Dnes Čínu každý skloňuje v souvislosti s koronavirem, návštěvou české delegace na Tchaj-wanu, událostmi v Hongkongu nebo ekonomickou expanzí Číny na západ. Celou řadu let však lidskoprávní organizace, experti a dobrovolníci upozorňují na alarmující situaci lidských práv v této zemi. Plánované veřejné slyšení v Poslanecké sněmovně 8. června 2021 otevře diskusi právě o této problematice.
Velice aktivní je v České republice skupina dobrovolníků, která sesbírala od roku 2000 více než 140 000 podpisů pod petici za „ukončení genocidy následovníků Falun Gongu páchané čínským režimem“.
Shodou okolností je určitém smyslu čínské město Wu-chan v provincii Chu-pej, které se stalo epicentrem nové virové epidemie, zároveň v určitém smyslu epicentrem násilných represí příznivců meditační praxe Falun Gong, které čínský režim pronásleduje již od roku 1999.
Represe přinesly tisíce ověřených obětí na životech. Neověřené odhady celkového počtu obětí však dosahují řádu statisíců, které není možné kvůli ztíženému výzkumu v důsledku politické situace v Číně ověřit a zdokumentovat. Protože není možné provádět nezávislá šetření na území ČLR, nebylo dosud možné vyčíslit rozsah a úplné důsledky represí.
Čtěte také: Poslanecká sněmovna: Jednání o petici za ukončení genocidy Falun Gongu páchané čínským režimem
Na popud zmiňované petiční akce plánuje Petiční výbor poslanecké sněmovny veřejné slyšení, kde bude moci promluvit celá řada expertů a zástupců nevládních organizací, oběti pronásledování, ale také poslanci a jiní politici.
Slyšení proběhne 8. června 2021 od 16:00 v budově Poslanecké sněmovny. Veřejnost má na slyšení volný přístup s obč. průkazem, respirátorem a negativním testem.
Veřejné slyšení se mělo konat již dvakrát, 17. března 2020 a 22. září 2020, ale v souvislosti s bezpečnostními opatřeními kvůli epidemii koronaviru přijala Sněmovna omezení v pořádání veřejných akcí a slyšení bylo opakovaně odročeno.
Konat se nakonec bude 8. června 2021 od 16:00 v budově Sněmovny ve Sněmovní ulici 1, v místnosti č. 205. Veřejnost se bude moci slyšení účastnit, pokud u vstupu předloží občanský průkaz, zakryje si ústa respirátorem a předloží čestné prohlášení o negativním výsledku samotestu.
Podle informací deníku Epoch Times byli na slyšení pozváni také zástupci studentů z mělnického gymnázia Jana Palacha, kteří se aktivně zajímají o dění v současné Číně a spustili vlastní sběr podpisů pod petici vyzývající české poslance k jasnému vyjádření nesouhlasu s porušováním lidských práv čínským režimem.
Poslanecká sněmovna v roce 2020 přijala toto téma také na jednání pléna. Jednání o závažných otázkách pronásledování disidentů a náboženských či etnických menšin v Číně navrhlo 28. listopadu 2019 celkem pět politických stran (KDU-ČSL, Piráti, STAN, TOP 09 a ODS).
Strany ANO a ČSSD, které první pokus o zařazení tohoto bodu na jednání pléna sněmovny blokovaly, nakonec hlasovaly pro jeho přijetí také.
Jednat se má mimo jiné o výsledcích mezinárodního tribunálu v Londýně, který potvrdil případy masového zneužívání politických vězňů v ČLR k orgánovým transplantacím. Zasaženi jsou zejména příznivci meditační praxe Falun Gong a členové Ujgurského etnika v čínské provincii Sin-ťiang.
Studenti mělnického gymnázia vyzývají poslance – postavte se porušování lidských práv v Číně
Studenti gymnázia Jana Palacha v Mělníku se aktivně zajímají o dění v současné Číně. Nejprve redakce zaregistrovala jejich článek pro školní noviny o situaci lidských práv v Číně. Následně žáci zahájili sběr podpisů pod petici vyzývající české poslance k vyjádření nesouhlasu s porušováním lidských práv čínským režimem…
Senát k otázce vydal usnesení už v roce 2019
20. března 2019 byla na zasedání Senátu Parlamentu České republiky projednávána otázka „genocidy duchovního hnutí Falun Gong v Číně páchané čínským režimem“. Jednání v senátu podnítila petice podepsaná více než 37 000 občany České republiky. Několik senátorů navrhlo text rezoluce směřované k čínskému režimu a drtivá většina přítomných senátorů ji v hlasování podpořila.
