Milan Kajínek

28. 4. 2021

Bývalý policejní důstojník Robert Šlachta, který kandiduje do nadcházejících parlamentních voleb s protikorupčním programem, žádá „důkladné prověření veřejných zakázek vyhlášených v době nouzového stavu“.

„Chceme důslednou kontrolu veřejných financí. Není přeci možné to, co se v poslední době děje. Není možné u veřejných zakázek v době nouzového stavu, aby se takovým způsobem mrhalo veřejnými penězi,“ řekl Šlachta médiím již 18. března 2021.

„Ať se bavíme o rouškách, o antigenních testech… Z vlastní zkušenosti víme, že někdy stačí pouze fungování úředníků, aby k takovým věcem nedocházelo,“ dodal Šlachta.

Šlachtovo hnutí Přísaha spustilo v této věci petiční akci, která vyzývá veřejnost k podpoře požadovaného auditu.

Hnutí slibuje v případě zvolení prověřit veškeré státní zakázky v působnosti Ministerstva zdravotnictví ČR a Ministerstva vnitra ČR v období od počátku března 2020 až do ukončení nouzového stavu a ukončení všech vydaných mimořádných opatření podle příslušných právních předpisů.

V případě zvolení hnutí navrhuje založit parlamentní vyšetřovací komisi, která povolá nezávislý odborný tým analytiků a vyšetřovatelů. „Nechceme žádnou další bezzubou parlamentní komisi bez jasného výsledku,“ prohlašuje hnutí na svých stránkách.

„Požadujeme, aby výsledky zjištění o podezřelých státních zakázkách byly předány formou trestního oznámení příslušným orgánům činným v trestním řízení, aby mohla být posouzena případná trestní odpovědnost konkrétních osob, odpovídajících za schvalování takových veřejných zakázek, zadávání, jejich průběh a konečnou realizaci těchto zakázek včetně zjištění konkrétních osob, které podepsaly smlouvy v návaznosti na takové veřejné zakázky, a dále včetně prověření toho, zda z těchto veřejných zakázek měl někdo nelegální zisk či jiný neoprávněný prospěch,“ uvádí text petice.

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.