Dle státního Úřadu pro veřejné zdraví v Massachusetts bylo k 12. červnu 3 791 plně očkovaných lidí nakaženo covidem-19. Celkový počet plně očkovaných čítal ke stejnému období 3,7 milionu lidí. Nakažen byl tedy zatím zhruba každý tisící očkovaný.
„Ukazuje se, že mnohé z propuknutých infekcí jsou bez příznaků anebo mají velmi mírný průběh,“ uvedl pro Boston Herald specialista na infekční nemoci Bostonské univerzity Davidson Hamer. „Šíření není moc velké.“
„Očekávali jsme, že se tyto případy objeví, a potřebujeme lépe porozumět tomu, kdo je v ohrožení a zda infikovaní lidé mohou virus přenášet na další lidi,“ dodal Hamer.
Propuknutí infekce u plně očkovaných se vztahuje k případům, kdy se lidé nakazili minimálně dva týdny po „finálním“ očkování, tj. po druhé dávce vakcíny od firem Pfizer nebo Moderna anebo po jedné injekci od firmy Johnson & Johnson.
„Čekali jsme, že nakažení budou i po očkování,“ uvádí na svém webu Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). „Vakcíny proti covidu-19 jsou efektivní a jsou klíčovým nástrojem k tomu, aby byla pandemie pod kontrolou. Nicméně žádné vakcíny nejsou v prevenci stoprocentně efektivní. Bude malé procento plně očkovaných lidí, kteří nemoc dostanou, budou hospitalizováni či na covid-19 zemřou.“
„Existují určité důkazy, že vakcinace by měla snížit závažnost průběhu nemoci.“
CDC minulý měsíc sdělilo, že do 30. dubna bylo ve 46 amerických státech a teritoriích zaznamenáno 10 262 nakažených (kteří již byli plně očkováni). Od 1. května CDC přestalo tyto případy počítat, vyjma hospitalizovaných či těch, kteří nemoci podlehli.
Ke 30. dubnu bylo v USA plně očkováno kolem 101 milionů lidí. Celostátní průměr nakažených (a zcela očkovaných) byl tedy ke konci dubna zhruba 10x nižší než v Massachusetts.
K tomuto pondělí (21. 6. 2021) bylo plně očkováno 150 milionů Američanů.
Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.