EU dočasně pozastavuje své úsilí o ratifikaci investiční dohody s Čínou. Prohlubování hospodářských vztahů mezi EU a Čínou je dočasně pozastaveno.
Důvodem jsou nedávné diplomatické roztržky s Pekingem, uvedl v úterý 4. května místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis pro tiskovou agenturu AFP. Vzhledem ke vzájemným sankcím není prostředí „v současné době pro ratifikaci dohody příznivé“.
„Nemůžeme ignorovat širší kontext vztahů mezi EU a Čínou,“ dodal Dombrovskis. Motivy dohody, včetně zajištění spravedlivých podmínek hospodářské soutěže, jsou však podle místopředsedy Evropské komise „stále velmi aktuální“.
Zelená poslankyně Margarete Bauseová uvítala rozhodnutí EU a na svém profilu na Twitteru napsala: „Správné a opožděné rozhodnutí EU. A jasná porážka čínské politiky Merkelové.“
Po několika letech jednání v zásadě dosáhly EU a Čína 30. prosince 2020, krátce před koncem německého předsednictví v Radě Evropy, domluvy o investiční dohodě. V té době federální ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) označil dohodu za „obchodní milník“. Také došlo v tomto směru k povzbuzení ze strany německého automobilového průmyslu.
USA podobnou dohodu nechtějí
USA naopak začátkem roku oznámily, že nemají zájem o podobnou dohodu s Čínou. Tehdejší americký ministr zahraničí Mike Pompeo kritizoval dohodu jako „slabou“. „Neochrání evropské pracovníky před nájezdem čínské komunistické strany,“ uvedl tehdy Pompeo.
Nová americká vláda pod vedením Joea Bidena kritizovala také skutečnost, že EU dohodla smlouvu s Pekingem krátce před jeho nástupem do funkce, ačkoli Washington požádal Evropany, aby počkali.
Cílem dohody je zajistit společnostem na obou stranách stabilní rámcové podmínky pro obchod a investice na trhu – pro čínské společnosti v EU a naopak.
Porušování lidských práv v Hongkongu a Sin-ťiangu
Kvůli situaci v Hongkongu a dalším obviněním týkajícím se masivního porušování lidských práv v Číně byl projekt ostře kritizován.
Spojené království, EU, Kanada a USA v březnu uvalily na Čínu sankce za represe proti ujgurské muslimské menšině v severozápadní čínské provincii Sin-ťiang.
Peking obvinění odmítl a následně uložil sankce na zástupce EU, Velké Británie, Kanady a USA.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.