James O’Keefe, zakladatel Project Veritas (PV), chystá žalobu na Twitter za nactiutrhání poté, co ve čtvrtek sociální platforma trvale pozastavila jeho účet.

„Žaluji Twitter za poškozování jména, protože řekli, že já, James O’Keefe, ,používám falešné účty‘. Toto je lživé a poškozující, a za to budou platit. Sekce 230 [část zákona o komunikaci] je předtím mohla chránit, ale neochrání je přede mnou,“ uvedl O’Keefe ve stanovisku po kroku Twitteru.

Trvalé pozastavení jeho účtu přichází v době, kdy PV zveřejnil sérii videí odhalující pochybné praktiky CNN. V tajně pořízených nahrávkách vysoce postavení zaměstnanci CNN přiznávají, že zpravodajství o Donaldu Trumpovi a dalších tématech je „propaganda“.

„Všichni Američané, kteří jsou každý den hanobeni, jejichž životy jsou zničené, kteří nemají možnost se bránit. Tento tým bojuje za ně a za principy, které nás definují,“ napsal později na svůj Telegram O’Keefe.

„Despocie Twitteru, který o mě zlomyslně lhal a uznal dezinformace od CNN, která připustila, že šlo o propagandu, což jsme tento týden odhalili – nic nemůže změnit základy. Je jenom jedna pravda. A miliony lidí už vidí, co to je – despotismus podporovaný neskutečným bohatstvím a mocí. Vyhrajeme. Opravdu nemůžeme prohrát. Děkuji Twitteru, že nám dal možnost odhalit svou agendu a podnítil stovky, tisíce a miliony lidí k tomu, aby se k nám přidali.“

Twitter dle O’Keefea obhajoval zrušení účtu tvrzením, že porušil pravidla Twitteru „manipulováním platformy a spamováním“. Konkrétně mělo jít o výňatky „Nemůžete zavádět ostatní na Twitteru používáním falešných účtů“ a „Nemůžete uměle násobit nebo narušovat konverzace používáním vícero účtů“.

O’Keefe tato tvrzení rozporoval.

Jde o poslední omezující akci Twitteru vůči PV a O’Keefeovi. V únoru platforma pozastavila účet organizace a uzamkla účet O’Keefea poté, co skupina postovala video jejich reportéra, který se před domem viceprezidenta Facebooku pro integritu, Guye Rosena, ptal na jeho názor.

V březnu platforma zobrazovala „varování“ u statusu PV, který ukazoval fotografie nezletilých imigrantů přikrytých záchranářskými pokrývkami v přeplněných „buňkách“ zadržovacího centra v Texasu. Později platforma uvedla, že příspěvek „byl chybně označen jedním z automatických nástrojů“ a že varování bylo později odstraněno.

Technologický gigant je již nějakou dobu „pod palbou“ tvrzení o zneužívání monopolního postavení k cenzurování názorů, se kterými nesouhlasí. Obzvláště pak v případě politické zaujatosti a nevyváženého moderování obsahu uživatelů a zrušení účtu bývalého prezidenta USA D. Trumpa. Kritici tvrdí, že pozornost platformy se v posledních letech zaměřuje na obsah konzervativců a jednotlivců, kteří se projevují jako podporovatelé Trumpa.

Twitter sice tvrdí, že jeho obsahová pravidla jsou politicky neutrální, nicméně důkazy naznačují opak.

O’Keefe sdělil, že žalobu podá na soud v pondělí.

Překlad původního článku: J. S.