Janita Kan

15. 4. 2021

Skupina 4 demokratů z dolní komory Kongresu USA hodlá ve čtvrtek představit návrh zákona na rozšíření Nejvyššího soudu USA (NS) navýšením počtu soudců z 9 na 13. Záměr potvrdil pro The Intercept jeden z navrhovatelů Mondaire Jones.

Plánovaný krok přichází v návaznosti na Trumpovo jmenování nové soudkyně NS Amy Coney Barrettová „na poslední chvíli“, kterou do pozice minulý rok potvrdil ještě tehdy republikány ovládaný Senát. Barrettová nahradila zesnulou soudkyni Ginsburgovou.

Liberální aktivisté byli jmenováním Berrettové znepokojeni, protože její působení na soudu může naklonit rozhodování ve prospěch konzervativních hodnot. A tak začali lobovat za rozšíření soudu.

Počátkem dubna navíc podepsal prezident Joe Biden výkonné nařízení k vytvoření komise, která se má zabývat možnými reformami NS, včetně návrhů na jeho rozšíření.

Komisi budou tvořit bývalí federální soudci a právníci, kteří mají zkušenost s působením u Nejvyššího soudu. Zastřešovat jí budou Bob Bauer, který působil jako právník Bílého domu za Obamy, a Cristina Rodriguezová, profesorka práva na Yale.

Pokusy o rozšiřování Nejvyššího soudu se ve Státech zaznamenávají od roku 1937, kdy demokratický prezident Roosvelt usiloval o navýšení soudců na 15. Jeho záměrem bylo vychýlit tehdejší ideologickou rovnováhu soudu, která by umožnila přijetí jeho „New Deal“ programů.

I když jsou Nejvyšší soud a federální soudní moc ustaveny ústavou, Kongres má pravomoc přijmout zákony ovlivňující systém, včetně určení počtu soudců NS.

Republikáni se proti snahám demokratů o rozšíření NS brání. Nejnovější návrh oznámil v úterý kongresman Mike Gallagher, který představil ústavní dodatek pro omezení počtu soudců NS na devět.

„Nepotřebujeme žádnou komisi na to, abychom věděli, že rozšíření soudu je radikální nápad, který povede k podkopání důvěry v jednu z nejdůležitějších a nejvěrohodnějších institucí v naší zemi,“ uvedl Gallagher ve stanovisku.

„Nejvyšší soud složený z 9 soudců je zde již 150 let a je na čase, abychom tento dlouhotrvající precedent zakotvili do ústavy natrvalo dokud nebude pozdě.“

Pro přijetí dodatku ústavy je ale potřeba souhlasu 2/3 většiny obou komor Kongresu a ratifikování ¾ všech států federace.

Před rozšířením soudu varoval i soudce NS Stephen Breyer, který je považovaný za liberálního člena instituce.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.