Tři republikáni ze sněmovního Výboru pro energetiku a obchod požadují od organizace EcoHealth Alliance odpovědi týkající se jejího vztahu s čínským Wuchanským institutem virologie (WIV) a výzkumem koronavirů.

Odpovědi by mohly být vodítkem pro určení původu nového koronaviru (neboli viru Komunistické strany Číny), v jehož důsledku již zemřelo několik milionů lidí, a negativně ovlivňuje různé aspekty života.

Čínská vláda si stojí za tím, že nemoc se začala šířit přenosem z netopýrů na lidi na wuchanském tržišti, kde se prodávali mrtví netopýři. Tržiště se nachází nedaleko laboratoře. Mnozí američtí vládní představitelé a experti zdravotního sektoru se ale domnívají, že nákaza mohla vzniknout a propuknout v důsledku nehody či jinak z laboratoře, která má úzké vazby s čínskou armádou, a navíc profitovala z amerických vládních zdrojů.

V této souvislosti poslali 16. dubna republikáni Cathy McMorris-Rodgers, Brett Guthrie a Morgan Griffith společný dopis s 34 detailními otázkami dr. Peteru Daszakovi, prezidentovi newyorské neziskové organizace EcoHealth Alliance (EHA), zabývající se výzkumem ve zdravotnictví.

V úvodu dopisu stojí: „Píšeme vám s požadavkem o informace a dokumenty EHA týkající se původu SARS-CoV-2, viru, který způsobuje nemoc COVID-19, včetně možných pandemických vazeb na WIV.“

„EHA má bohatou historii výzkumu netopýřích koronavirů v Číně. O některých lze předpokládat, že jsou předchůdci SARS-CoV-2. Navíc, EHA byla v této oblasti výzkumu partnerem WIV a WIV uvádí EHA jako jednoho z osmi mezinárodních partnerů a zároveň jediného z USA.“

„Dále, již několik let poskytuje EHA federální zdroje Národního institutu pro zdraví (NIH) Wuchanskému institutu virologie na výzkum netopýřích koronavirů, aby mohl provádět vysoce kvalitní testování, sekvencování, analýzu a uskladnění vzorků, a spolupracovat na vědeckých publikacích a programových zprávách. Jsou zprávy o tom, že skrze příspěvky od NIH byl financován celý program EHA na výzkum čínských netopýrů.“

Dle dat z USASpending.gov získala Daszakova neziskovka od roku 2008 téměř 18 milionů dolarů na základě 37 různých federálních smluv a také přes 206 milionů dolarů z 82 jednotlivých grantů.

K agenturám, z nichž byly fondy přiděleny, patří ministerstvo obrany, Národní nadace pro vědu, ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb, Agentura pro mezinárodní rozvoj, ministerstvo zemědělství a ministerstvo vnitra.

EHA dle dopisu republikánů provádí výzkum s wuchanskou laboratoří již od roku 2003, především se zaměřením na koronaviry, a získala přístup k utajované databázi, která dle kongresmanů „obsahuje [informace o] odhadem 500 koronavirech identifikovaných EHA a minimálně nezveřejněných sekvencí netopýřích beta koronavirů, které jsou relevantní pro vyšetřování původu SARS-CoV-2“.

Daszak je v centru neustálých kontroverzí o původu viru již od počátků jeho celosvětového šíření.

Poté, co virus za sebou začal zanechávat první oběti v USA a Evropě, začaly se množit otázky ohledně bezpečnostních záznamů wuchanské laboratoře a její možné odpovědnosti za vypuknutí epidemie.

Nicméně vysoce respektovaný britský lékařský časopis The Lancet publikoval 18. února 2020 dopis podepsaný 27 prominentními zdravotními představiteli a vědci, včetně Daszaka, v němž označovali takové otázky jako produkt „konspiračních teorií“.

E-maily získané v listopadu 2020 od U.S. Right to Know skrze žádosti o veřejné informace odhalují, že dopis pro Lancet připravoval Daszak a byl jeho hlavním iniciátorem. Dopis se odvolává ve svých závěrech na dvě studie, které vypracovala EHA a wuchanská laboratoř.

Dopis republikánů se o onom dopisu pro Lancet zmiňuje, ale poukazuje na to, že je „neustálá a rostoucí podpora mezinárodní vědecké komunity a expertů pro veřejné zdraví, včetně ředitele WHO Tedrose, pro další vyšetřování původu covidu, včetně laboratorního úniku“.

Na žádost Epoch Times o komentář neodpověděla ani komunikační kancelář neziskovky, ani Daszak.

Asistent republikánů sněmovního výboru sdělil Epoch Times, že EHA musí reagovat na jejich dopis do 17. května. Nesdělil však, jestli byli požádáni o prodloužení lhůty na odpověď.

„Zatím nemáme žádnou odpověď. Nicméně očekáváme, že jako organizace s ustaveným cílem předcházet pandemiím budou mít zájem vyjít vstříc našemu požadavku a pomoci tak se snahou o transparentní, nezávislé a vědecké důkladné šetření o počátcích této pandemie,“ sdělil asistent.

Ve druhé komoře Kongresu iniciovali senátoři Hawley a Braun legislativu, která by nařídila prezidentu Bidenovi odtajnit informace o původu viru shromážděné americkými tajnými službami.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.