Olomouc, 21. 6. – Olomoučtí hasiči museli v pondělní ráno vyjíždět ke dvěma přehřátým autům, ve kterých si neopatrní rodiče zabouchli klíče i se svými ratolestmi uvnitř.

Nejprve vyjížděli do Horky nad Moravou, kde zůstalo dítě zamčené v autě, a poté se stejná událost stala i přímo v Olomouci. Pomoc si na místo přivolali bez prodlení sami rodiče uvězněných dětí. Hasičům se v obou případech podařilo dostat do vozidel bez jejich poškození a velmi rychle, takže nebylo třeba na místo volat k dětem zdravotnickou záchrannou službu.

K nahlášenému dítěti v uzamčeném autě vyráželi i strážníci v Hodoníně. „Situace však nebyla tak vážná, jak zpočátku mohla vypadat. Když jsme dorazili na místo, zjistili jsme, že dítě tam skutečně je, avšak auto má pootevřená okýnka. Ve stejné chvíli jako my na místo dorazila i maminka, která jen na chviličku odběhla do nedalekého obchodu,“ přiblížil zásah velitel tamních strážníků Jindřich Vašíček.

V horkých dnech se teplota uvnitř automobilu zvyšuje závratnou rychlostí. Každých 10 minut stoupá o 10 stupňů. Teplota v autě, které stojí na přímém slunci, může už za necelou půlhodinu dosáhnout 50 °C. I ve stínu však teplota roste. V těchto podmínkách je rizikové nechat dítě zavřené v rozpáleném autě i na pouhých několik minut, varují hasiči.

Hasiči dále radí, co dělat při spatření dítěte v uzamčeném autě – je potřeba zjistit, zda dítě reaguje na podněty a zda nejeví známky přehřátí, tzn. malátnost, zarudnutí, nadměrné pocení, a vše je následně nutné hlásit operátorovi. Volat č. 150 nebo 112.