Mark Tapscott

6. 5. 2021

Tři republikáni ze sněmovního Výboru pro energetiku a obchod požadují od organizace EcoHealth Alliance odpovědi týkající se jejího vztahu s čínským Wuchanským institutem virologie (WIV) a výzkumem koronavirů.

Odpovědi by mohly být vodítkem pro určení původu nového koronaviru (neboli viru Komunistické strany Číny), v jehož důsledku již zemřelo několik milionů lidí, a negativně ovlivňuje různé aspekty života.

Čínská vláda si stojí za tím, že nemoc se začala šířit přenosem z netopýrů na lidi na wuchanském tržišti, kde se prodávali mrtví netopýři. Tržiště se nachází nedaleko laboratoře. Mnozí američtí vládní představitelé a experti zdravotního sektoru se ale domnívají, že nákaza mohla vzniknout a propuknout v důsledku nehody či jinak z laboratoře, která má úzké vazby s čínskou armádou, a navíc profitovala z amerických vládních zdrojů.

V této souvislosti poslali 16. dubna republikáni Cathy McMorris-Rodgers, Brett Guthrie a Morgan Griffith společný dopis s 34 detailními otázkami dr. Peteru Daszakovi, prezidentovi newyorské neziskové organizace EcoHealth Alliance (EHA), zabývající se výzkumem ve zdravotnictví.

V úvodu dopisu stojí: „Píšeme vám s požadavkem o informace a dokumenty EHA týkající se původu SARS-CoV-2, viru, který způsobuje nemoc COVID-19, včetně možných pandemických vazeb na WIV.“

„EHA má bohatou historii výzkumu netopýřích koronavirů v Číně. O některých lze předpokládat, že jsou předchůdci SARS-CoV-2. Navíc, EHA byla v této oblasti výzkumu partnerem WIV a WIV uvádí EHA jako jednoho z osmi mezinárodních partnerů a zároveň jediného z USA.“

„Dále, již několik let poskytuje EHA federální zdroje Národního institutu pro zdraví (NIH) Wuchanskému institutu virologie na výzkum netopýřích koronavirů, aby mohl provádět vysoce kvalitní testování, sekvencování, analýzu a uskladnění vzorků, a spolupracovat na vědeckých publikacích a programových zprávách. Jsou zprávy o tom, že skrze příspěvky od NIH byl financován celý program EHA na výzkum čínských netopýrů.“

Dle dat z USASpending.gov získala Daszakova neziskovka od roku 2008 téměř 18 milionů dolarů na základě 37 různých federálních smluv a také přes 206 milionů dolarů z 82 jednotlivých grantů.

K agenturám, z nichž byly fondy přiděleny, patří ministerstvo obrany, Národní nadace pro vědu, ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb, Agentura pro mezinárodní rozvoj, ministerstvo zemědělství a ministerstvo vnitra.

EHA dle dopisu republikánů provádí výzkum s wuchanskou laboratoří již od roku 2003, především se zaměřením na koronaviry, a získala přístup k utajované databázi, která dle kongresmanů „obsahuje [informace o] odhadem 500 koronavirech identifikovaných EHA a minimálně nezveřejněných sekvencí netopýřích beta koronavirů, které jsou relevantní pro vyšetřování původu SARS-CoV-2“.

Daszak je v centru neustálých kontroverzí o původu viru již od počátků jeho celosvětového šíření.

Poté, co virus za sebou začal zanechávat první oběti v USA a Evropě, začaly se množit otázky ohledně bezpečnostních záznamů wuchanské laboratoře a její možné odpovědnosti za vypuknutí epidemie.

Nicméně vysoce respektovaný britský lékařský časopis The Lancet publikoval 18. února 2020 dopis podepsaný 27 prominentními zdravotními představiteli a vědci, včetně Daszaka, v němž označovali takové otázky jako produkt „konspiračních teorií“.

E-maily získané v listopadu 2020 od U.S. Right to Know skrze žádosti o veřejné informace odhalují, že dopis pro Lancet připravoval Daszak a byl jeho hlavním iniciátorem. Dopis se odvolává ve svých závěrech na dvě studie, které vypracovala EHA a wuchanská laboratoř.

Dopis republikánů se o onom dopisu pro Lancet zmiňuje, ale poukazuje na to, že je „neustálá a rostoucí podpora mezinárodní vědecké komunity a expertů pro veřejné zdraví, včetně ředitele WHO Tedrose, pro další vyšetřování původu covidu, včetně laboratorního úniku“.

Na žádost Epoch Times o komentář neodpověděla ani komunikační kancelář neziskovky, ani Daszak.

Asistent republikánů sněmovního výboru sdělil Epoch Times, že EHA musí reagovat na jejich dopis do 17. května. Nesdělil však, jestli byli požádáni o prodloužení lhůty na odpověď.

„Zatím nemáme žádnou odpověď. Nicméně očekáváme, že jako organizace s ustaveným cílem předcházet pandemiím budou mít zájem vyjít vstříc našemu požadavku a pomoci tak se snahou o transparentní, nezávislé a vědecké důkladné šetření o počátcích této pandemie,“ sdělil asistent.

Ve druhé komoře Kongresu iniciovali senátoři Hawley a Braun legislativu, která by nařídila prezidentu Bidenovi odtajnit informace o původu viru shromážděné americkými tajnými službami.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?