Zdenka Danková

17. 5. 2021

Dalším krokem rozvolnění protiepidemických opatření bude otevření zahrádek restaurací. Ministři rozhodli, že od pondělí 17. května budete moci usednout k restauračnímu stolu a dát si oběd či nápoj s podmínkou, že máte negativní test, vakcínu nebo jste v posledních 90 dnech prodělali nemoc Covid-19. Na zahrádkách začne fungovat také wi-fi, ke které se hosté mohou připojit.

Jak to bude probíhat v praxi?

Obsluhující personál zahrádek hosty kontrolovat nebude, ti jsou povinni se řídit opatřeními sami. Kontrolovat dodržování budou moci jen pracovníci z hygieny a policie. Pokud host nesplní požadovaná pravidla, může dostat pokutu. Výše pokut dosud nebyla zveřejněna.

Provozovatel stravovacího zařízení nemůže hosta, který nesplnil podmínky, vykázat ze zahrádky, ale nemusí ho obsloužit. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera jde hlavně o to, aby se koronavirová nákaza nešířila dále. 

Do zahrádek a v budoucnu případně do restaurací by neměli chodit hosté, kteří jsou rizikem pro ostatní.

Zaměstnaní lidé, kteří se pravidelně testují, se mohou prokázat posledním antigenním testem, protože jsou testováni každý týden. Antigenní test má platnost 72 hodin, PCR test týden.

Zástupci restauratérů nebo i Český svaz pivovarů a sladoven se obrátili na ministerstvo zdravotnictví, aby upřesnilo, jaké postupy vůči hostům mají v provozech používat. Zástupci navrhli, že v restauracích může pomoci vyvěšené sdělení, že obslouženi budou jen hosté splňující podmínky, které stanovilo ministerstvo zdravotnictví.

V případě kontroly hosta se bude zodpovídat host, nikoliv provozovatel podniku.

Udělení pokuty hostovi za nedodržení pravidel zůstává nejasnou otázkou, protože není vyhlášen stav nouze a zákazník se za této situace podle zákona vlastně ničím neprovinil.

Vzdálenost mezi stoly na zahrádce musí být nejméně 1,5 metru a zároveň má být zachována vzdálenost od kolemjdoucích, například na chodníku, ulici, rovněž 1,5 metru. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti.

„Jde-li o dlouhý stůl, lze u něj usadit více zákazníků tak, že mezi skupinami nejvýše čtyř zákazníků, s výjimkou osob ze společné domácnosti, je rozestup alespoň 1,5 metru,“ dodává ministerstvo zdravotnictví v opatření. 

Ministerstvo ve svém původním mimořádném opatření také zakázalo produkci živé hudby a tance. Provozovatelé by podle něj nemohli svým zákazníkům poskytovat možnost bezdrátového připojení na internet. I opatření týkající se wi-fi však vláda na svém pátečním jednání zmírnila.

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.