou komor Kongresu a ratifikování ¾ všech států federace.

Před rozšířením soudu varoval i soudce NS Stephen Breyer, který je považovaný za liberálního člena instituce.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.