Rezoluce Senátu vyjadřuje podporu duchovnímu hnutí Falun Gong, křesťanům, Ujgurům a Tibeťanům a znepokojení nad jejich pronásledováním čínským režimem. Rezoluce dále vyzývá vládu ČR, aby čínský režim vyzvala k zastavení pronásledování těchto lidí, propuštění vězňů svědomí, k dodržování a ratifikování mezinárodního paktu o lidských právech.
Falun Gong je nejpronásledovanější skupinou lidí v Číně, jež v roce 1999 čítala přibližně 100 milionů Číňanů. Lidé, kteří se drží učení této buddhovské školy, jsou čínským režimem pronásledováni a násilně „převychováváni“ ve vězeňském systému.
ČR: Senát vyzývá k ukončení násilných represí v Číně a propuštění politických vězňů
20. března 2019 byla na zasedání Senátu ČR projednávána otázka „genocidy duchovního hnutí Falun Gong v Číně páchané čínským režimem“. Několik senátorů navrhlo text rezoluce směřované k čínskému režimu a drtivá většina přítomných senátorů ji v hlasování podpořila. Rezoluce vyjadřuje podporu duchovnímu hnutí Falun Gong, křesťanům, Ujgurům a Tibeťanům a znepokojení nad jejich pronásledováním čínským režimem…
Kdo byl na slyšení pozván
Níže nabízíme seznam pozvaných účastníků slyšení v Poslanecké sněmovně. Podle petičního výboru většina z nich účast potvrdila.
Souhrn: Veřejné slyšení k petici za „ukončení genocidy následovníků Falun Gongu páchané čínským režimem“
Den: 8. 6. 2021
Čas: mezi 16:00–18:00 (lépe na místo přijít už v 15:30)
Co s sebou: Je třeba si vzít občanský průkaz a čestné prohlášení o negativním výsledku samotestu. (Prohlášení: Čestně prohlašuji, že jsem 7.6. 2021 absolvoval/a antigenní test určený pro sebetestování povolený Ministerstvem zdravotnictví s negativním výsledkem. jméno, příjmení, podpis)
Pravidla pro vstup do Sněmovny naleznete zde. Tato opatření kontroluje u vstupu policie ČR, která uznává i čestné prohlášení o negativním výsledku samotestu.
Seznam účastníků:
Veronika Sunová (předsedkyně, Asociace Falun Gong Česká republika)
téma: Vzestup polularity Falun Gongu v ČLR před 20. červencem 1999.
Milan Kajínek (šéfredaktor české kanceláře deníku The Epoch Times)
téma: stručná historie represí čínského režimu proti Falun Gongu v ČLR.
Lukáš Kudláček (ředitel IRCC z. s. – Institute to Research the Crimes of Communism)
téma: Ekonomická spolupráce České republiky s Čínskou lidovou republikou
Vítek Novotný (student gymnázia Jana Palacha v Mělníku, spoluautor studentské petice vyzývající české poslance k jasnému vyjádření nesouhlasu s porušováním lidských práv čínským režimem)
téma: jak se nás lidí v ČR týká situace lidkých práv v ČLR
Mikuláš Vymětal (Český helsinský výbor)
téma: pronásledování křesťanů v ČLR, křesťanští uprchlíci z ČLR žádají o azyl v České republice
Kateřina Procházková (projekt Sinopsis)
téma: zhoršující se situace lidských práv v ČLR
Amnesty international – některý ze zástupců (Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty international)
téma: vyjádření k situaci pronásledování příznivců Falun Gongu, případně dalších skupin věřících v ČLR, aktuální situace
Zdeněk Vojtíšek (Religionista, Karlova univerzita)
téma: nová náboženská hnutí a kolektivní násilí
Zprostředkované vstupy (záznam):
Ethan Gutmann (publicista a spisovatel, autor knihy Jatka, USA)
téma: zneužívání vězňů svědomí v ČLR k orgánovým transplantacím, zaměřeno na Falun Gong a Ujgurské etnikum v provincii Sin-ťiang
Destiny (přímá oběť pronásledování, žije v azylu ve Velké Británii)
téma: osobní zkušenost s násilnými represemi čínského režimu
William (přímá oběť pronásledování, žije v azylu v USA)
téma: osobní zkušenost s násilnými represemi čínského režimu
Článek byl naposledy aktualizován a upraven 31. května 2020.