Veronika Sunová

13. 6. 2021

9. června 2021 pořádal Volný blok demonstraci v Praze na Malostranském náměstí proti přijetí novely zákona O ochraně veřejného zdraví, pod níž se Ministerstvo zdravotnictví již potřetí pokusilo zavést covidové pasy. Akce se zúčastnilo několik stovek lidí a poslancům, kteří ráno přicházeli do sněmovny, dávali najevo, co si o covidových pasech myslí.

Během dne vystoupila řada mluvčích a několik hudebníků. Zajímavý projev měla například historička umění Andrea Dobrodinská. Přítomným připomněla, v čem spočívá duchovní síla českého národa. Malostranské náměstí, plné lidí znepokojených obavou, že se naše země řítí do totality, historička povzbudila slovy:

„A jestli máte pocit, že jsme v tom teď sami, že to takto nikdy hrozné nebylo, tak jako historik vám chci říct, že tomuto víceméně čelili naši předkové celých těch minimálně 1400 let v této zemi. I když jsme mnohokrát podlehli ekonomicky, politicky, mocensky, protože prostě takto malý národ v srdci Evropy je neustále atakován, tak bych chtěla připomenout, že vždy bylo šest základních, morálních pilířů, které tomuto národu nenechaly zahynout, a které vyznával jako prioritní.”

A dodala, že na morální pilíře, na kterých stojí český národ, je cíleně útočeno, a že národ přežije jen tehdy, pokud si je uchová:

„Dokud ten národ má svoji identitu, dokud má svoji duchovní sílu, tak ani žádné vojsko, ani žádná ekonomická převaha, ani žádná zrada ty duchovní síly nepřemůže, a národ to překoná.” Dobrodinská připomněla, že šesti základními pilíři lásky a úcty jsou úcta a láska k naší zemi, k našim předkům, k ženám, k dětem, k nám samým a k našemu jazyku. Celou její řeč najdete zde.

Emotivní projev měl také biskup Timotej OSBMr, sekretář Byzantského patriarchátu. Hovořil o tom, že za několik týdnů bude zahájen tzv. Norimberský proces II. Vychází ze žaloby, za kterou stojí na 1 000 právníků a 10 000 lékařů z celého světa v čele s německým advokátem Reinerem Fuellmichem.

Žaloba za zločiny proti lidskosti v souvislosti s covidovými restrikcemi, vyvoláváním paniky a vakcinačním experimentem na lidech je podána na WHO a světové lídry. Páter prohlásil, že „je třeba se vzepřít covidovému fašismu“ a „povstat v boji proti novodobé tyranii“. Také řekl, že církve, které podporují „rouškovou, testovací a vakcinačí tyranii“ jsou služebníkem ďábla a že si nemáme brát příklad z toho, co dělá Vatikán. Dodal, že se dnes děje to, co lidstvo zaselo v posledních desetiletích, a že každý by si měl sáhnout do svého svědomí a říct „ne“ jakékoliv formě zla.

Lékařka Monika Waksmundská řekla, že mezi lékaři je mnoho lidí, kteří kolaborují s vládou kvůli finančnímu zisku, a vakcinace není cesta ke svobodě, ale do pekel.

Kromě řečníků demonstranti také sledovali, co se děje v Poslanecké sněmovně, protože debata zákonodárců byla v reálném čase promítána na velké obrazovce přímo na náměstí. Potlesk sklidil například projev Radima Fialy z SPD, který reagoval na předřečníka ministra A. Vojtěcha:

„Vy jste tu několikrát řekl jednu větu: Člověk bude ztotožněn. To je také to, co nám na tom vadí. Na každém letišti bude vidět, jak si pípáte ty QR kódy, kde jste byl, co jste dělal, do pasu a občanky vám přidají otisky prstů, možná DNA nebo něco dalšího, a co to bude dál? Je to salámová metoda Velkého bratra! To přece není možné. Takže přesně to, co jste řekl a co vám nevadí, tak nám vadí, protože nám tou salámovou metodou ukrajuje kousek po kousku naše osobní svobody. A myslíme si, že to není nutné. Pro ty, kteří se ptají, jak byste to řešili – no, nechceme žádný certifikát!“

Všichni poslanci, kteří se přihlásili do diskuse, se shodli, že nepodporují zavedení covid pasů. S výjimkou ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který přesvědčoval ostatní o tom, že covid pasy lidem zjednoduší cestování.

Vojtěch řekl, že to, co slýchají lidé, kteří jsou na demonstraci před Poslaneckou sněmovnou, jsou nepravdivé, zkreslené informace. Také prohlásil, že covid pas nikoho nebude omezovat.

„Nenajdete tam jednu takovou informaci o tom, že by covid pas mohl omezit člověka na jeho právech někam vstupovat nebo něco podobného.“

A to je pravda, protože vlastník covid pasu, kterému nevypršela platnost vakcíny nebo testu, nebo imunita po prodělané nemoci covid, kterou vláda stanovila na 3 měsíce, může vstupovat, kam chce. Jde však o to, že omezeni až diskriminováni by byli lidé, kteří covid pas nemají, protože se nechtějí každých 9 měsíců očkovat nebo každé tři dny testovat.

Omezeni až diskriminováni by mohli být lidé, kteří covid pas nemají, protože se nechtějí každých 9 měsíců očkovat nebo každé tři dny testovat.

Novela zákona se měla projednat zrychleně v tzv. stavu legislativní nouze, kterou vyhlásil předseda sněmovny Radek Vondráček 4. června v souvislosti s předložením diskutované novely. Tomio Okamura (SPD) vyzval poslance, aby odmítli narychlo připravený zákon a aby hlasovali pro zrušení stavu legislativní nouze. Také upozornil na to, že pokud se tento stav nezruší, tak na 12 až 15 hodin zablokuje sněmovnu, aby novela nemohla být přijata. To lze provést tak, že každý poslanec z klubu postupně požádá o dvouhodinovou pauzu, na kterou má dle řádu sněmovny právo.

Stav legislativní nouze nakonec nebyl schválen a tím třetí pokus o prosazení covid pasů po hodině rozpravy skončil. Celou rozpravu k této novele zákona najdete zde.

V předchozím článku jsme uvedli, že po celý den, 9. 6. byla Sněmovní ulice uzavřena z důvodu údajného natáčení filmu. Svolavatel shromáždění v závěru akce informoval, že ulice byla skutečně pro tento účel využita. Na natáčení však přišel jen „jediný herec“, kterým nebyl nikdo jiný než pan premiér Andrej Babiš. A poskytl rozhovor televizi.

Účastníci akce oslavili vítězství této „bitvy“ zpěvem české státní hymny. Jsou si však vědomi toho, že „válka“ zdaleka nekončí.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.